MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Walczyli w lubelskim Ogrodzie Saskim w 8. Mili Pamięci Ofiar Komunizmu. Zobacz zdjęcia

Blisko 500 osób wzięło udział w 8. Mili Pamięci Ofiar Komunizmu, która w sobotę odbyła się w Ogrodzie Saskim w Lublinie. Impreza została rozegrana w ramach cyklu – Lubelska Triada Biegowa.

W biegu razem z uczniami wystartowali rodzice, opiekunowie i nauczyciele, którzy wspólnie tworzyli reprezentacje swoich placówek szkolnych. Zmagania odbywały się w kilku grupach: szkoły podstawowe (klasy 5-6), szkoły podstawowe (klasy 7-8), szkoły ponadpodstawowe oraz nauczyciele i rodzice.

Uczestnicy mieli do pokonania dystans 1609 m (mila lądowa), a trasa przybiegała alejkami Ogrodu Saskiego. Formuła biegu umożliwiła przeprowadzenie zawodów ze startu wspólnego dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli, co w wyjątkowy sposób integruje środowisko szkolne, tworząc sztafetę pokoleń.

Triumfatorami w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali: klasy 5 szkoły podstawowe - Anna Borsuliuk i Kacper Tulipan (oboje SP w Niemcach), klasy 6 szkoły podstawowe - Dominika Jakubiak i Aleksander Bronisz (oboje SP nr 28 w Lublinie), klasy 7 szkoły podstawowe - Sylwia Grams (SP im. Stanisława Konarskiego w Milejowie) i Szymon Połeć (SP nr 11 w Lublinie), klasy 8 szkoły podstawowe - Lena Wilczek (SP nr 24 w Lublinie) i Cyprian Kwaśniak (SP nr 51 w Lublinie) oraz szkoły ponadpodstawowe - Jagoda Roczon (I LO w Lublinie) i Piotr Krzyszczak (VII LO w Lublinie).

Z kolei w kategorii rodzic zwyciężyli Agata Wójcik (XXIV LO w Lublinie) i Maciej Bujak (SP nr 28 w Lublinie), natomiast w kategorii nauczyciel Agnieszka Redner (Zespół Szkól Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie) i Dawid Duda (VII LO w Lublinie).

– Każdy uczestnik, który wziął udział w sobotnim biegu otrzymał pamiątkowy, kolekcjonerski medal ze specjalnie przygotowanym wizerunkiem bohatera podziemia antykomunistycznego. Na zwycięzców czekały natomiast nagrody w klasyfikacjach uczniów, rodziców i nauczycieli. Była też losowana nagroda specjalna wśród wszystkich uczestników – podkreśla Marek Wątorski, prezes zarządu Fundacji "Ruchu Solidarności Rodzin".

Symboliczna Mila Pamięci organizowana jest w Lublinie od 2016 roku, zawsze w okolicy daty rocznicy 17 września 1939 roku, czyli napaści ZSRR na Polskę podczas II wojny światowej.

Celem biegu jest upamiętnienie w sportowy sposób ponad 170 milionów ofiar bestialskiego systemu komunistycznego na całym świecie, w tym ofiar poniesionych przez naród polski walczący o wolność z nieludzkim systemem.

Patronat honorowy nad biegiem objęli: Kamil Bortniczuk – minister sportu i turystyki, Lech Sprawka – wojewoda lubelski, Jarosław Stawiarski – marszałek województwa lubelskiego i Krzysztof Żuk – prezydent Lublina.

Z kolei organizatorem biegu jest Fundacja "Ruchu Solidarności Rodzin", przy udziale Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ "Solidarność", IPN Oddział Lublin i Lubelskiego Kuratora Oświaty.

Partnerem Lubelskiej Biegowej Triady Pamięci jest Województwo Lubelskie, w ramach programu "Warto być Polakiem".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świątek rozstaje się z trenerem!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski