Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niektóre szpitale wstrzymują podawanie pierwszej dawki szczepionki. Powodem ograniczenia w dostawach do Polski

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Wojciech Wojtkielewicz/archiwum
Mamy ponad 25 tys. zaszczepionych w woj. lubelskim. Ale tempo właśnie zwalnia z powodu ograniczeń w dostawach. Niektóre szpitale nie otrzymały w poniedziałek szczepionek, inne decydują się na wstrzymanie szczepień pierwszą dawką. Jak idzie narodowy program szczepień?

- W związku z komunikatem o ograniczeniu dostaw szczepionek przeciw Covid-19, wstrzymujemy podawanie pierwszej dawki kolejnym pacjentom. W najbliższych dniach realizowane będą szczepienia drugą dawką u pierwszych 150 osób, które wcześniej przyjęły pierwszą dawkę. Obecnie czekamy na przekazanie szpitalowi fiolek dla tych pacjentów. Po otrzymaniu informacji o wznowieniu dostaw szczepionek do Polski, będziemy informować o nowych terminach szczepień dla kolejnych zapisanych osób - powiedziała nam w poniedziałek Alina Pospischil, rzeczniczka szpitala przy ul. Jaczewskiego w Lublinie. Do tej pory placówka zaszczepiła 2,8 tys. osób pierwszą dawką.

Natomiast szpital przy ul. Staszica otrzymał dotychczas łącznie ponad 2200 dawek szczepionki. Ostatnie zamówienie, które powinno dotrzeć we wtorek dotyczy 1170 dawek zamrożonych oraz 90 rozmrożonych.

- Na razie jednak otrzymaliśmy wytyczne, by w tym tygodniu szczepić wyłącznie te osoby z grupy "0", które mają otrzymać drugą dawkę preparatu. Właśnie rozpoczynamy podawanie drugiej dawki personelowi szpitala, który zaszczepił się jako pierwszy 27 i 28 grudnia - potwierdza Anna Guzowska, rzecznik SPSK1.

Szpital w Kraśniku nie otrzymał w poniedziałek planowanej dostawy szczepionek. Dyrektor placówki liczy na to, że partia zamówionych 150 dawek szczepionki przyjedzie w czwartek. - W związku z czym, przepisujemy pacjentów z tych trzech dni na późniejsze terminy. Dlatego termin zaszczepienia wszystkich chętnych pierwszą dawką wydłuży nam się do pierwszego tygodnia lutego, chyba, że będą kolejne opóźnienia. Zobaczymy, co będzie dalej - wyjaśnia Michał Jedliński, szef kraśnickiego szpitala.

Szpital w Białej Podlaskiej w poniedziałek również nie otrzymał kolejnej dostawy szczepionek. Z kolei do szpitala w Chełmie 540 szczepionek ma dotrzeć najpóźniej we wtorek rano. Szpital przy Kraśnickiej szczepi dziennie około 200-300 osób. W poniedziałek placówka otrzymała zgodnie z planem 900 sztuk dawek, dlatego nie musi w tym tygodniu wprowadzać żadnych ograniczeń w harmonogramie szczepień.

Przypomnijmy, że Pfizer ogłosił tymczasowe zmniejszenie dostaw szczepionek przeciwko COVID-19 do krajów Unii Europejskiej, w tym również do Polski. Jak tłumaczy koncern, konieczne są pewne modyfikacje procesów produkcyjnych, aby zapewnić więcej dawek szczepionki w drugim kwartale. W poniedziałek do Polski trafiła kolejna dostawa ze szczepionkami firmy Pfizer. Jak powiedział Michał Dworczyk, szef KPRM:

- Na podstawie liczby kartonów można szacować, że szczepionek jest co najmniej o połowę mniej - mówił w RMF FM.

Wcześniejsze dostawy liczyły około 360 tysięcy sztuk szczepionek. Dworczyk zaznaczył też, że polski rząd analizuje możliwość zakupu szczepionek przeciw COVID-19 poza Unią Europejską.

Od 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla osób powyżej 70. roku życia w 400 punktach szczepień na Lubelszczyźnie. Każdy z nich ma tygodniowo szczepić 30 osób. Wyjątkiem jest szpital tymczasowy w Lublinie (punkt szczepień będzie mieścić się przy ul. Radziwiłłowskiej 13), który dziennie ma szczepić minimum 200 osób. - W tym momencie mamy zapisanych po około 240 osób dziennie do zaszczepienia w dniach 25 - 30 stycznia - wyjaśnia rzeczniczka SPSK1.

Rzecznik ministerstwa zdrowia powiedział, że w poniedziałek rozpoczęły się masowe szczepienia pensjonariuszy domów pomocy społecznej, które mają potrwać do piątku. W miejskich DPS-ach w Lublinie mieszka 438 osób. Do szczepienia przystąpi 337.

- Szczepienia mają odbywać się na terenie domów pomocy społecznej. Najczęściej będą wykonywane przez pracowników punktów szczepień zlokalizowanych w POZ, które na co dzień mają pod opieką osoby zamieszkałe w danym DPS. Aktualnie trwa oczekiwanie na szczepionki oraz ustalanie dat ich wykonywania. Termin zakończenia akcji szczepień pensjonariuszy lubelskich domów pomocy społecznej zależy od dostępności szczepionek - wyjaśnia Izolda Boguta z biura prasowego ratusza.

W woj. lubelskim wykonano do tej pory 25,9 tys. szczepień, z czego 199 stanowią szczepienia drugą dawką. Najwięcej osób zaszczepiło się w Lublinie (11,8 tys.). Ostatniej doby zaszczepiono na Lubelszczyźnie 695 osób (182 z nich przyjęły drugą dawkę). Liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych wynosi obecnie w Polsce 133, a liczba zutylizowanych dawek to 1428.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski