XIX. Lubelski Festiwal Nauki w tym roku odbędzie się pod hasłem „Nauka dla przyszłości” w dniach 18-24 września w Lublinie. Uroczysta Inauguracja LFN odbędzie się 18 września (poniedziałek) w sali widowiskowej Opery Lubelskiej.
– Ciągle rejestrują się kolejne osoby, miejsca na projekty znikają jak ciepłe bułeczki. Chętni uczestnicy zgłaszają się nie tylko z naszego województwa, ale także z północy Polski. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się projekty o aktualnej tematyce, związane ze sztuczną inteligencją czy kryminalistyką – mówi dr Anna Dutkowska, główna koordynatorka LFN z KUL podczas środowej (13 września) konferencji.
Lubelski Festiwal Nauki to kulturalno-naukowe wydarzenie, które z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestników. Festiwalowe wydarzenia potrwają do 24 września, a ich punktem kulminacyjnym będzie sobotni (23 września) Lubelski Piknik Naukowy na Targach Lublin. W godzinach 10-16 współorganizatorzy przedstawią swoją ofertę edukacyjną, zaproszeni goście pokażą jak m.in. jak wygląda świat okiem kamery termowizyjnej, a uczestnicy będą mieli okazję wygrać robota. Biorąc pod uwagę akademicki charakter Lublina, Urząd Miasta Lublin chętnie włącza się w przygotowanie oferty programowej festiwalu.
– W tym roku jako Europejska Stolica Młodzieży w sposób szczególny chcemy zaproponować inicjatywy skierowane do młodych odbiorców. Wśród naszych propozycji są m.in.: warsztaty przedsiębiorczości, wycieczki oraz spotkania w ratuszu przybliżające pracę samorządu. Jestem przekonany, że dotychczasowa współpraca między uczelniami a miastem sprawi, że wydarzenie przyniesie nam wiele niezapomnianych wrażeń – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Lublina.
Festiwal jest niepowtarzalną okazją, aby nie tylko poznać najbardziej intrygujące osiągnięcia w dziedzinie nauki i technologii, ale również spotkać wybitnych naukowców i specjalistów. Nie zabraknie też wydarzeń nawiązujących do trwającego właśnie Roku Mikołaja Kopernika. W środę (20 września) podczas preselekcji “Spojrzenie w kosmos”, organizatorzy zaproszą uczestników do zgłębiania wiedzy o kosmosie i rozwoju technicznym umożliwiającym jego eksplorację.
W programie Festiwalu szczególna uwaga skupia się na nowych technologiach, AI oraz opartych na niej rozwiązaniach. Podczas piątkowej (22 września) debaty „Sztuczna inteligencja – szansa czy zagrożenie?” badacze z Irlandii będą rozmawiać na temat cyberpsychologii pozytywnej, a po debacie odbędą się warsztaty „Kreatywny Twórca Przyszłości. Być sprytniejszym od chatbota”.
Każda z uczelni oferuje indywidualne projekty i warsztaty. Katolicki Uniwersytet Lubelski, który oprócz teoretycznej wiedzy oferuje m.in. warsztaty z astronawigacji czy możliwość rozwiązania zagadki kryminalnej niczym Sherlock Holmes. UMCS zaprasza na wspólne wywoływanie Dżina z butelki, tworzenie chemicznej krwi smoka i analizę uczuć robotów. Z kolei studenci z Kenii i Tanzanii opowiedzą, jak można płacić telefonem nie mając konta w banku. Na Uniwersytecie Medycznym będzie można się dowiedzieć m.in. czemu przesypiamy aż 1/3 życia, zaś najmłodsi uczestnicy będą mogli stworzyć własny “Szpital pluszowego misia...”. W ofercie Uniwersytetu Przyrodniczego nie tylko znajdziemy wskazówki jak żywić nasze pupile, ale także czy warto skusić się na przysmak świerszcza w czekoladzie. Dla najodważniejszych przygotowano również zajęcia z leśnego survivalu. Na Politechnice Lubelskiej młodzież będzie mogła poznać techniki, które wykorzysta w dorosłym życiu, np. sterowanie inteligentnym domem na odległość. Zaplanowany jest również marsz pogniecionych i nieuprasowanych, który ma zachęcić do kupowania ubrań niewymagających prasowania.
W ramach wszystkich dotychczasowych edycji w organizację LFN zaangażowało się 80 instytucji naukowych, naukowo-badawczych i publicznych z Lublina i Lubelszczyzny.
– To wspólny sukces, który świadczy o tym, że środowisko lubelskich uczelni po prostu się dogaduje. Mam nadzieję, że jest to zapowiedź kolejnych wspólnych sukcesów – podkreśliła s. dr hab. Beata Zarzycka, prorektor ds. nauki i kadr KUL.
Szczegółowy program wydarzeń w ramach XIX. Lubelskiego Festiwalu Nauki jest dostępny na stronie internetowej organizatora.
- Przejazdy luksusowymi samochodami w Lublinie. Zdjęcia
- Włókniarz pokonany po raz drugi. Motor w finale mistrzostw Polski!
- Zobacz kibiców piłkarskiego Motoru na meczu ze Stalą. Było ciekawie!
- W skansenie zapachniało świeżymi wypiekami. Zobacz zdjęcia ze święta chleba
- Rodzina Ulmów ogłoszona błogosławioną [ZDJĘCIA, WIDEO]
- Zobacz uczestników 8. Mili Pamięci Ofiar Komunizmu
Pokaz mody uczniów szkoły Szczepanika
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?