Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Kultury: „MiastoOpowieść” nie tylko za pomocą alfabetu

Anna Pawelczyk
Łukasz Kaczanowski
Ulica Olejna będzie główną bohaterką tegorocznej Nocy Kultury, której hasłem przewodnim stanie się „MiastoOpowieść”. Gigantyczne książki, latające alfabety oraz gości z Litwy mieszkańcy Lublina będą mogli zobaczyć już w nocy z 1 na 2 czerwca.

- Noc Kultury to jedyne tego typu wydarzenie. To tożsamość Lublina i jego mieszkańców, a także koło napędowe gospodarki miasta i wyznacznik rozwoju jakości życia - przekonywał na konferencji zapowiadającej tegoroczną Noc Kultury, prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.

Noc Kultury 2019 w Lublinie. Nad ul. Olejną powstaje instalacja „Trzy alfabety". Zobacz zdjęcia

Trzynasta już edycja jednej z najpopularniejszych imprez w naszym mieście znów rozegra się na Starym Mieście. Tym razem organizatorzy głównym punktem wydarzenia uczynili ulicę Olejną. - Bardzo lubimy określenie, że przywracamy zapomniane punkty na mapę świadomości Lublina. Jednym z takich punktów, jest właśnie ulica Olejna. Mimo że przebiega przez centrum Starego Miasta, jest przez przechodniów pomijana. To właśnie tam będzie centrum naszej „MiastoOpowieści”, świata książek, słowa i maszyn do pisania - zapowiada dyrektorka Nocy Kultury, Joanna Wawiórka-Kamieniecka.

Gości odwiedzających Olejną przywita wielka, trzymetrowa księga, a nad głowami kołysać się będą litery trzech alfabetów, które na przestrzeni wieków stanowiły o kulturze Lublina: łaciński, cyrylica oraz alfabet hebrajski. Instalacje artystyczne wykona niezawodny Jarosław Koziara.

Czytaj też:

Na końcu ulicy będzie można poznać historię mieszkańców jednej konkretnej kamienicy oraz wpisać się do Księgi Życzeń Nocy Kultury.

„MiastoOpowieść” nie będzie jednak historią opowiedzianą tylko za pomocą druku. Koncerty utrzymane w estetyce przedwojennego i cygańskiego jazzu odbędą się na dachu galerii Vivo. Muzyka będzie również rozbrzmiewać z balkonu siedziby Warsztatów Kultury i Wydziału Politologii UMCS.

Wielki koncert fortepianowy odbędzie się w bramie przy ulicy Archidiakońskiej, podobny klimat muzyki klasycznej pojawi się również na balkonie Trybunału Koronnego.

450-lecie zawarcia Unii Lubelskiej organizatorzy uczcili, zapraszając na Noc Kultury artystów z Litwy, w tym teatr z Wilna, który będzie próbował porwać lubelską publiczność spektaklem z udziałem specjalnie przygotowanych figur silikonowych, ustawianych na specjalnie podświetlanym blacie.

O sztukę sceniczną z lubelskiej strony zadba też Joanna Lewicka. Spektakl, jaki młoda reżyserka przygotuje na placu Dominikańskim, będzie opowieścią na podstawie wypowiedzi mieszkańców Lublina.

Kolejnym przedstawieniem będzie #chybanieja w reż. Pawła Passiniego i Artura Pałygi. Artyści skupią się w nim na przedstawieniu postaci Judasza z różnych stron.

Jak na Noc Kultury przystało, nie obejdzie się bez ukwiecenia Starego Miasta. Tym razem żywe kwiaty niczym kurtyna będą zwisać z balkonu kamienicy przy ul. Grodzkiej 7. Projekt roślinny przygotowany przez Pawła Adamca będzie zbiorem kilkudziesięciu szklanych próbówek, z jakich wyłaniać się będą egzotyczne gatunki kwiatów.

Organizatorzy nie zdradzają jeszcze, co pojawi się na zamkowych błoniach, które co roku są ważnym punktem programu. Wiadomo natomiast o pojawieniu się nowej kategorii , czyli Eksperymentu Miejskiego. - Jest to otwarta, jedyna i ogłoszona po raz pierwszy kategoria nieartystyczna. Wśród pomysłów, które dostarczyli nam mieszkańcy, postanowiliśmy włączyć do Nocy Kultury: ogród deszczowy przy ul. Grodzkiej 5, miejski kompostownik na Żmigrodzie oraz nowy stojak na rowery na placu Rybnym - mówili organizatorzy.

W tym roku w Noc Kultury włączą się również Perła Browary Lubelskie. Oprócz zwiedzania zabytkowej warzelni i podziemi browaru mieszkańcy Lublina będą mogli tam obejrzeć instalacje artystyczne Jarosława Koziary oraz zdjęcia Pawła Miazgi. Na terenie browaru będzie funkcjonować również strefa food trucków.

Ze względu na bezpieczeństwo na czas trwania festiwalu z ruchu samochodowego będzie wyłączona częściowo ul. Lubartowska oraz w całości ulice Królewska i Olejna.

Wstęp na Noc Kultury jest bezpłatny. Start od godz. 19.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski