Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe metody leczenia ostrego zapalenia trzustki w SPSK Nr 4 w Lublinie [ZDJĘCIA] [WIDEO]

OPRAC.:
Julia Zdunek
Julia Zdunek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie pacjenci leczeni są przy pomocy nowoczesnego aparatu EUS, czyli endoskopii ultrasonograficznej. Metoda umożliwia bezinwazyjne leczenie ostrego zapalenia trzustki.

Kliniczny Oddział Chirurgii Ogólnej i Leczenia Żywieniowego Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie oferuje innowacyjne metody leczenia ostrego zapalenia trzustki i martwicy tkanek okołotrzustkowych. Schorzenie objawia się dużym bólem, a jego leczenie jest skomplikowane. Dzięki nowej aparaturze, jaką dysponuje szpital ten zabieg zajmuje lekarzom zaledwie kilkanaście minut i zastępuje on długie i często ryzykowne operacje chirurgiczne. Teraz pacjenci mogą otrzymać leczenie oparte o dostęp endoskopowy z wykorzystaniem aparatu EUS, czyli endoskopii ultrasonograficznej, a zabieg przeprowadza się bez konieczności otwierania jamy brzusznej.

28 grudnia w oddziale wykonano pierwszy zabieg drenażu dużego, kilkunastocentymetrowego zbiornika z martwicą okołotrzustkową.

- Był to klasyczny przypadek ostrego zapalenia trzustki, bardzo ciężkiej choroby mogącej przebiegać z poważnymi powikłaniami, jakimi są rozległe zbiorniki z martwicą tkanek okołotrzustkowych. Zdarza się, że martwicy ulega sama trzustka - tłumaczy prof. Witold Zgodziński, lekarz kierujący Klinicznym Oddziałem Chirurgii Ogólnej i Leczenia Żywieniowego SPSK Nr 4 w Lublinie.

I dodaje, że powoduje to liczne komplikacje, w tym pojawienie się nadciśnienia w jamie brzusznej, formowanie się zbiorników ropnych wymagających interwencji chirurgicznej oraz wystąpienie sepsy. Na dodatek pacjenci, u których dojdzie do powstania takiego zbiornika, są hospitalizowani na oddziałach intensywnej terapii i wymagają wielokrotnych operacji.

- Nowe możliwości, którymi obecnie dysponujemy oszczędzają nie tylko czas i koszty leczenia, ale przede wszystkim cierpienie chorego związane z rozległymi operacjami – wyjaśnia lekarz.

Małoinwazyjny zabieg jako jeden z pierwszych pacjentów przeszedł 47-letni pan Emil.

- Możliwe, że dały o sobie znać lata złego odżywiania. Pod koniec listopada poczułem okropny ból, którego nie dało się wytrzymać. Nie mogłem funkcjonować. Trafiłem do szpitala we Włodawie, gdzie zdiagnozowano u mnie ostre zapalenie trzustki. Lekarze nie dysponowali odpowiednim sprzętem. By mi pomóc, przeniesiono mnie do SPSK Nr 4 w Lublinie. Tam dowiedziałem się o martwicy, która pojawiła się przy trzustce. Od razu po zabiegu poczułem się lepiej, po dwóch dniach gotowy byłem do wyjścia w każdej chwili. Teraz nic mnie już nie boli – mówi pan Emil.

Przebieg zabiegu

- Za pomocą endoskopu ultrasonograficznego z dojściem przez przełyk lokalizowane jest w obrazie ultrasonograficznym miejsce zbiornika, który najczęściej znajduje się pomiędzy żołądkiem, śledzioną i tylną ścianą jamy brzusznej. Następnie wykonuje się drenaż za pomocą stenów wprowadzanych pod kontrolą EUS, co prowadzi do wchłaniania zbiornika przez przewód pokarmowy – wyjaśnia prof. Witold Zgodziński.

Metoda użyta podczas zabiegu dotyczącego powikłanego zapalenia trzustki może być stosowana także w przypadku innych wskazań wymagających wykorzystanie USG endoskopowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski