Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oczyszczenie Zalewu Zemborzyckiego może kosztować nawet 670 mln zł

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
Jedna z koncepcji oczyszczenia zalewu zakłada wybudowanie przed zalewem dodatkowego zbiornika o powierzchni 35 ha
Jedna z koncepcji oczyszczenia zalewu zakłada wybudowanie przed zalewem dodatkowego zbiornika o powierzchni 35 ha Małgorzata Genca
Pobieżnie ale tanio oczyścić zbiornik, czy może spuścić z niego wodę, co będzie kosztowało 670 mln zł? Zaczynają się konsultacje co do przyszłości Zalewu Zemborzyckiego.

Konsultacje w zasadzie już się rozpoczęły. Odbylł się już pierwsze spotkanie, na które zostali zaproszeni miejscy radni i przewodniczący rad dzielnic.

- Było bardzo pouczające. Poznaliśmy trzy koncepcje rewitalizacji Zalewu Zemborzyckiego - mówi miejski radny Zbigniew Ławniczak.

Zalewem administruje państwowe przedsiębiorstwo Wody Polskie. To ono zamówiło wariantowe koncepcje oczyszczenia zbiornika.

Pierwsza, to tak jakby nic wielkiego z zalewem nie robić. Zakłada usunięcie osadów z dna i przebudowę zapory czołowej. Jednak już w prezentacji tej koncepcji zaznaczono, że to jedynie „rozwiązanie tymczasowe”.

Dwie pozostałe są poważnym potraktowaniem tematu. Oba przewidują budowę przed zalewem mającego 35 hektarów powierzchni zbiornika, dzięki któremu woda w zalewie byłaby czysta.

Ale żeby była czysta, trzeba też oczyścić sam zalew. Wariant drugi zakłada wybranie namułu. Koszt tej operacji to 175 mln zł.

Jest też wariant numer 3 - spuszczenie większości wody ze zbiornika, wybranie namułu i torfu. Da to finalnie dużo lepszy efekt, ale to rozwiązanie ma też minusy.

W prezentacji wyliczono: długie wyłączenie zalewu z użytkowania, czasowe pogorszenie sytuacji ekologicznej i brak miejsca na składowanie torfu. Koszt operacji to aż 670 mln zł.

- Były też na spotkaniu głosy, aby wody nie spuszczać właśnie ze względu na uciążliwości ekologiczne - przyznaje Ławniczak.

Teraz Wody Polskie chcą do dyskusji o zalewie zaprosić mieszkańców. W najbliższy piątek o godzinie 16.30 na KUL (ul. Konstantynów 1i) odbędzie się spotkanie konsultacyjne. Na spotkanie należy się zarejestrować za pomocą formularza na stronie www.wody.gov.pl.

Tam też znajduje się ankieta (będzie dostępna na spotkaniu) dotycząca zalewu. Można w niej wskazać jeden z wariantów lub zaproponować własny.

- Uważam też, że powinna zostać zwołana nadzwyczajna sesja rady miasta. Po pierwsze po to, żeby wszyscy radni poznali warianty. Po drugie po to, żeby do tematu rewitalizacji zalewu podejść kompleksowo i zaplanować też działania miejskie w tej okolicy - proponuje Ławniczak.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski