Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niegospodarność w PKP Cargo. Sąd: Areszt tymczasowy dla podejrzanych nie jest konieczny

Piotr Nowak
Piotr Nowak
szymon starnawski / polska press
Czterej byli członkowie PKP Cargo, w tym były prezes, usłyszeli zarzuty niegospodarności. Przewoźnik miał na tym stracić nawet ćwierć miliarda złotych. Podejrzani opuszczą areszt. Taką decyzję podjął lubelski sąd. Prokuratura zapowiada skargę.

Jacek N., Łukasz H., Dariusz B. i były prezes PKP Cargo Adam P. zostali zatrzymani we wtorek. Prokuratura Regionalna w Lublinie postawiła im zarzuty niegospodarności w wielkich rozmiarach.

- Wobec wszystkich podejrzanych prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania, uzasadniając je obawą matactwa i grożącą im surową karą - mówi Piotr Marko, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Lublinie.

W czwartek sąd zadecydował o zastosowaniu wobec podejrzanych poręczenia majątkowego w wysokości 500 tys. zł. Służby zatrzymały także paszporty byłego prezesa i członków zarządu. Wszyscy mają zakaz opuszczania kraju i są objęci dozorem policji.

W ocenie sądu istnieje duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanych zarzucanych im czynów, ale do zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania nie jest konieczne stosowanie tymczasowego aresztowania. Z taką decyzją nie zgadzają się śledczy.

- Prokuratura zaskarży decyzje sądu - informuje prok. Piotr Marko.

Ćwierć miliarda strat
Zarzuty dotyczą zakupu przez PKP Cargo 80 proc. udziałów w spółce Advanced World Transport B.V. z siedzibą w Amsterdamie. Firma realizowała m.in. kolejowe przewozy towarowe na terenie Czech. Z ustaleń śledztwa wynika, że cena dokonanej w grudniu 2014 r. transakcji z PKP Cargo, wynosząca ponad 103 mln euro, została zawyżona o prawie 58 mln. Po przeliczeniu na polską walutę daje to kwotę prawie 250 mln zł.

- Z dotychczas zgromadzonych dowodów wynika, że członkowie zarządu PKP Cargo S.A. zdecydowali się na zakup zagranicznej spółki, pomimo świadomości dużego ryzyka wpływającego na wycenę przedsiębiorstwa, nieuwzględnionego podczas jej opracowywania. Było ono związane między innymi z możliwością utraty głównego klienta kupionej spółki – kopalni OKD w Czechach, która wygaszała wydobycie węgla oraz z zawierającej liczne błędy kalkulacji wyceny kupowanego przedsiębiorstwa, m.in. zaniżonej wartości zakupionego taboru kolejowego - wyjaśnia prokurator.

Za przestępstwo niegospodarności w wielkich rozmiarach grozi od roku do 10 lat pozbawienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski