MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najpierw entuzjazm. Teraz drobna korekta. Inwestorzy na GPW reagują emocjonalnie na wyniki wyborów. Eksperci wyjaśniają

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Inwestorzy liczą na nowe otwarcie, po wyborach i kupują akcje. Szczególnie dużych spółek
Inwestorzy liczą na nowe otwarcie, po wyborach i kupują akcje. Szczególnie dużych spółek 123rf.com/profile_wawritto
Pierwsze, sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce przyniosły duże wzrosty na Giełdzie Papierów Wartościowych. Spływające, oficjalne rezultaty spotykają się jednak z drobną korektą w dół. Jak inwestorzy reagują na zmianę władzy w Polsce? Czego możemy się spodziewać w przyszłości?

Spis treści

Indeks WIG, obejmujący wszystkie spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, zyskał w poniedziałek na wartości aż 4,32 proc. i zamknął się z wynikiem 69 960,65 pkt. To była reakcja na pojawiające się przez cały dzień sondażowe wyniki wyborów, w których Prawo i Sprawiedliwość, pomimo wygranej i znacznej przewagi nad Koalicją Obywatelską, miałoby oddać władzę partiom opozycyjnym. Oficjalne wyniki pokazujące jeszcze mniejszą przewagę PiS nad pozostałymi graczami, zderzają się jednak dziś rano z lekkimi spadkami wśród inwestorów.

Inwestorzy kupowali akcje spółek notowanych na GPW. Najwięcej zyskał indeks WIG 20

O ile można by powiedzieć, że poniedziałkowe wzrosty wszystkich spółek notowanych na GPW mogły robić wrażenie, to jeszcze lepsze rezultaty zanotowały największe podmioty. Wskaźnik największych spółek na parkiecie – indeks WIG 20 zakończył notowania na poziomie 2 079,49 pkt, po imponującym wzroście o 5,31 proc. Warto też zauważyć, że skumulowana wartość obrotów wyniosła blisko 3,3 mld zł, a na największych graczach przekroczyła 3 mld zł.

– Ewidentnie mieliśmy do czynienia z optymistyczną reakcją na giełdzie. Podobną sytuację mieliśmy też na rynku walutowym. Widać wyraźnie, że to jest efekt wyborów, bo przecież mieliśmy kolejną falę optymizmu, gdy zaczęły spływać ostateczne wyniki wyborów i niewiele brakowało do podliczenia wszystkich głosów – komentuje Marek Zuber.

Jak wyjaśnia ekspert, inwestorzy zareagowali pozytywnie na perspektywę wyjścia Polski z kursu kolizyjnego z Komisją Europejską, co mogłoby pozwolić na otrzymanie środków z Funduszu Odbudowy na Krajowy Plan Odbudowy. Jak dodaje Zuber, chodzi też o poprawę klimatu inwestycyjnego. – Druga kwestia to też sprawa przewidywalności. Sądzę, że jednym z największych grzechów wciąż jeszcze rządzących było zdestabilizowanie otoczenia gospodarczego. Mieliśmy na to odpowiedź także na giełdzie, choćby w przypadku reakcji na zapowiedź wprowadzenia podatku od ponadnormatywnych zysków. Inwestorzy uważają, że teraz takich działań nie będzie – komentuje ekonomista Marek Zuber.

Akcjonariusze banków mają powody do radości. Ale nie tylko

Warto zauważyć, że wczoraj najwięcej zyskał sektor bankowy. Akcje Pekao S.A. zanotowały 13,28 proc. wzrost, a całościowy indeks WIG-Banki wzrósł niemal o 9,8 proc., przy obrotach rzędu 1,2 mld zł. Inwestorzy chętnie kupowali też akcje PKO BP i Wartość obrotów na tych papierach wyniosła prawie 574,5 mln zł, przy wzrostach rzędu 11,25 proc.

– Wzrosty w sektorze bankowym oznaczają prawdopodobnie spodziewane wycofanie się z takich pomysłów jak wakacje kredytowe – mówi ekonomista Marek Zuber.

Ekspert zauważa, że wysokie obroty zanotowano także na akcjach Orlenu. Ich wartość przekroczyła 754 mln zł, przy jednoczesnym wzroście na koniec sesji aż o 8,53 proc.

Od rana na GPW niższy entuzjazm. Czego można się spodziewać niebawem?

Po wczorajszych dużych wzrostach dziś rano GPW otworzyła się jednak na minusie (0,10 proc.). Może to oznaczać zarówno zmianę nastrojów, jak i chęć realizacji zysków, po wczorajszych zyskach.

Zdaniem Krzysztofa Cesarza, zarządzającego funduszami w Skarbiec TFI, choć wybory parlamentarne są wydarzeniem bardzo medialnym, były one tylko jedną z cegiełek, które powinny wspierać wzrosty na GPW. Listę czynników wspierających należy rozpocząć od sytuacji gospodarczej w Polsce – uważa ekspert.

– Dane dotyczące PKB za drugi kwartał 2023 r. wyznaczyły dołek (spadek PKB rok do roku o ok. -0,5 proc.) i kolejne kwartały powinny już stać pod znakiem pozytywnej dynamiki. Prognozy PKB na obecny i przyszły rok mówią, że Polska gospodarka wzrośnie w ujęciu rok do roku odpowiednio o ok. 0,5 proc. i ok. 2,5 proc. Wniosek, jaki z tego można wysnuć, jest prosty: firmy notowane na GPW będą bezpośrednimi beneficjentami rosnącej gospodarki – komentuje Krzysztof Cesarz, zarządzający funduszami w Skarbiec TFI.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najpierw entuzjazm. Teraz drobna korekta. Inwestorzy na GPW reagują emocjonalnie na wyniki wyborów. Eksperci wyjaśniają - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski