18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrody dla lubelskich kobiet-naukowców

Aleksandra Dunajska
- Byłam w ciąży i profesor zapytał mnie, czy ja przyszłam tu pracować naukowo, czy rodzić dzieci. Spojrzałam wtedy na  pomnik Marii Skłodowskiej-Curie i odparłam: Profesorze, przecież ona też miała dwoje dzieci - wspomina prof. Zofia Stępniewska z KUL
- Byłam w ciąży i profesor zapytał mnie, czy ja przyszłam tu pracować naukowo, czy rodzić dzieci. Spojrzałam wtedy na pomnik Marii Skłodowskiej-Curie i odparłam: Profesorze, przecież ona też miała dwoje dzieci - wspomina prof. Zofia Stępniewska z KUL archiwum
- Byłam w ciąży i profesor zapytał mnie, czy ja przyszłam tu pracować naukowo, czy rodzić dzieci. Spojrzałam wtedy na pomnik Marii Skłodowskiej-Curie i odparłam: Profesorze, przecież ona też miała dwoje dzieci - wspomina prof. Zofia Stępniewska z KUL. Genowefa Tokarska, w setną rocznicę przyznania Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie, nagrodziła pięć lubelskich kobiet - naukowców.

- Czy polska nauka jest mężczyzną? "Tak" - powiemy patrząc na uczelniane senaty, na rektorów, na władze uczelni. "Nie" - stwierdzimy przyglądając się naukowym osiągnięciom - mówiła w czwartek Tokarska.

Studentka UMCS wygrała staż w Londynie

Wojewoda wręczyła pięciu paniom - naukowcom medale za osiągnięcia, a także za zaangażowanie w pracę dydaktyczną i wkład w rozwój uczelni. Każda z pań reprezentuje inną uczelnię, zajmują się też różnymi dziedzinami wiedzy. W każdym przypadku efekty ich pracy badawczej mogą jednak znaleźć praktyczne zastosowanie.

- To naprawdę ważne. W moim przypadku chodzi o ochronę środowiska - zaznaczyła dr hab. Małgorzata Grabarczyk z UMCS.

Lublin: Najlepsi uczniowie uhonorowani

Nagrodzone kobiety podkreślały, że praca to ich wielka miłość. - Mam to szczęście, że praca jest także moją pasją - zaznaczyła Małgorzata Grabarczyk.

Panie wspominały też, że choć to niełatwe, można połączyć zawodowy sukces z życiem rodzinnym. - Dlatego chciałabym dziś podziękować moim bliskim, za wsparcie i pobłażliwość za wszystkie momenty nieobecności - zaznaczyła prof. Henryka Danuta Stryczewska.

Lubelska nauka kobietami stoi - oto panie wyróżnione medalem wojewody

Prof. Anna Dmoszyńska, Katedra Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku UM w Lublinielu
Zajmuje się leczeniem chorób układu krwiotwórczego, w tym szpiczaka mnogiego, Jako pierwsza w Polsce wprowadziła do terapii talidomid. Obecnie stosuje się jego analogi - leki skuteczniejsze i pozbawione części działań niepożądanych.

Dr hab. Małgorzata Grabarczyk, Zakład Chemii Analitycznej i Analizy Instrumentalnej Wydziału Chemii UMCS
Jej działalność naukowa dotyczy oznaczania śladowych stężeń toksycznych metali występujących w środowisku. Opracowała procedury charakteryzujące się dużą szybkością oraz niskimi kosztami analizy.

Prof. Teresa Korniłłowicz -Kowalska, Wydział Agrobioinżynierii UP w Lublinie
Zajmuje się praktycznym wykorzystaniem mikroskopijnych grzybów saprotrofi- cznych do unieszkodliwiania odpadów, zwłaszcza uciążliwych, np. z zakładów przetwórstwa mięsnego. Metodą kompostowania z odpadów powstaje substancja mająca wysokie wartości nawozowe.

Prof. Zofia Stępniewska, Katedra Biochemii i Chemii Środowiska KUL
Wykazała obecność bakterii "żywiących się" metanem w kopalni "Bogdanka". Dzięki mikrobom stężenie gazu jest w "Bogdance" dużo niższe niż w innych kopalniach. Katedra prof. Stępniewskiej pracuje teraz nad biofiltrami, które będzie można umieszczać m.in. w kopalniach.

Prof. Henryka Danuta Stryczewska, Instytut Podstaw Elektrotechniki i Elektrotechnologii PL
Wyniki jej badań posłużyły m.in. do sterylizacji gleby zanieczyszczonej np. wskutek powodzi oraz do zbudowania urządzenia do ozonowania wody i powietrza zasilanego energią słoneczną. Gotowe jest urządzenie do ozonowania wody w basenach zasilane z ogniw fotowoltaicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski