Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa hala, nowy rok szkolny – podwójna inauguracja w liceum im. Staszica

Dla uczniów zabrzmiał pierwszy dzwonek! Nowy rok szkolny został rozpoczęty, a szczególnie uroczysty charakter miała inauguracja w I Liceum im. Staszica. Była to bowiem inauguracja miejska i dubeltowa, bo oprócz zwyczajowego powitania uczniów oficjalnie otwarto również halę sportową.

Hala sportowa przez całą staszicową społeczność była wyczekiwana od lat. Przypomnijmy – jej całkowity koszt zamknął się w kwocie 14,1 mln zł. Wstęga została uroczyście przecięta przez polityków, przedstawicieli samorządu, oświaty i władz miejskich. Budynek został poświęcony przez arcybiskupa Stanisława Budzika.

Miejski charakter uroczystości mocno zaakcentował Krzysztof Żuk podając garść statystyki:

- W nowym roku szkolnym miasto Lublin prowadzić będzie 150 szkół i placówek różnego typu, w tym 68 przedszkoli. W tych szkołach kształcić się będzie ponad 46 tysięcy uczniów i słuchaczy, a w publicznych przedszkolach blisko 10 tys. dzieci. We wszystkich tych szkołach i placówkach prowadzonych przez miasto zatrudnionych będzie ponad 6 tys. nauczycieli i 3 tys. pracowników niepedagogicznych - wyliczał Żuk.

W roku szkolnym 2022/23 polscy uczniowie zasiądą do ławek ze swoimi ukraińskimi rówieśnikami. O tym również wspomniał prezydent Żuk: - W naszych przedszkolach i szkołach kształcić się będzie blisko 2 tys. uchodźców z Ukrainy - mówił. Pięcioro z nich uczęszczać będzie do VI LO im. H. Kołłątaja w Lublinie. - Jesteśmy przyzwyczajeni do pracy z uczniami-obcokrajowcami, a nasi nauczyciele są odpowiednio przeszkoleni, zarówno pod kątem współpracy z nimi, jak i w zakresie pomocy psychologicznej i profilaktyczno-pedagogicznej- mówiła obecna na inauguracji miejskiej w Staszicu Marzena Kamińska, dyrektor VI LO.

Początek nowego roku szkolnego odbywa się w dość napiętej atmosferze – zamieszanie wokół podręcznika do HiT, braki kadrowe wśród nauczycieli i kwestie podwyżek są pierwszymi z brzegu przykładami. Do nowego przedmiotu dla szkół średnich, jakim jest historia i teraźniejszość w swoimi liście odczytanym przez lubelską kurator oświaty Teresę Misiuk nawiązywał Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek: - Głównym założeniem było w tym przypadku zaznajomienie młodych ludzi z najnowszymi wydarzeniami w kontekście dziejów Polski i świata. Nowy przedmiot ułatwi młodzieży ze szkół ponadpodstawowych poruszanie się w meandrach powojennej historii – kreślił w liście Czarnek.

Przy okazji inauguracji roku szkolnego lubelscy działacze Nowej Lewicy oraz Federacji Młodych Socjaldemokratów przedstawili przed siedzibą I LO własne postulaty dotyczące funkcjonowania oświaty. Na liście ich życzeń znajdują się m. in. wycofanie religii ze szkół, obowiązek zatrudniania psychologów w każdej szkole, czy zwiększenie o 20 proc. wynagrodzenia wszystkich nauczycieli.

- Przy tak szalejącej inflacji ta podwyżka będzie zaspokojeniem ich potrzeb – przekonywał poseł Jacek Czerniak z Nowej Lewicy.

Jego partyjny kolega Robert Lachowski dodał, że doraźne podwyżki to nie wszystko.

- Chcemy powiązać pensje nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce, żeby nigdy więcej nie było już tak, że pensja jest uzależniona od widzimisię tego, czy innego ministra. To pozwoli ludziom planować przyszłość i inwestować w siebie – stwierdził Robert Lachowski.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski