Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa część szpitala przy ul. Staszica w Lublinie już w stanie surowym zamkniętym. Częścią obiektu lądowisko dla helikopterów na dachu

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Miejsce dla 130 pacjentów, ale też przestrzeń dla m.in. bloku operacyjnego z ośmioma salami, banku krwi, oddziału ratunkowego i lądowisko dla helikopterów. Nowa część „szpitala przy Staszica” jest w już w stanie surowym zamkniętym. Prace przy wykończeniu pomieszczeń potrwają do połowy 2022 r. Łączny koszt inwestycji to 233 mln zł.

- To „numer 1” naszej Alma Mater. Będzie to obszar działalności klinicznej w bardzo nowoczesnym wymiarze. Tu będą m.in. realizowane projekty tele-medyczne – mówi prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Chodzi o SPSK 1 czyli „szpital przy Staszica”. Rozbudowa placówki wkracza w „fazę B”, czyli wykończenia wnętrz.

– Budynek jest w stanie surowym zamkniętym. Przystępujemy do prac wykończeniowych: instalacyjnych, wodociągowo–elektryczno–kanalizacyjnych – informuje Michał Wrzosek, rzecznik prasowy Budimexu.

We wtorek na budynku zwisła wiecha. – Symbolizuje zakończenie pewnego ważnego etapu budowy. Robimy stop, cieszymy się tym co zostało zakończone – tłumaczy Jakub Nagraba, szef działu budownictwa ogólnego w firmie Budimex.

Praca przy rozbudowie szpitala przy ul. Staszica ruszyły w październiku 2019 r. – To strategiczna dla nas inwestycja – podkreśla Beata Gawelska, dyrektor SPSK1.

Ile jeszcze potrwają prace? – Planujemy je zakończyć do połowy 2022 r – zapowiada Wrzosek.

Nowy budynek zaplanowano w kształcie litery „L”. Ma osiem kondygnacji. Powierzchnia całkowita obiektu to 33,7 tys. metrów kwadratowych. – Ma się tu znajdować 130 łóżek dla pacjentów, ale w tej części będzie się też mieścił kompleks diagnostyczno – laboratoryjny – opisuje Wrzosek.

W strefie A – tzw. „taras dolny” – zlokalizowano blok operacyjny z ośmioma salami. Jedna z nich będzie mogła zostać przystosowana jako sala hybrydowa. Znajdą się tu też oddział ratunkowy oraz intensywnej terapii. Na górnych kondygnacjach – strefa B i C – zostaną umieszczone oddziały z łóżkami dla pacjentów, pracownie diagnostyczne, laboratoria, bank krwi.
Na dachu powstało lądowisko dla helikopterów dla Lotniczego Pogotowi Ratunkowego.

- Obiekt jest zlokalizowany w centrum miasta, w obszarze o gęstej zabudowie. Nie było innego miejsca niż dach, aby stworzyć bezpieczne lądowisko – tłumaczy Wrzosek.

Obecnie przy budowie pracuje ok. 200 osób. Ale w momentach szczytowego nasilenia prac ta liczba dochodziła do 1000. – To duża budowa kubaturowa – ocenia Wrzosek. I dodaje: - Koszt inwestycji to 233 mln zł brutto.

Rozbudowa szpitala klinicznego nr 1 rozpoczęła się w 2016 r. W pierwszym etapie wybudowano nowy obiekt u zbiegu ul. 3 Maja i Radziwiłłowskiej. Od września 2019 r. działa tam nowoczesny i kompleksowy ośrodek chirurgii onkologicznej i radioterapii.
Kolejny etap inwestycji dotyczył obiektu przy ul. Głuskiej, przeznaczonego dla mieszczących się tam dwóch Klinik Psychiatrii. Przebudowie poddano również dotychczasową siedzibę psychiatrii, a pomiędzy nowym i starym budynkiem powstał łącznik. Pacjenci zaczęli z niego korzystać w grudniu 2019 r.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski