Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe nazwy dla ulic Lublina: Czy Głęboka zmieni się w ul. Ofiar Komunizmu?

Artur Jurkowski
Chodzi m.in. o część ul. Głębokiej na odcinku od al. Kraśnickiej do ul. Sowińskiego. Arteria miałaby na tym fragmencie nosić imię Ofiar Komunizmu.
Chodzi m.in. o część ul. Głębokiej na odcinku od al. Kraśnickiej do ul. Sowińskiego. Arteria miałaby na tym fragmencie nosić imię Ofiar Komunizmu. Jacek Babicz/Archiwum
Na mapie Lublina mogą pojawić się nowe ulice. Nowe tylko z nazwy. Taki pomysł ma kilku radnych. W czwartek radni zajmą się zmianą patronów części ul. Głębokiej i Drogi Męczenników Majdanka.

Chodzi m.in. o część ul. Głębokiej na odcinku od al. Kraśnickiej do ul. Sowińskiego. Arteria miałaby na tym fragmencie nosić imię Ofiar Komunizmu. I z ulicy zmieniłaby się w aleję. - Odcinek ma wyjątkowo reprezentacyjny charakter, typowy dla alei - podkreśla Piotr Kuty, radny niezrzeszony i inicjator zmian. Sygnują je też radni Wspólnego Lublina oraz Prawa i Sprawiedliwości.

Kolejnym proponowanym patronem jest ostatni żołnierz wyklęty, czyli Józef Franczak ps. "Lalek". Jego imię miałaby nosić część Drogi Męczenników Majdanka od ronda J. Krupskiego do granic miasta.

Nazwę miałaby zyskać "bezimienna" droga odchodząca od ul. Lipowej i prowadząca do parkingu Plaza Lublin oraz ul. Obrońców Pokoju. Ma nosić imię Ofiar Katynia. Z inicjatywą wyszła grupa radnych PO. - To ponadpartyjna inicjatywa. Projekt pojawił się obecnie, bo zwróciło się do mnie w tej sprawie Stowarzyszenie Rodzina Katyńska - tłumaczyła Elżbieta Mroczkowska, radna PO.

Wszystkie nowe nazwy ulic zostały negatywnie zaopiniowane przez ratuszowy zespół ds. nazewnictwa ulic i placów. Ale radni nie muszą brać tego pod uwagę. Głosowanie nad zmianami nazw ulic odbędzie się w czwartek.

- To próba sztucznego podziału ulic na części. Nie rozumiem tej inicjatywy. Chyba chodzi po prostu o to, aby zaistnieć na forum publicznym - mówi Halina Danczowska, przewodnicząca ratuszowego Zespołu ds. Nazewnictwa Ulic i Placów. Chodzi o pomysły grupy radnych, aby nadać nowe nazwy fragmentom ul. Głębokiej oraz Drogi Męczenników Majdanka.

Ul. Głęboka na odcinku od al. Kraśnickiej do ul. Sowińskiego miałaby nosić nazwę al. Ofiar Komunizmu. - Działania reżimów powołujących się na ideologię komunizmu, marksizmu-leninizmu, przyniosły zagładę 100 milionom ludzi na całym świecie - podkreśla Piotr Kuty, radny niezrzeszony i inicjator zmian. I przypomina, że przy tym fragmencie Głębokiej znajduje się pomnik Katyński.

- "Głęboka" to historyczna i topograficzna nazwa, funkcjonuje od lat dwudziestych XX w. - argumentuje Danczowska.

Kuty ripostuje, że ten fragment ul. Głębokiej powstał dopiero w latach 60. ubiegłego wieku. I, że przez kilkanaście lat ul. Głęboka nosiła nazwę al. PKWN. Podkreśla też, że zmiana nazwy nie spowoduje problemów mieszkańcom np. z wymianą dokumentów. - Nikt przy tym fragmencie ulicy nie jest zameldowany, nikt nie prowadzi działalności gospodarczej - dodaje.

Komisja ds. nazewnictwa ulic negatywnie zaopiniowała tę propozycję radnych. Podobnie jak zmianę nazwy części Drogi Męczenników Majdanka. Na odcinku od ul. Dekutowskiego do granic miasta miałaby nosić imię Józefa Franczaka ps. "Lalek" - żołnierza AK, który walczył do 1963 roku.

- Te propozycje to zagrywka "pod publiczkę", widać że zbliża się kampania wyborcza. Obecne nazwy ulic wpisały się już trwale w świadomość lublinian, nie należy ich zmieniać. Choć nie mam nic przeciwko zaproponowanym patronom - zastrzega Piotr Dreher, radny PO.

Debata nad zmianami nazw ulic odbędzie się w czwartek na sesji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski