Nasza Loteria

Walczyli w lubelskim Ogrodzie Saskim w 8. Mili Pamięci Ofiar Komunizmu. Zobacz zdjęcia

Krzysztof Szuptarski
Krzysztof Szuptarski
Blisko 500 osób wzięło udział w 8. Mili Pamięci Ofiar Komunizmu, która w sobotę odbyła się w Ogrodzie Saskim w Lublinie. Impreza została rozegrana w ramach cyklu – Lubelska Triada Biegowa.

W biegu razem z uczniami wystartowali rodzice, opiekunowie i nauczyciele, którzy wspólnie tworzyli reprezentacje swoich placówek szkolnych. Zmagania odbywały się w kilku grupach: szkoły podstawowe (klasy 5-6), szkoły podstawowe (klasy 7-8), szkoły ponadpodstawowe oraz nauczyciele i rodzice.

Uczestnicy mieli do pokonania dystans 1609 m (mila lądowa), a trasa przybiegała alejkami Ogrodu Saskiego. Formuła biegu umożliwiła przeprowadzenie zawodów ze startu wspólnego dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli, co w wyjątkowy sposób integruje środowisko szkolne, tworząc sztafetę pokoleń.

Triumfatorami w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali: klasy 5 szkoły podstawowe - Anna Borsuliuk i Kacper Tulipan (oboje SP w Niemcach), klasy 6 szkoły podstawowe - Dominika Jakubiak i Aleksander Bronisz (oboje SP nr 28 w Lublinie), klasy 7 szkoły podstawowe - Sylwia Grams (SP im. Stanisława Konarskiego w Milejowie) i Szymon Połeć (SP nr 11 w Lublinie), klasy 8 szkoły podstawowe - Lena Wilczek (SP nr 24 w Lublinie) i Cyprian Kwaśniak (SP nr 51 w Lublinie) oraz szkoły ponadpodstawowe - Jagoda Roczon (I LO w Lublinie) i Piotr Krzyszczak (VII LO w Lublinie).

Z kolei w kategorii rodzic zwyciężyli Agata Wójcik (XXIV LO w Lublinie) i Maciej Bujak (SP nr 28 w Lublinie), natomiast w kategorii nauczyciel Agnieszka Redner (Zespół Szkól Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie) i Dawid Duda (VII LO w Lublinie).

– Każdy uczestnik, który wziął udział w sobotnim biegu otrzymał pamiątkowy, kolekcjonerski medal ze specjalnie przygotowanym wizerunkiem bohatera podziemia antykomunistycznego. Na zwycięzców czekały natomiast nagrody w klasyfikacjach uczniów, rodziców i nauczycieli. Była też losowana nagroda specjalna wśród wszystkich uczestników – podkreśla Marek Wątorski, prezes zarządu Fundacji "Ruchu Solidarności Rodzin".

Symboliczna Mila Pamięci organizowana jest w Lublinie od 2016 roku, zawsze w okolicy daty rocznicy 17 września 1939 roku, czyli napaści ZSRR na Polskę podczas II wojny światowej.

Celem biegu jest upamiętnienie w sportowy sposób ponad 170 milionów ofiar bestialskiego systemu komunistycznego na całym świecie, w tym ofiar poniesionych przez naród polski walczący o wolność z nieludzkim systemem.

Patronat honorowy nad biegiem objęli: Kamil Bortniczuk – minister sportu i turystyki, Lech Sprawka – wojewoda lubelski, Jarosław Stawiarski – marszałek województwa lubelskiego i Krzysztof Żuk – prezydent Lublina.

Z kolei organizatorem biegu jest Fundacja "Ruchu Solidarności Rodzin", przy udziale Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ "Solidarność", IPN Oddział Lublin i Lubelskiego Kuratora Oświaty.

Partnerem Lubelskiej Biegowej Triady Pamięci jest Województwo Lubelskie, w ramach programu "Warto być Polakiem".

od 16 lat
Wideo

Wywiad z Michałem Probierzem, selekcjonerem polskiej reprezentacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski