Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowatorska operacja psa: Shila ma protezy z tytanu

Małgorzata Szlachetka [email protected]
Shila w dniu operacji. - Obecnie czuje się bardzo dobrze - podkreślił w niedzielę Michał Stelmaszyk, lekarz weterynarii z Lubelskiego Centrum Małych Zwierząt, gdzie odbył się zabieg
Shila w dniu operacji. - Obecnie czuje się bardzo dobrze - podkreślił w niedzielę Michał Stelmaszyk, lekarz weterynarii z Lubelskiego Centrum Małych Zwierząt, gdzie odbył się zabieg Bartosz Pilewski/Trzy Kropy
To był pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia psu endoprotez obu tylnych łap, lekarze weterynarii przeprowadzili go w Lublinie w dniu 2 czerwca.

Shila to łagodna suczka, która mimo młodego wieku wiele przeszła w swoim życiu. Po tym, jak kosiarka obcięła jej obie tylne łapy, miesiącami błąkała się pod Lublinem. Bezdomne były również jej szczenięta, które urodziła w międzyczasie.

Zobacz też: Shila dostanie nowe życie, dzięki protezom z tytanu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Historię Shili jako pierwsi opisywaliśmy w Kurierze na początku marca. Wtedy trwała zbiórka pieniędzy na nowatorską operację i zaczynały się badania Shili pod kątem dopasowania jej właściwych endoprotez z tytanu.

Operacja odbyła się w Lublinie 2 czerwca. Trwała blisko cztery godziny i zakończyła się sukcesem. Poza pięciorgiem lekarzy weterynarii, na sali, jako konsultant, był także ortopeda leczący ludzi.

Tytanowe protezy zostały wszczepione w kości piszczelowe tylnych kończyn Shili. Psu w czasie zabiegu były podane również komórki macierzyste, aby przyśpieszyć proces leczenia.

Na razie Shila nie chodzi, a jej tylne kończyny razem ze wszczepionymi protezami są okryte opatrunkiem. Później do protez będą dopasowywane łapy z tworzywa sztucznego, na których suczka będzie mogła stanąć. - Okres gojenia potrwa około 3, 4 tygodni - podaje Michał Stelmaszyk, lekarz weterynarii z Lubelskiego Centrum Małych Zwierząt, który był jednym z operujących suczkę.
- Shila musi się nauczyć na nowo chodzić. Rehabilitacja może trwać do pół roku - dodaje Stelmaszyk.

Operacja Shili była możliwa dzięki współpracy wielu osób i instytucji. Protezy zostały zaprojektowane w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym. Wydrukowane na drukarce 3D pod Białymstokiem. Dzięki internetowej zbiórce pieniędzy udało się zebrać 30 tysięcy złotych na pomoc dla Shili. Nowe domy mają też jej trzy szczeniaki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski