MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Nie" dla stołówek w trzech lubelskich szkołach

jaxa
Archiwum
Uczniom trzech lubelskich szkół podstawowych: przy ul. Radzyńskiej (SP 45), Tumidajskiego (SP 44) i Rzeckiego (SP 22) obiady nadal będą dostarczały firmy cateringowe. Służby wojewody mają zastrzeżenia do dwóch uchwał "obywatelskich" w sprawie przywrócenia w tych placówkach kuchni i stołówek, prowadzonych przez ratusz. Radni przegłosowali je w czerwcu.

- Uchwały zostały przyjęte bez podstawy prawnej. Wszczęliśmy w tej sprawie postępowanie nadzorcze - poinformował Kamil Smerdel, rzecznik wojewody.

W efekcie obie uchwały mogą być unieważnione w całości.

- Spodziewaliśmy się takiego rozstrzygnięcia. Po prostu radni nie mogą zobowiązać prezydenta do uruchomienia kuchni i stołówek w szkołach - wyjaśnia Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Kuchnie w tych trzech szkołach zostały zlikwidowane w 2003 r. Obiady dostarczają uczniom firmy cateringowe. Rodzice płacą za dzienne wyżywienie od 5,6 zł do 7,6 zł. Dużo więcej niż za obiad ze szkolnej kuchni, gdzie średni koszt posiłku wynosi 3,42 zł.

Rodzice chcieli, aby ratusz ponownie uruchomił kuchnie. W uchwałach proponowali, by nastąpiło to od września. Inicjatywę poparło kilka tysięcy osób. Prezydent Lublina Krzysztof Żuk, tłumaczył, że miasta nie stać na taki krok. - Na adaptację pomieszczeń i wyposażenie kuchni musielibyśmy wydać 9,5 mln zł. Kolejny milion pochłonęłyby wynagrodzenia dla 18 pracowników - wyliczał w czerwcu Żuk.

Zamiast tworzyć szkolne kuchnie, ratusz chce dać pieniądze na dofinansowanie obiadów, które nadal dostarczałyby firmy cateringowe. Rodzice płaciliby tylko za tzw. wsad do kotła, czyli tyle samo, co w innych szkołach.

- Będziemy realizować ten wariant - zapowiedziała Mieczkowska-Czerniak.

Zielone światło na udzielenie dopłat dała już Regionalna Izba Obrachunkowa. - Miasto może się zaangażować w taką pomoc, jeśli dysponuje środkami w budżecie - wyjaśniał Jacek Grządka, prezes RIO w Lublinie.
Na dopłaty ratusz miałby wydać w tym roku ok. 650 tys. zł.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski