MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe znalezisko w lesie pod Kaliszem. Znaleziono karabiny ukryte przez żołnierzy wyklętych

ICH
W depozycie znaleziono 4 karabiny Mauser-dosyć popularne w tamtym czasie, dwa karabiny Sturmgewehr 44 (karabin szturmowy wzór 44 znajdował się na wyposażeniu elitarnych oddziałów) oraz zupełny unikat tj. VG-2 „składak” używany przez Volkssturm żołnierzy broniących III Rzeszy.
W depozycie znaleziono 4 karabiny Mauser-dosyć popularne w tamtym czasie, dwa karabiny Sturmgewehr 44 (karabin szturmowy wzór 44 znajdował się na wyposażeniu elitarnych oddziałów) oraz zupełny unikat tj. VG-2 „składak” używany przez Volkssturm żołnierzy broniących III Rzeszy. Denar Kalisz/ FB
Dokonane przez członków Kaliskiego Stowarzyszenia Poszukiwaczy Śladów Historii Denar odkrycie depozytu z bronią za leśniczówką Morawin to jedno z najważniejszych poszukiwawczych odkryć 2020 roku. Znaleziono w sumie siedem karabinów, w tym jeden unikatowy, czyli VG-2 „składak” używany przez niemieckich żołnierzy z Volkssturm. W lesie zakopali je żołnierze polskiego podziemia antykomunistycznego.

Prawdziwy skarb został odkryty przez członków Kaliskiego Stowarzyszenia Poszukiwaczy Śladów Historii Denar w lesie tuż za leśniczówką Morawin w powiecie kaliskim.

Szczątki kobiety znalezione w lesie koło Dachowa w gminie Bobrowice

Pasjonaci historii ze stowarzyszenia "Denar" znaleźli zakopany w lesie depozyt broni sprzed ponad 70 lat. Arsenał został prawdopodobnie ukryty przez jeden z oddziałów żołnierzy wyklętych po 1945 roku.

Odkrycie w lesie pod Kaliszem: Znaleziono prawdziwy unikat

W depozycie znaleziono cztery karabiny Mauser, dwa karabiny Sturmgewehr 44 (karabin szturmowy wzór 44 znajdował się na wyposażeniu elitarnych oddziałów) oraz zupełny unikat, czyli karabin VG-2 „składak” używany przez Volkssturm, czyli wojska stworzone z powszechnego naboru ogłoszonego w ostatniej fazie wojny.

Druga nazwa karabinu to "desperacja Hitlera". Wyprodukowano go jedynie w kilku tysiącach egzemplarzy. Znaleziony w depozycie VG-2 jest egzemplarzem kompletnym, co czyni go wyjątkowo cennym egzemplarzem ze względów historycznych.

Z opowieści, jakie kilka lat temu przekazał nieżyjący już mieszkaniec powiatu kaliskiego członkom stowarzyszenia wynikało, że w czasie aktywności żołnierzy wyklętych na tych terenach, nieopodal leśniczówki zorganizowany był szpital polowy, od którego w bezpośredniej odległości 300 metrów miał znajdować się "skarb".

Niestety pierwsze wskazanie okazało się nietrafione. Kamieniem milowym w odnalezieniu legendarnego depozytu stała się współpraca dwóch lokalnych stowarzyszeń, dla których poszukiwania historii to pasja i wielkie hobby. Kolejna próba zlokalizowania depozytu zakończyła się sukcesem.

Informację, do których dotarli członkowie Stowarzyszenia Regionalna Grupa Historyczna Schondorf z Liskowa, były prawdziwe i bezbłędnie doprowadziły grupę poszukiwaczy do depozytu. Co ciekawe, informacje dotyczące miejsca złożenia tajemniczego depozytu były na tyle trafne, że miłośnikom historii jego odkopanie zajęło niespełna 15 minut.

Na zdjęciu: wyburzanie kamienic przy ul. 27 Grudnia.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

Tak wyglądał Poznań w PRL. Zobacz 50 wyjątkowych zdjęć. Te m...

Odnaleziona w lesie broń po szczegółowej renowacji trafi do miejscowego muzeum, gdzie już wkrótce będą ją mogli podziwiać odwiedzający placówkę. Stowarzyszenie „Denar” pracuje nad zorganizowaniem w Kaliszu Muzeum Drugiej Wojny Światowej, obecnie trwają poszukiwania odpowiedniego lokalu. Do tej pory grupie udało się zebrać wiele cennych eksponatów. Perłę w zbiorach poszukiwaczy stanowi m.in. unikalna kolekcja bagnetów i odznaczeń.

Na terenie Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Poznaniu znajduje się kilka schronów. Jak wygląda dziś w środku jeden z nich, można się przekonać, oglądając zdjęcia zrobione przez Jana Chojnackiego prowadzącego stronę "Ciemna Strona Poznania". Zobacz zdjęcia ----->

Poznań: Tak wygląda w środku jeden ze schronów na terenie ZN...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski