Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemal trzystu nauczycieli może stracić pracę w województwie lubelskim

Agata Wójcik
sxc.hu/zdjęcie ilustracyjne
- Zwolnień będzie więcej niż w ubiegłym roku. Dotyczą przede wszystkim nauczycieli ze szkół ponadgimnazjalnych, które zmagają się ze skutkami niżu demograficznego - podkreślał Adam Sosnowski, prezes Okręgu Lubelskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego. Z szacunków ZNP wynika, że z posadą może się pożegnać aż 285 osób.

Kolejnym zaś 1027 pedagogom grozi praca na pół- albo ćwierć etatu. - Dotyczy to głównie nauczycieli z wiejskich szkół, gdzie zawsze jest mniej dzieci. Wielu z nich już teraz kursuje pomiędzy kilkoma miejscowościami, by nazbierać godzin do pensum - dodał prezes Sosnowski.

W Lublinie w tym roku może nie być aż tak dramatycznie. Zwolnieniem zagrożonych jest 51 nauczycieli. 25 z nich znalazło się w o tyle komfortowej sytuacji, że może przejść na emeryturę, 28 kolejnych odejdzie na nią dobrowolnie.

- Choć sytuacja może się jeszcze zmienić. Dużo będzie zależało od wyników naboru do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych - nie kryła wczoraj Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin.

To od uczniów zależy, czy będą zwolnienia nauczycieli

Urzędnicy uspokajają, że liczba zwalnianych pedagogów może się zmniejszyć.

- Jesteśmy dopiero po na-borze do szkół podstawowych. Dyrektorzy muszą profilaktycznie zgłosić do nas planowaną liczbę zamykanych etatów. Po zakończeniu rekrutacji do gimnazjów i szkół ponadgimna-zjalnych może się okazać, że te liczby były zawyżone - wyjaśnia Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania UML.

Wielu lubelskich nauczycieli czeka ograniczenie zatrudnienia. Miasto zapewnia, że kieruje ich do innych szkół, w których mogą uzbierać godziny do pełnego etatu.

- Dyrektorzy proponują nauczycielom, którzy nie mają kwalifikacji do nauczania in- nych przedmiotów, pracę w świetlicach szkolnych - dodaje Dumkiewicz-Sprawka.

Zwolnienia, podobnie jak w ubiegłych latach, najmocniej uderzą w nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych. Spokojnie mogą za to spać ich koledzy z podstawówek. W Lublinie żaden z nich nie straci pracy.

- Ma na to wpływ wprowadzenie wcześniejszego obowiązku szkolnego, dzięki czemu do pierwszych klas w roku szkolnym 2015/2016 przyjdzie więcej sześciolatków niż rok wcześniej - mówi Jolanta Misiak, dyrektor Wydziału Wspierania Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Dla porównania, w ubiegłym roku w Lublinie wypowiedzenia otrzymały 24 osoby, bo zabrakło dla nich godzin. 23 nauczycieli w podobnej sytuacji skorzystało z możliwości przejścia na emeryturę, a 17 odeszło na nią dobrowolnie. W Lublinie pracuje ponad 5 tys. nauczycieli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski