Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa nazwa alei w Parku Ludowym zobowiązuje. To miejsce dla młodzieży. Zobacz zdjęcia

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Park Ludowy zyskał nową nazwę alei, pamiątkowe drzewo i kapsułę czasu. Główny trakt w parku oficjalnie dostał nazwę Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.

Europejska Stolica Młodzieży 2023 w Parku Ludowym

Aleja w Parku Ludowym w Lublinie w piątek (20 października) oficjalnie otrzymała nazwę Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.

– W tym wyjątkowym 2023 roku Lublinem rządzi młodzież, która dzięki wsparciu miasta zyskuje kolejne szanse rozwoju, realizacji swoich pomysłów i pasji oraz spełniania marzeń. Dzisiejsza uroczystość dopełnia tegoroczne obchody Europejskiej Stolicy Młodzieży i jednocześnie podkreśla Waszą rolę w decydowaniu o mieście i jego przyszłości – mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Prezydent Lublina zapowiedział, że w budżecie jest zapewnione finansowanie przez 3 lata wszystkich projektów, które wspólnie zostały uzgodnione. Koniec sprawowania Europejskiej Stolicy Młodzieży w Lublinie nie oznacza zakończenia projektów, które młodzież wdrożyła w mieście.

Co znalazło się w kapsule czasu?

Park Ludowy zyskał nie tylko tytuł alei, ale również zostało tam posadzone pamiątkowe drzewo oraz zakopana kapsuła czasu, którą otworzą przyszłe pokolenia, ale nie wcześniej niż w 2123 roku. Znalazło się w niej 50 przedmiotów związanych z Lublinem i obchodami roku młodych, to m.in. list władz miasta i Młodzieżowej Rady Miasta skierowany do przyszłych pokoleń, zwycięską aplikację do tytułu młodych, nagrania video z pozdrowieniami od mieszkanek i mieszkańców, kalendarz na 2024, który powstał w ramach konkursu młodzieżowego ESM czy koszulka Mistrzostw Świata w koszykówce 3x3 U23.

Zastępczyni prezydenta Lublina Beata Stepaniuk-Kuśmierzak przypomniała o 700 urodzinach miasta, które obchodziło w 2017 r. Wtedy też podobnie jak przy ESM zmobilizowanych zostało wiele środowisk do organizacji wydarzenia. Podobnie jest w trakcie trwania roku młodzieży w Lublinie.

- Od dziś tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży zyskał symboliczne miejsce i zostanie z nami dla kolejnych pokoleń. Dla nich przygotowaliśmy też kapsułę czasu, by zatrzymać w niej wspomnienia i obraz Lublina z 2023 roku. Jest ona świadectwem ważnych zmian, jakie obecnie zachodzą w Lublinie, a także serdecznym pozdrowieniem dla przyszłych pokoleń, bo wierzymy, że Lublin jest i będzie miastem młodych – powiedziała Beata Stepaniuk-Kuśmierzak.

Po odsłonięciu tablicy z nazwą alei, jej trasą przeszedł korowód z udziałem 200 młodych osób.

- Niech ta aleja przypomina o tym fantastycznym roku zarówno obecnym, jak i przyszłym mieszkankom oraz mieszkańcom naszego miasta, bo „LublinIsYouth” – mówi Lilianna Pankowska, wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Lublin.

Europejska Stolica Młodzieży 2023 nie zwalnia tępa

W mieście pojawia się wiele projektów i imprez, w których ESM bierze udział.

- Głównym wydarzeniem, do którego będziemy się przygotowywać to gala podsumowania. W Lublinie 27 listopada dowiemy się, kto będzie kolejną Europejską Stolicą Młodzieży 2026. Następnie odbędą się obrady Europejskiego Forum Młodzieży, czyli 150 organizacji młodzieżowych gościmy w Lublinie. Później mamy miesiąc podsumowania i praktycznie do sylwestra, każdego dnia będziemy prezentować co udało się zrobić w danym temacie np. Wolontariat, przestrzenie - zapowiedziała Agnieszka Parol-Górna, koordynatorka Europejskiej Stolicy Młodzieży.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski