Nieznane fotografie cmentarzy z Lublina (ZDJĘCIA)

Małgorzata Szlachetka
Cmentarz rzymskokatolicki przy ulicy Lipowej w Lublinie, grób dziecięcy.
Cmentarz rzymskokatolicki przy ulicy Lipowej w Lublinie, grób dziecięcy. Anatoliusz Czerepiński/Archiwum Państwowe w Lublinie
Udostępnij:
Archiwum Państwowe w Lublinie wydało właśnie album „Cmentarze lubelskie”. Znalazło się w nim blisko 800 nigdy niepublikowanych zdjęć. Prezentujemy niektóre z nich.

Fotografie pomników z lubelskich cmentarzy powstały w połowie lat 60. XX wieku. Ich autorem był Anatoliusz Czerepiński, przyszły lekarz, a wówczas student KUL i laborant pracowni fotograficznej Zakładu Historii Sztuki KUL. Pierwsza sesja zdjęciowa odbyła się 6 czerwca 1963 roku.

Dokumentacja była przygotowywana pod kątem nowego wydawnictwa lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, ale taki album nigdy nie powstał. Ten zamiar udało się zrealizować dopiero w 2015 roku. Niektóre z fotografii zostały wywołane po kilkudziesięciu latach. Obok zdjęć znalazł się krótki rys historyczny, a także biogramy pochowanych osób.

Historyczne nekropolie bardzo zmieniły się przez pięćdziesiąt lat. Groby przy ulicy Lipowej w dużej mierze były zarośnięte trawą i chwastami. Na części wojskowej nikogo nie dziwiły drewniane krzyże. Zupełnie inaczej wyglądał też grób poety Józefa Czechowicza.

Niepublikowana wcześniej kolekcja fotografii ma historyczne znaczenie. Wiele kadrów jest dziś nie do powtórzenia. Dlaczego?

- Wielu nagrobków sfotografowanych przez Anatoliusza Czerepińskiego dzisiaj już nie ma, szczególnie tych żeliwnych - podkreśla Piotr Dymmel, dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie i współautor albumu „Cmentarze lubelskie”.

Nie istnieje też dawny cmentarz unicki przy ulicy Walecznych, obecnie w tym miejscu jest skwer.

Praca nad albumem trwała dwa lata. Publikację "Cmentarze lubelskie" można kupić w siedzibie APL przy ul. Jezuickiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Piotr Juszczyk
Zapraszam także na stronę:
www.cmentarze.piotrjuszczyk.pl
gdzie udostępniono w ramach inicjatywy społecznej kilkadziesiąt tysięcy zdjęć z cmentarzy w Lublinie i województwie lubelskim.
Pozdrawiam
P
Przemek Leniak
po pierwsze mylisz cmentarze unicki z rzymskokatolickim na ul unickiej
to ten ostatni podobnie zresztą jak nowy cmentarz żuydowski został podzielony dwupasmówką
i to tam były ekshumacje z budową tej drogi związane
jednak plotki o których piszesz były jednak tylko plotkami
po pierwsze cmentarz na unickiej nie miał pochówków w swej najniższej czesci - tam gdzie dziś jest jezdnia...
ekshumacje jednak się tam faktycznie odbyły bo dwupasmówka wraz z chodnikami i trawnikami zajmuje więcej miejsca niż tam było wolnego...
wydaje mi się że ekshumacje dotyczyły też nowego cmentarza żydowskiego
...
budowa tej drogi to początek lat 70 - nie tak znów dawno by ludzie nie sięgali pamięcią...
a plotki o skarbach i chienach? cóż...
plotki mają to do siebie że są karykaturalnym odbiciem rzeczywistości
pzdr
P
Pol
"Stary cmentarz unicki" na rogu ul.Unickiej i Walecznych i cmentarz rzymskokatolicki przy ul.Unickiej,to dwa różne cmentarze.Pierwszy został założony w 1611 r.dla unitów lubelskich (prawosławnych którzy przyjęli doktrynę Kościoła rzymskokatolickiego),a drugi w 1932 r.dla rzymskich katolików.
a
anka
Bylam wtedy dzieckiem, gdy cmentarz unicki byl dzielony i przenoszony z powodu budowy szosy.Pamietam poszeptywania babci i ciotek,ze podczas ekshumacji znajdowano kosztownosci w przenoszonych grobach a nocami okoliczna i nie tylko ,ludnosc ,grzebala w tych rozkopach w poszukiwaniu skarbow.Tak bylo i nie jest to szkalowanie Polakow.Hieny cmentarne zawsze żyją i działają.
T
Tom
"Stary cmentarz unicki" ,na rogu ul.Unickiej i Walecznych w Lublinie,został założony w 1611 r.Taką datę powstania cmentarza umieszczono w 1924 r. na tabliczce na bramie wejściowej nekropolii.Cmentarz założono dla unitów (wyznawców prawosławia,którzy przyjęli doktrynę Kościoła Rzymskokatolickiego) lubelskich,na terenie należącym do kościoła rzym-kat.św.Mikołaja na Czwartku.A to dlatego,że kościół na Czwartku był najbliżej cerkwi prawosławnej przy ul.Ruskiej i pomagał unitom (Unia Brzeska 1596 r. - unia kościelna między Kościołem Rzymskokatolickim i Prawosławnym),będącym w konflikcie z cerkiewnym Bractwem Prawosławnym.Spierano się o prawo własności do cerkwi przy ul.Ruskiej,i kościół na Czwartku,użyczał unitom swój kościół do odprawiania nabożeństw (zobacz "Przewodnik po Lublinie" Zenona Sierpińskiego z 1839 r.).To wyjaśnia nazwę cmentarza - "Stary cmentarz unicki" ,która powstała w latach dwudziestych XX wieku.Natomiast na planach Lublina,z czasów zaboru rosyjskiego,"Stary cmentarz unicki" oznaczano jako :"Staroje prawosławnoje kładbiszcze"- czyli "Stary cmentarz prawosławny " ,a to dlatego,że prawosławie i zaborca rosyjski,nie uznawali unitów za katolików,lecz za prawosławnych,których należy skłonić do powrotu do prawosławia.
L
Lublinianin
Na terenie zabytkowego "Starego cmentarza unickiego" Unicka/Walecznych w Lublinie,który jest cmentarzem nieczynnym,(od 1958 r.) mamy do czynienia z łamaniem prawa.Nekropolia jest od lat profanowana (od 1989 r. oficjalnie),co wynika z niewywiązywania się władz Lublina (WUOZ),a od 1993 r.parafii przy ul.Ruskiej,z obowiązku ogrodzenia i oznaczenia zabytku.
g
gość
Uporczywe pisanie przez redakcję "Kuriera Lubelskiego",w artykułach w wydaniach papierowych i elektronicznych,że "Stary cmentarz unicki"nie istnieje i jest tam obecnie skwer,jest kłamstwem.Ponadto jest świadomym ukrywaniem prawdy i wprowadzaniem ludzi w błąd."Kurier Lubelski"bowiem,nie informuje czytelników o tym,dlaczego cmentarz jest nieogrodzony i nieoznaczony od 1989 r.,choć powinien być,gdyż jest objęty ochroną i opieką z mocy Ustawy O ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
T
Tomasz
Błędna jest informacja zawarta w artykule,że "Stary cmentarz unicki" (nazwa tradycyjna) Unicka/Walecznych nie istnieje.Stan prawny i faktyczny tej nekropolii jest następujący: W 1989 r.służby konserwacji zabytków,wpisały cmentarz do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytów,jako :"unicki - prawosławny" (Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków,nie miał wtedy wiedzy,że cmentarz założono w 1797 r. dla Parafii rzym-kat. św.Mikołaja na Czwartku,na terenie należącym do tego kościoła).W 1970 r.prezydium Woj.Rady Narodowej w Lublinie,podjęło niezgodną z prawem (Ustawą O cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 r.,tj.artykułem mówiącym,że po 40 latach od ostatniego pochówku,można zmienić teren cmentarza na inny cel) decyzję o zniszczeniu cmentarza.W 1958 r.bowiem,zamknięto cmentarz dla pochówków,decyzją ówczesnego Ministerstwa Gospodarki Komunalnej.W 1976 r.barbarzyńsko zniszczono nagrobki na powierzchni nekropolii,rozbijając je młotami,a groby pod ziemią i trumny ze szczątkami ludzkimi przysypano,i teren cmentarza wyrównano przy pomocy spychacza.Na tak sprofanowanej nekropolii,wytyczono alejki i postawiono ławki,zachęcając tym ludzi,by od tej pory traktowali cmentarz,jak skwer do rekreacji !!!! "Stary cmentarz unicki" cały czas istniał i istnieje,ponieważ cmentarz - to jest miejsce gdzie są groby i szczątki ludzkie znajdujące się pod ziemią - a nie nagrobki nad ziemią.Cmentarz wielowyznaniowy (unicki,rzymskokatolicki i prawosławny), zwany tradycyjnie "Starym cmentarzem unickim" (data założenia cmentarza dla unitów lubelskich - 1611 r.) ,jest zabytkowym cmentarzem nieczynnym (zobacz MPZP z 26 kwietnia 2012 r.) ,gdzie pod warstwą gruntu są dobrze zachowane groby (badania georadarowe PL z 2011 r.) i szczątki ludzkie (wg.oficjalnego stanowiska Woj.Konserwatora Zabytków - zobacz Postanowienie o nieuzgodnieniu warunków zabudowy z 8 kwietnia 2011 r.).
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie