Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Najważniejsze jest kształtowanie wśród młodych postaw otwartości na dialog pomiędzy naszymi narodami” – misja nowego centrum na KUL-u

Ismena Cieśla
Ismena Cieśla
Łukasz Kaczanowski
Łukasz Kaczanowski
W poniedziałek (17 października) odbyło się otwarcie Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela. W wydarzeniu wzięła udział córka patrona centrum - prof. Susannah Heschel.

Data otwarcia nie była przypadkowa. Właśnie 17 października przypada święto Simchat Torah - Radość Tory. Tego dnia synagogi zmieniają się nie do poznania, wszędzie słychać śpiewy, uroczyste obchody i tańce ze Zwojami Tory. Śpiewy pojawiły się także podczas uroczystości otwarcia centrum. Kantor Symchy Keller zaśpiewał modlitwy w języku hebrajskim, a na końcu wszyscy uczestnicy wspólnie zaśpiewali Ose Shalom, tradycyjną żydowską pieśń liturgiczną.

Centrum to nowa jednostka naukowa, edukacyjna i kulturalna mająca na celu pogłębiać relacje pomiędzy Katolikami i Żydami. Ma ona wymiar międzynarodowy głównie między społecznością akademicką z Polski oraz Izraela.

- Inauguracja Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela jest wydarzeniem historycznym. Jestem przekonany, że nie tylko dla naszego Uniwersytetu. Tym bardziej dziękuję wszystkim tu obecnym za to, że jesteśmy dzisiaj razem, reprezentując tak wiele różnych środowisk - powiedział w swoim inauguracyjnym przemówieniu rektor KUL, Mirosław Kalinowski. - Filary, na których opiera się działalność centrum można podsumować hasłem: Wspólna Biblia - Wspólna przeszłość - Wspólna przyszłość. Odnoszą się one do wspólnych korzeni biblijnych, do wspólnoty dziejów obu społeczności, jak również do potrzeby kształtowania przyszłości opartej na dialogu i otwartości na wielokulturowość.

W liście abp Stanisława Gądeckiego, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przekazał, że otwarcie centrum jest realizacją deklaracji wypowiedzianych podczas Soboru Watykańskiego II. „Deklaracja Nostra aetate do dziś jest jednym z najważniejszych punktów odniesienia w kształtowaniu relacji katolicko-żydowskich”. Przewodniczący KEP w swoim liście podkreśla także, że miejsce powstania centrum nie jest przypadkowe. To właśnie Jan Paweł II, jako pierwszy papież modlił się z rabinem, pierwszy wszedł do synagogi, a także odwiedził nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

Swoją wdzięczność za otwarcie centrum w specjalnym liście wyraził także ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne.

- Cieszę się, że znajdujemy coraz to lepsze, właściwe sposoby rozmawiania o przeszłości - pokreślił.

Córka Abrahama Heschela, prof. Susannah Heschel nie kryła radości z tego, że to właśnie jej ojciec jest patronem tego centrum. Swoje przemówienie rozpoczęła witając się ze wszystkimi w języku polskim, co uczestnicy przyjęli gromkimi brawami.

- Oby nasz dialog stał się modlitwą - podkreśliła prof. Heschel, wskazując na wartość ducha współpracy i dialogu między judaizmem a chrześcijaństwem. - To, co państwo robicie jest zgodne z przesłaniem mojego ojca, żeby nie być obojętnym wobec siebie – kontynuowała w swoim przemówieniu.

- Dialog chrześcijańsko-żydowski jest pierwszym i najważniejszym typem dialogu, bo to jest dialog z naszymi korzeniami. Nie możemy mieć dostępu do nauczania Jezusa Chrystusa, jeżeli nie zdajemy sobie sprawy z jego żydowskich korzeni – podkreślił w swojej wypowiedzi łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa.

Kierownictwo w Centrum powierzono ks. prof. Mirosławowi Wróblowi. Funkcję zastępców dyrektora będą pełnić dr hab. inż. Witold Mędykowski oraz ks. dr Paweł Rytel-Andrianik. Siedzibą centrum zostanie Collegium Iuridicum KUL mieszczące się przy ulicy Spokojnej 1. Podczas swojego przemówienia prof. Wróbel zapowiedział już pierwsze przedsięwzięcia, między innymi komentowanie fragmentów Biblii przez rabinów, a katoliccy duchowni będą analizować teksty parasz, które czytane są w synagogach.

Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski