MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa wystawa w muzeum na Majdanku. Relacje, osobiste pamiątki więźniów (ZDJĘCIA)

Małgorzata Szlachetka
Wystawa w muzeum na Majdanku.
Wystawa w muzeum na Majdanku. Jacek Babicz
22 lipca w muzeum na Majdanku otwiera się nowa, multimedialna wystawa. Są na niej osobiste przedmioty więźniów obok relacji wideo.

Na wystawie "Więźniowie Majdanka" znalazły się m.in. nigdy wcześniej nieprezentowane fragmenty unikatowych materiałów filmowychz 1944 roku. Operatorzy weszli na Majdanek za rosyjskim wojskiem. Część nakręconych latem 1944 roku relacji i obrazów znalazło się w słynnym dokumencie "Majdanek - cmentarzysko Europy" w reż. Aleksandra Forda. Na wystawie zobaczymy zdjęcia, które montażyści wówczas odrzucili.

- Film ma 20 minut, a nakręcony materiał ponad godzinę. Otrzymaliśmy go pod koniec lat 80. lub na początku 90 od niemieckiego dokumentalisty, który z kolei dostał je z ZSRR - opowiada Tomasz Kranz, dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku. I dodaje: - Część tych materiałów Niemcy wykorzystali wcześniej w dokumencie "Sprawcy i ofiary".

Wystawa pokazywana jest w wyremontowanym budynku, który tylko z zewnątrz wygląda jak poobozowy barak. W środku jest jest m.in. klimatyzacja.

Ważne miejsce zajmują poobozowe eksponaty. Oglądamy je w przestrzennych, przezroczystych gablotach.

- Spójrzmy chociażby na ten pasiak. Należał do Heleny Kurcyuszowej, która na Majdanku szkicowała portrety dzieci. Na chustce, jeszcze w obozie wyszyła sobie literę H - to nakrycie głowy także widzimy na wystawie- opowiada Krzysztof Banach, kurator wystawy "Więźniowie Majdanka".

Są też tabliczki z nazwiskami i adresami, które wywożeni do obozu ludzie przyczepiali sobie na bagażach, tak aby potem je łatwo odnaleźć.

- Często taki skrawek materiału, albo tabliczka z adresem to jedyny materiały ślad, jaki pozostał po tych osobach - podkreśla Krzysztof Banach.

Podobnie jak rodzinne fotografie, niekiedy z dedykacjami od bliskich na odwrocie.

- Na wystawie pokażemy też biżuterię i przedmioty osobiste, które odnaleźliśmy w 2008 roku w czasie badań archeologicznych. Prowadzonych w miejscu, gdzie Żydzi czekali na wejście do komór gazowych. Ostatnie cenne rzeczy zakopywali, mając nadzieję, że po nie wrócą - opowiada kurator wystawy.

Inny ślad po tragicznej historii: wydobyte z ziemi fragmenty macew. Żydzi pędzeni przez Niemców przynieśli je aż na teren obozu. - Ekspert stwierdził, że macewy pochodzą z kirkutów w Lublinie. Obok znaleźliśmy łuski - pokazujemy je również na wystawie - zaznacza Banach.

Jest też metalowy krzyż, który więzień Amour Collin podarował polskiej więźniarce. Za to, że bezinteresownie podzieliła się z nim chlebem.

Wystawa "Więźniowie Majdanka" będzie eksponowana w baraku nr 62 do 31 maja 2016 roku. Prezentowane na niej fotografie i dokumenty pochodzą nie tylko ze zbiorów Państwowego Muzeum na Majdanku, ale też m.in. z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, czy Międzynarodowego Biura Poszukiwań w Bad Arolsen.

Wernisaż wystawy odbędzie się 22 lipca o godz. 14, w czasie obchodów 70. rocznicy likwidacji KL Lublin - niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski