Nowa część szpitala przy ul. Staszica w Lublinie już w stanie surowym zamkniętym. Częścią obiektu lądowisko dla helikopterów na dachu

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Miejsce dla 130 pacjentów, ale też przestrzeń dla m.in. bloku operacyjnego z ośmioma salami, banku krwi, oddziału ratunkowego i lądowisko dla helikopterów. Nowa część „szpitala przy Staszica” jest w już w stanie surowym zamkniętym. Prace przy wykończeniu pomieszczeń potrwają do połowy 2022 r. Łączny koszt inwestycji to 233 mln zł.

- To „numer 1” naszej Alma Mater. Będzie to obszar działalności klinicznej w bardzo nowoczesnym wymiarze. Tu będą m.in. realizowane projekty tele-medyczne – mówi prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Chodzi o SPSK 1 czyli „szpital przy Staszica”. Rozbudowa placówki wkracza w „fazę B”, czyli wykończenia wnętrz.

– Budynek jest w stanie surowym zamkniętym. Przystępujemy do prac wykończeniowych: instalacyjnych, wodociągowo–elektryczno–kanalizacyjnych – informuje Michał Wrzosek, rzecznik prasowy Budimexu.

We wtorek na budynku zwisła wiecha. – Symbolizuje zakończenie pewnego ważnego etapu budowy. Robimy stop, cieszymy się tym co zostało zakończone – tłumaczy Jakub Nagraba, szef działu budownictwa ogólnego w firmie Budimex.

Praca przy rozbudowie szpitala przy ul. Staszica ruszyły w październiku 2019 r. – To strategiczna dla nas inwestycja – podkreśla Beata Gawelska, dyrektor SPSK1.

Ile jeszcze potrwają prace? – Planujemy je zakończyć do połowy 2022 r – zapowiada Wrzosek.

Nowy budynek zaplanowano w kształcie litery „L”. Ma osiem kondygnacji. Powierzchnia całkowita obiektu to 33,7 tys. metrów kwadratowych. – Ma się tu znajdować 130 łóżek dla pacjentów, ale w tej części będzie się też mieścił kompleks diagnostyczno – laboratoryjny – opisuje Wrzosek.

W strefie A – tzw. „taras dolny” – zlokalizowano blok operacyjny z ośmioma salami. Jedna z nich będzie mogła zostać przystosowana jako sala hybrydowa. Znajdą się tu też oddział ratunkowy oraz intensywnej terapii. Na górnych kondygnacjach – strefa B i C – zostaną umieszczone oddziały z łóżkami dla pacjentów, pracownie diagnostyczne, laboratoria, bank krwi.
Na dachu powstało lądowisko dla helikopterów dla Lotniczego Pogotowi Ratunkowego.

- Obiekt jest zlokalizowany w centrum miasta, w obszarze o gęstej zabudowie. Nie było innego miejsca niż dach, aby stworzyć bezpieczne lądowisko – tłumaczy Wrzosek.

Obecnie przy budowie pracuje ok. 200 osób. Ale w momentach szczytowego nasilenia prac ta liczba dochodziła do 1000. – To duża budowa kubaturowa – ocenia Wrzosek. I dodaje: - Koszt inwestycji to 233 mln zł brutto.

Rozbudowa szpitala klinicznego nr 1 rozpoczęła się w 2016 r. W pierwszym etapie wybudowano nowy obiekt u zbiegu ul. 3 Maja i Radziwiłłowskiej. Od września 2019 r. działa tam nowoczesny i kompleksowy ośrodek chirurgii onkologicznej i radioterapii.
Kolejny etap inwestycji dotyczył obiektu przy ul. Głuskiej, przeznaczonego dla mieszczących się tam dwóch Klinik Psychiatrii. Przebudowie poddano również dotychczasową siedzibę psychiatrii, a pomiędzy nowym i starym budynkiem powstał łącznik. Pacjenci zaczęli z niego korzystać w grudniu 2019 r.

iPolitycznie - Działania elit europejskich pod wpływem Rosji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie