Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrody zostały rozdane. Laureaci tytułu Ambasador Wschodu z woj. lubelskiego

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
materiały prasowe
W konkursie o tytuł Ambasadora Wschodu uhonorowano zarówno osoby, instytucje, jak i organizacje związane z obszarem wschodniej Polski. Województwo lubelskie może pochwalić się nagrodami.

Na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim ogłoszono Ambasadorów Wschodu w ramach jubileuszowej 10. edycji konkursu. Zgłoszone kandydatury oceniała Kapituła Konkursu złożona z przedstawicieli nauki, kultury, sztuki, mediów, samorządu oraz organizacji i inicjatyw społecznych.

– Wciąż odrywamy prawdziwe perły i nieszlifowane diamenty, obserwujemy ewolucje i rozwój wielu podmiotów na przestrzeni lat i jesteśmy naprawdę dumni, że tutaj na wschodzie powstają rzeczy godne uwagi i promocji w innych zakątkach naszego kraju, a także poza jego granicami. Możemy czerpać z tego dziedzictwa – zaznacza Daniel Parol, pomysłodawca i Sekretarz Konkursu o tytuł Ambasadora Wschodu.

Ambasadorzy Wschodu w woj. lubelskim

W kategorii nauka laur trafił do rąk prof. Joanny Pawłat z Katedry Elektrotechniki i Technologii Inteligentnych Politechniki Lubelskiej.

Uzasadnieniem wyboru były cechy naukowczyni, takie jak: otwartość, tolerancja, życzliwe zainteresowanie, umiejętność dialogowania, zachwyt dla piękna świata w każdym jego przejawie.

– Bardzo się cieszę, że dostrzeżono i doceniono moją działalność naukową. Wyładowaniami elektrycznymi oraz zastosowaniami plazmy do celów ochrony środowiska, dekontaminacji mikrobiologicznej i chemicznej oraz obróbki materiałów nieodpornych na działanie wysokich temperatur zajmuję się od wielu lat. W tej pracy wspiera mnie bardzo pracowity, entuzjastyczny, kompetentny i przede wszystkim zgrany zespół. Razem prowadzimy badania na światowym poziomie, o czym świadczą nasze artykuły, patenty, nagrody na targach wynalazczości oraz wizyty naukowców z innych ośrodków w naszym laboratorium – wyjaśnia badaczka z Politechniki Lubelskiej.

Statuetka ze złotymi skrzydłami trafiła także do zespołu redakcyjnego czasopisma “Akcent” (Kultura i sztuka), kategoria przedsiębiorczość należała do marki AGAZI, a społecznie odpowiedzialny do Stowarzyszenia Dla Ziemi. Wyróżnienie w dziedzinie projekt odebrał Festiwal Now Art. Natomiast nagrodę specjalną odebrał Bohdan Zadura.

Malarz Stanisław Baj podczas gali „Ambasador Wschodu” odebrał medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O twórczej indywidualności świadczy jego cykl obrazów rzeki Bug – to ona jest jego ulubioną bohaterką. Portretuje ją od 25 lat. Mówi o niej, że jest najpiękniejszą rzeką na świecie. Zawsze jeździ w to samo miejsce, a ona za każdym razem wygląda inaczej.

- Wciąż próbuję zgłębić istotę mojej rzeki, namalować ją taką, jaka jest, ale to jest chyba nieosiągalne – mówi Stanisław Baj.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski