Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma ani respiratorów, ani pieniędzy. Ministerstwo Zdrowia wystąpiło o wszczęcie postępowania wobec lubelskiej firmy

Marta Grabiec
Marta Grabiec
Andrzej Banas / Polska Press / archiwum
Resort zdrowia kupił 1,2 tys. respiratorów od lubelskiej firmy E&K. Do dziś otrzymał tylko 200 z tych urządzeń. Ministerstwo Zdrowia wystąpiło do Prokuratorii Generalnej RP o wszczęcie postępowania o zabezpieczenie i zapłatę w związku z nieuregulowaniem zaległych płatności przez firmę E&K za respiratory - poinformował w poniedziałek w oświadczeniu PAP rzecznik prasowy ministerstwa, Wojciech Andrusiewicz.

Wniosek dotyczy realizacji umowy zawartej 14 kwietnia 2020 r. przez Ministerstwo Zdrowia z firmą E&K na zakup 1241 respiratorów. Działo się to jeszcze podczas kadencji byłego już ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego.

W następstwie tej umowy i przewidzianych w niej przedpłat, firma dostarczyła sprzęt o wartości 9 mln euro. Od pozostałej części umowy, w związku z niedotrzymaniem terminów dostaw, Ministerstwo Zdrowia odstąpiło, żądając jednocześnie zwrotu pozostałych wpłaconych środków wraz z odsetkami i karami umownymi.

„Z tytułu wskazanych żądań firma E&K sp. z o.o. zwróciła do Ministerstwa Zdrowia kwotę 14 mln euro, deklarując na piśmie, że pozostałą zaległą kwotę ureguluje do końca października 2020 r. Biorąc pod uwagę deklarację kontrahenta, resort nie kierował sprawy na drogę postępowania sądowego. Zaległości, których dotyczy wniosek do Prokuratorii Generalnej to: 11,9 mln euro niezwróconych przedpłat oraz 3,6 mln euro kar umownych” - dodał Andrusiewicz.

Portal tvn24.pl donosi, że firma spłaca zaliczkę w drobnych ratach, ale od 26 czerwca miała „nie spłacić już ani złotówki”. Według ich doniesień, na początku października zaległości E&K wynosiły 69,5 miliona złotych, nie licząc odsetek.

Założycielem firmy E&K sp. z o.o. jest Andrzej Izdebski. Działa przede wszystkim w branży lotniczej, a kiedyś był nawet udziałowcem spółki Port Lotniczy Lublin w Świdniku. Firma pozbyła się udziałów po tym, jak w 2003 r. wybuchła afera związana z Izdebskim, który od lat zajmował się nielegalnym obrotem bronią. Mimo embarga, ONZ miał sprzedawać broń Angoli i Liberii. Prokuratura umorzyła śledztwo w tej sprawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski