Obwodnica Lublina: Do ostatniego domu wchodzi egzekutor

Aleksandra Dunajska
Udostępnij:
Do ostatniego zamieszkanego domu przeznaczonego do wyburzenia pod obwodnicę Lublina wejdzie we wtorek rano egzekutor. Mieszkańcy mają się przeprowadzić do mieszkania w bloku.

Państwo Sidorowie mieszkają w Lublinie przy ul. Pliszczyńskiej. Za dwa lata przez ich działkę będzie przebiegała obwodnica. Pod inwestycję zostali wywłaszczeni zezwoleniem na realizację inwestycji (tzw. ZRID) wydanym przez wojewodę w grudniu ub.r. Muszą oddać nieruchomość, ale odszkodowanie dostaną najwcześniej za kilka miesięcy. Do tej pory nie chcieli się wyprowadzić. We wtorek rano do ich drzwi zapuka egzekutor. Jako lokal zamienny rodzinie wskazano 80-metrowe mieszkanie w bloku. - Mamy trzy samochody, mnóstwo różnych urządzeń - jak to w domu. Do tego 16 palet kostki brukowej i dwa psy. W domu prowadzę działalność gospodarczą. Nie wiem, jak się z tym wszystkim zmieścimy w bloku - podkreślał wczoraj Andrzej Sidor. - Interweniowaliśmy w tej sprawie u wojewody, ale bez skutku.

Nie chcą się wyprowadzić z terenu budowy obwodnicy Lublina

Kamil Smerdel, rzecznik prasowy wojewody, stwierdził, że lokal zamienny wskazuje GDDKiA. - Zgodnie z przepisami lokal musi mieć co najmniej 10 mkw. na osobę powierzchni pokoju. Spełniliśmy ten warunek- zaznaczył Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy dyrekcji. - Ale jest też zasada, że powinniśmy otrzymać porównywalne warunki. Tego nie dopełniono - podkreślił Andrzej Sidor.

Czytaj o kolejnych etapach budowy drogi ekspresowej Lublin-Warszawa

Nalewajko tłumaczył, że państwo Sidorowie wcześniej sami mogli wskazać lokal, do którego się przeprowadzą (przez kilka miesięcy płaci za niego GDDKiA): - Ale nie byli zainteresowani uzgodnieniami w tej sprawie. Wcześniej zaś nie zgadzali się na wyceny ich nieruchomości proponowane przez naszych rzeczoznawców. Teraz wykonawca obwodnicy musi wejść na teren budowy, wystąpiliśmy więc do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego o rozpoczęcie procedury egzekucyjnej.

Sidorowie zarzucają dyrekcji szantaż. I wyjaśniają, że gdyby chcieli sami wybrać lokal zamienny, musieliby dobrowolnie się wyprowadzić, a tym samym podpisać protokół wydania nieruchomości. A na to się nie godzą, bo kwestionują ważność decyzji ZRID. - W naszej sprawie toczyło się postępowanie wywłaszczeniowe, które zostało umorzone. Później, niezgodnie z przepisami, wojewoda wydał ZRID, które zresztą nie jest jeszcze ostateczne (minister transportu nie rozpatrzył odwołań od decyzji). Nasze wywłaszczenie, a tym samym planowana na wtorek egzekucja, są więc bezprawne - ocenił Andrzej Sidor.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 73

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

l
lub.
Gdzie są osoby odpowiedzialne za planowanie przestrzenne gminy i województwa i za Strategię Rozwoju Lublina. Tacy specjaliści sprzedawają działki pod zabudowę bez względu na przyszłe inwestycję i zagrożenie np. powodzią. Takie osoby broni się przed odpowiedzialnością wdrażając ustawę wywłaszczeniową. Takie osoby pracują z wykształceniem po politologii, gastronomii lub po akademii rolniczej i nie mają pojęcia o planowaniu przestrzennym.
A
And
Znajomy sądził się z miastem o kilkanaście metrów kwadratowych na których powstała droga. Droga wybudowana została rzekomo na terenach miejskich. Sprawa trwała prawie 15 lat. Ale opłaciło się.
m
miś
Specjalnie poszukałem tego artykułu ponieważ bardzo mnie ta sprawa interesowała przejeżdżając obok tego domu właściwie codziennie. Nie chcę nikogo oceniać jednak muszę się wypowiedzieć - może ktoś jeszcze to przeczyta! Podczas gdy ostatni właściciele wokół P. Sidorów wyprowadzili się już dobry rok temu, ci uporczywie tam mieszkali aż do chwili obecnej. Ten dom powstał ok 8 lat temu! O ile mi wiadomo plany przebiegu obwodnicy były znane już dosyć dawno, jednak nie było ostateczna decyzja zapadła kilka lat temu. Myślę, ze trzeba tutaj zadać podstawowe pytanie kto wydał zezwolenie na budowę tego domu, oraz na jak dużą korzyść finansową liczyli P. Sidorowie budując dom, i znając pszyszły przebieg obwodnicy w tym miejscu?
w
wywłaszczany
W końcu rzeczowa wypowiedź. Problem z procedurą "specustawy" związany jest z tym, że został uchwalony bubel prawny. Chciano zapewnić szybszą realizację strategicznych społecznie inwestycji (z czym się osobiście zgadzam), przy czym zapomniano o zagwarantowania "świętego " prawa kapitalizmu, jakim jest prawo własności.
Procedura wywłaszczeniowa nie została zakończona i do czasu jej zakończenia prawnymi właścicielami pozostają dotychczasowi właściciele. Rygor natychmiastowej wykonalności powoduje, że właściciele mają obowiązek opróżnić nieruchomości i wydać je w zarząd wnioskującego o wywłaszczenie.
W przeciwieństwie do p.Sidora, obecnie wywłaszczani właściciele nie wiedzą na ile zostały wycenione ich nieruchomości, kiedy zostaną wycenione, czy odszkodowanie będzie godziwe i ile jeszcze może potrwać procedura odwoławcza, aż decyzja stanie się ostateczna.
s
sl
Należy tylko współczuć tym ludziom i innym których ten problem dotyka. Oddaliśmy w tamtym roku (dobrowolnie!) cześć naszej działki pod budowę obwodnicy, a w tym roku nadal płacimy za nią podatek. Urzędników to wali, ludzi traktują jak intruzów, widziałem dzisiaj pana rzecznika zadowolonego jak sobie jeździł po przyszłej trasie.
Gdyby ludzi nie traktowali jak bezmyślny motłoch nie byłoby takich problemów.
G
Gość
mam jedną uwagę po obejrzeniu telewizyjnej relacji z egzekucji, która mi umknęła. Zarówno egzekutor jak i dziennikarz Panoramy mówią o Państwu, jako o "byłych właścicielach" czy wręcz twierdzą, że nieruchomość jest własnością Skarbu Państwa. Nie jest to prawda. Własność przechodzi z chwilą, gdy decyzja stanie się ostateczna. W tym momencie macie Państwo status właścicieli zobowiązanych do wydania nieruchomości.
g
gość
Prokuratura Lublin Północ wszczęła śledztwo wobec owego rzeczoznawcy, pisał o tym Kurier, to chyba jednak z tą wyceną nie wszystko przebiegło prawidłowo. Jeśli wszyscy lubelscy urzędnicy zachowywali się tak, jak egzekutor to można współczuć wszystkim wywłaszczanym.
s
szukam kontaktu
no comment
J
Janka
Jeśli jesteś urzędnikiem to popraw swoją pisownię.
A
Ala
Medialny gość. Podobno będzie film z jego udziałem.
G
Gość
Państwo Sidorowie na swój wniosek otrzymali odpowiedź od GDDKiA, że lokal zamienny im się nie należy. Widziałem ten dokument. Widziałem też dokument w którym GDDKiA upomina rzeczoznawce majątkowego, że zbyt wysoko wycenił ten dom. Jak to się ma do ich Kodeksu Etyki Zawodowej: Jako osoba zaufania publicznego:

1.Działaj rzetelnie ze świadomością, że obowiązuje Cię zasada bezstronności i poszanowania prawa.

2.Postępuj uczciwie wobec klienta, aby mógł w pełni polegać na tym co robisz, przestrzegaj jego prawa do poufności.

3.Działaj otwarcie i przejrzyście, wykonując powierzone Ci zadanie w sposób czytelny i zrozumiały.

4.Bądź odpowiedzialny za powierzone Ci przez klienta zadanie, nie obiecuj więcej niż możesz i powinieneś wykonać.

5.Bądź świadomy swoich umiejętności – nie podejmuj się zadań wykraczających poza Twoje kompetencje i możliwości.

6.Bądź zawsze obiektywny – udzielaj uczciwych i niezależnych porad.

7.Wykonuj czynności zawodowe według najlepszej wiedzy i woli, z należytą dokładnością i starannością.

8.Dbaj o godność zawodu zarówno w działalności zawodowej, jak i w życiu prywatnym.

9.Miej odwagę reagować na negatywne zjawiska, szczególnie jeżeli przypuszczasz, że inny rzeczoznawca nie przestrzega zasad etyki zawodowej.

10.Bądź świadom wartości swojej pracy, nie proponuj wynagrodzenia niegodnego Twojego dzieła
t
tepiciel debili
jak mozna kazac wyprowadzac sie ludziom nei placac im z pol roku wczesniej odszkodowania, by mieli czas kupic dom cyz mieszkanie? Ze urzedasy sa slepe i gluche wiedzialem od zawsze, ale ze sa az tak tepe to dowiaduej sie dopeiro teraz
G
Gość
pierdyliard dularów i działkę na Marsie
w
wraca stare
Zszokowany jestem zachowaniem egzekutora. Jak z filmu lat 50-tych XX wieku, kiedy to były masowe wywłaszczenia. Taka PKFilmowa "dla dobra narodu". Jestem przerażony. Czasy dzisiejsze a takie zachowanie. Sprawiał wrażenie, jak gdyby się cieszył, że usuwa kułaka z włości.
...
Ach, och, i znooowu to samo, używamy i łączymy słowa, które nie mają sensu, ale fajnie brzmią. Ach, jacy mądrzy jesteśmy, doprawdy "rasowe oszołomy".
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie