Nieznane fotografie cmentarzy z Lublina (ZDJĘCIA)

  Nieznane fotografie cmentarzy z Lublina (ZDJĘCIA)

  Małgorzata Szlachetka

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Cmentarz rzymskokatolicki przy ulicy Lipowej w Lublinie, grób dziecięcy.
  1/18
  przejdź do galerii

  Cmentarz rzymskokatolicki przy ulicy Lipowej w Lublinie, grób dziecięcy. ©Anatoliusz Czerepiński/Archiwum Państwowe w Lublinie

  Archiwum Państwowe w Lublinie wydało właśnie album „Cmentarze lubelskie”. Znalazło się w nim blisko 800 nigdy niepublikowanych zdjęć. Prezentujemy niektóre z nich.
  Fotografie pomników z lubelskich cmentarzy powstały w połowie lat 60. XX wieku. Ich autorem był Anatoliusz Czerepiński, przyszły lekarz, a wówczas student KUL i laborant pracowni fotograficznej Zakładu Historii Sztuki KUL. Pierwsza sesja zdjęciowa odbyła się 6 czerwca 1963 roku.

  Dokumentacja była przygotowywana pod kątem nowego wydawnictwa lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, ale taki album nigdy nie powstał.
  Ten zamiar udało się zrealizować dopiero w 2015 roku. Niektóre z fotografii zostały wywołane po kilkudziesięciu latach. Obok zdjęć znalazł się krótki rys historyczny, a także biogramy pochowanych osób.

  Historyczne nekropolie bardzo zmieniły się przez pięćdziesiąt lat. Groby przy ulicy Lipowej w dużej mierze były zarośnięte trawą i chwastami. Na części wojskowej nikogo nie dziwiły drewniane krzyże. Zupełnie inaczej wyglądał też grób poety Józefa Czechowicza.

  Niepublikowana wcześniej kolekcja fotografii ma historyczne znaczenie. Wiele kadrów jest dziś nie do powtórzenia. Dlaczego?

  - Wielu nagrobków sfotografowanych przez Anatoliusza Czerepińskiego dzisiaj już nie ma, szczególnie tych żeliwnych - podkreśla Piotr Dymmel, dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie i współautor albumu „Cmentarze lubelskie”.

  Nie istnieje też dawny cmentarz unicki przy ulicy Walecznych, obecnie w tym miejscu jest skwer.

  Praca nad albumem trwała dwa lata. Publikację "Cmentarze lubelskie" można kupić w siedzibie APL przy ul. Jezuickiej.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo