Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na ul. Dolnej Panny Marii w Lublinie pojawiły się podpory

Marta Grabiec
Marta Grabiec
Mieszkańcy Lublina mogli zauważyć, że w ostatnim czasie na ul. Dolnej Panny Marii, że mur na tamtej ulicy został zabezpieczony przez specjalne podpory
Mieszkańcy Lublina mogli zauważyć, że w ostatnim czasie na ul. Dolnej Panny Marii, że mur na tamtej ulicy został zabezpieczony przez specjalne podpory Łukasz Kaczanowski
Mieszkańcy Lublina mogli zauważyć, że w ostatnim czasie na ul. Dolnej Panny Marii, że mur na tamtej ulicy został zabezpieczony przez specjalne podpory. Już wielokrotnie pisaliśmy o złym stanie tego zabytku. Czyżby w ostatnim czasie sytuacja się pogorszyła? - To zwykłe prewencyjne działanie - uspokaja Artur Sępoch, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury.

Mur podtrzymujący skarpę znajduje się na posesji Wojewódzkiego Ośrodka Kultury. W ostatnich dniach można było zauważyć specjalne deski, które podtrzymują zabytek. Zapytaliśmy o to, czy mur grozi zawaleniem. - To zwykłe prewencyjne działanie - powiedział nam Artur Sępoch, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury. - Dostaliśmy zgodę od Lubelskiego Konserwatora Zabytków na wycięcie drzew, których korzenie poprzez erozję niszczą mur. Zniknęło więc kilkanaście mniejszych i ze 4-5 większych drzew.

Dyrektor Sępoch zdradził nam, że są w trakcie przygotowywanie się do remontu zabytku. Na razie starają się o dofinasowanie na remont muru. - To bardzo kosztowne przedsięwzięcie i Wojewódzki Ośrodek Kultury nie posiada takich funduszy. Na pewno będzie to długi proces. Tak jak i remont.

Na razie trzeba się liczyć z tym, że podpory przez jakiś czas będą elementem krajobrazu ul. Dolnej Panny Marii.

Kultura w pałacu

Siedziba Wojewódzkiego Ośrodka Kultury mieści się w dawnym pałacu Tarłów, który razem z podtrzymującym skarpę murem jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa lubelskiego. Budynek powstał prawdopodobnie w drugiej połowie XVII w. W ciągu kolejnych stu lat stał się własnością Jana Tarły, wojewody lubelskiego i sandomierskiego. Od 1850 r. mieściły się w nim różne placówki edukacyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jaki olej do smażenia?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski