Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nienawiść, rasizm, nacjonalizm, dyskryminacja. Jak radzić sobie z hejtem?

Patrycja Pakuła
mat. prasowe
- Uważam, że takie warsztaty są bardzo potrzebne w dzisiejszym świecie - mówili uczniowie, którzy uczestniczyli w projekcie „Przeciwdziałanie mowie nienawiści i dyskryminacji w lubelskich szkołach”. Zajęcie odbywały się w pięciu lubelskich szkołach średnich.

Za projekt „Przeciwdziałanie mowie nienawiści i dyskryminacji w lubelskich szkołach” odpowiadało Stowarzyszenie „Dla Ziemi”, które po zakończonym cyklu przedstawiło raport na temat nienawiści. Jeden z uczniów w ankiecie podsumowującej zajęcia napisał: - Bardziej uświadomiły mi wagę problemu nienawiści i dały nam możliwość dowiedzenia się, jak pomóc drugiej osobie.

Nie było tematów tabu. - Dowiedziałem się, jakie mogą być konsekwencje rasizmu. Teraz wiem, że „Murzyn”, „ciapaty”, „Rumun”, „Cygan”, „Polaczek” to stwierdzenia obraźliwe, a nie żartobliwe – nigdy nie zdawałem sobie z tego sprawy – pisał w ankiecie jeden z uczniów.

On i 41 proc. uczestniczących w badaniach to właśnie uświadamianie i pogłębienie wiedzy o współczesnych problemach społecznych wskazało jako treść najważniejszą w przeprowadzonych warsztatach. Uczniowie zadawali sobie wiele pytań, większość z nich krążyła wokół rasizmu i nacjonalizmu.

- Sądzę, że nie wszyscy rozumieją, że nacjonalizm może być czymś złym. Cieszę się, że niektóre osoby to wyraźnie usłyszały. Jak można być dumnym z własnego narodu, a inny uznawać za gorszy? - pytał jeden z uczestników.

Niemal wszyscy uczniowie biorący udział w warsztatach przyznali, że poleciliby takie zajęcia innym, zwracając uwagę, że pozwalają one odróżnić patriotyzm od szowinizmu, uczą akceptacji i pomagają radzić sobie z hejtem.

Jednak 9 proc. uczestników było zdania, że projekt, w którym wzięli udział, niczego do ich wiedzy nie wniósł: - Szkoda czasu, niepotrzebnie się zdenerwowałem, nie lubię takich „lewackich” dyskusji – pisali przeciwnicy.

Zdaniem Stowarzyszenia „Dla Ziemi” temat zajęć jest niezwykle ważny, ale czas poświęcony na warsztaty jest zdecydowanie za krótki i nie pozwoli on zmniejszyć skali problemu, jakim jest nienawiść wśród młodych ludzi. - Należy na takie działania nie tylko poświęcać więcej lekcji, ale powinny się one znaleźć w programie każdej szkoły i być rozwijane poprzez różnego rodzaju aktywności – podsumowuje stowarzyszenie.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski