MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niemal 1500 uczestników wystartowało w 31. Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980”. Zobacz zdjęcia

Krzysztof Szuptarski
Krzysztof Szuptarski
(Tegoroczna edycja imprezy odbyła się pod hasłem „Lubelskie pokolenie wolności”)
(Tegoroczna edycja imprezy odbyła się pod hasłem „Lubelskie pokolenie wolności”) KL
W sobotę w Lublinie odbył się 31. Bieg Solidarności „Lubelski Lipiec 1980”. W imprezie udział wzięło blisko 1500 uczestników, rywalizujących w różnych kategoriach wiekowych.

W porównaniu do lat poprzednich zabrakło zmagań ze Świdnika do Lublina, na trasie liczącego dokładnie 21,0975 km półmaratonu. W bieżącej edycji został on zawieszony z powodów organizacyjnych.

Tegoroczne biegi rozpoczynały się z ulicy Królewskiej, natomiast meta była usytuowana na stadionie lekkoatletycznym, przy al. Piłsudskiego.

– Naszym celem jest wspólne, aktywne spędzenie czasu i połączenie pamięci historycznej z aktywnością sportową. Bieg daje możliwość rywalizacji na dystansie 2,3 km zawodnikom od klasy piątej szkół podstawowych, po zawodników szkół ponadpodstawowych, studentów, a także nauczycieli i rodziców – podkreśla Marek Wątorski, dyrektor biegu.

O godz. 8 jako pierwsi na trasę wyruszyli studenci, uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz uczestnicy 3. Biegu Rodziców i Nauczycieli. Kwadrans później wystartowali uczniowie niepełnosprawni i ze szkół podstawowych. Z kolei od godz. 9 na lubelskim stadionie walczyli najmłodsi adepci biegania, na dystansach od 150 do 300 m.

Lubelski Lipiec 1980

W dniach 8-25 lipca 1980 roku przez Lubelszczyznę przeszła zapoczątkowana w Świdniku fala strajków, których przyczyną była podwyżka cen żywności. W protestach uczestniczyło 40-50 tysięcy osób z ponad 150 zakładów pracy. Był to miesiąc przełomowy. Władze PRL, po raz pierwszy bez użycia siły, podjęły wówczas rozmowy z robotnikami. Wydarzenia na Lubelszczyźnie dały społeczeństwu siłę i wiarę na przyszłość.

„Zdaniem Marcina Dąbrowskiego, badacza historii Lubelskiego Lipca, bez lubelskich protestów wydarzenia w kraju latem 1980 roku mogły potoczyć się w zupełnie inny sposób i być może nie doszłoby do polskiego Sierpnia '80 na Wybrzeżu, podpisania porozumień społecznych, a w konsekwencji do przełomu politycznego i powstania NSZZ Solidarność” – czytamy na stronie internetowej Ośrodka 'Brama Grodzka – Teatr NN'”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski