18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Konkurs Młodych Skrzypków: Emocje sięgają zenitu (ZDJĘCIA)

Joanna Biegalska
Monika Chmielewska, studentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Jana Staniendy przeszła do II etapu w grupie starszej
Monika Chmielewska, studentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Jana Staniendy przeszła do II etapu w grupie starszej Joanna Biegalska
Konkurs wchodzi już w trzecią fazę. Jak to się mówi - pierwsze koty za płoty. Profesor Roman Lasocki, przewodniczący jury podkreśla, że ocenianie młodych skrzypków jest niezmiernie trudnym zadaniem, gdyż wszyscy reprezentują bardzo wysoki poziom. Jednak nie ukrywa, że jury postawiło też uczestnikom wysoką poprzeczkę. Trudno się dziwić, wszak młodzież oceniają jedni z najlepszych skrzypków i pedagogów w Polsce. Trudno ich zaskoczyć, trudno też ukryć przed nimi niedostatki techniki czy wrażliwości muzycznej.

Przesłuchania odbywają się w sali koncertowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Karola Lipińskiego w Lublinie. To miejsce zdaje się być idealne do tego rodzaju imprezy. Dobrze się stało, że po latach lubelskie Towarzystwo Muzyczne zdecydowało się powrócić do korzeni pierwszych konkursów, które w latach osiemdziesiątych odbywały się właśnie w szkole przy ul. Muzycznej (dawniej ul. Manifestu Lipcowego). Pomysł to niewątpliwie zasługa obecnej pani prezes Towarzystwa Muzycznego Teresy Księskiej-Falger. Gdzie lepiej mogą się czuć młodzi skrzypkowie, uczestnicy konkursu jak nie w miejscu, w którym spotykają swoich rówieśników również grających na skrzypcach lub innych instrumentach. Dyrektor szkoły Zbigniew Trochimiuk zadbał, żeby uczestnicy mieli jak najlepsze warunki do ćwiczenia i zaprezentowania swoich umiejętności. Do dyspozycji młodych skrzypków są dobrze wytłumione sale ćwiczeń, a sala koncertowa o dobrej akustyce pozwala rozwinąć skrzydła, wydobyć piękny ton skrzypiec. Wygodnie jest też publiczności i jurorom, którzy siedzą w odpowiednim oddaleniu od estrady.

Odkryciem ósmej edycji konkursu jest w grupie młodszej Chanelce Bednarczyk, uczennica Szkoły Muzycznej I i II st. w Bielsku-Białej. To wielki talent wiolinistyczny, ma dopiero 14 lat ale gra już tak dojrzale i zachwycająco, że jurorzy nie mogą wyjść z podziwu.

W poniedziałek odczuwało się silne emocje uczestników i gorączkowe ostatnie strojenie skrzypiec przed wejściem na salę. Do występu przed jurorami i publicznością szykowała się akurat w grupie starszej Monika Chmielewska ( na zdjęciu ze skrzypcami) uczennica prof. Jana Staniendy, studentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Niestety nie udało się jej przejść do III etapu o czym dowiedzieliśmy się dopiero wieczorem.

Dobre doświadczenia wywiezie z Lublina także Konstancja Smolorz, która wystąpiła w grupie młodszej i reprezentowała Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną w Katowicach w klasie skrzypiec Adama Wagnera. Przyjechała na konkurs Serwaczyńskiego po raz pierwszy, nie przeszła dalej ale jak sama podkreśla, było to dla niej pouczające i motywujące spotkanie z wirtuozami skrzypiec. Jeszcze tu powróci.

Lublin na konkursie reprezentowali głównie uczniowie OSM im. K. Lipińskiego. Spróbowali swoich sił i na tle uczestników z innych ośrodków w Polsce wypadli całkiem nie źle. Do III etapu przeszły Ewelina Misztal uczennica w klasie skrzypiec Martiros Dawtiana ( laureatka konkursów skrzypcowych i stypendystka Marszałka Województwa Lubelskiego i Prezydenta Miasta Lublina) i Patrycja Pojenta z klasy skrzypiec Anny Popławskiej - Pojenty. Gratulujemy talentu i nie złej kondycji i trzymamy mocno kciuki.
Niezwykle trudny program jaki trzeba było przygotować w pierwszym etapie sprawił, że wielu z uczestników nie wytrzymało konkurencji.

Na uwagę zasługuje też praca biura konkursowego, w którym wiele godzin spędzają Ryszard Heliasz, dyrektor konkursu (dyrektor Towarzystwa Muzycznego w Lublinie) oraz Danuta Warząchowska, sekretarz jury pilnujący aby obrady i liczenie głosów odbywało się zgodnie z regulaminem. W liczeniu punktów, sumowaniu wreszcie weryfikacji, który z uczestników przeszedł do następnego etapu zajmują się Tomasz Ostrowski, kierownik Biura Obsługi Komputerowej Konkursu oraz Katarzyna Korbyla, asystentka jury. Prywatnie Kasia i Tomek są studentami VI roku Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Skrzypkowie zakwalifikowani do III etapu wystąpią 21 września w godzinach od 10 do 18 z przerwą obiadową.

We wtorek przesłuchania w OSM przy ul. Muzycznej 10 rozpoczęły się o godz. 9 i zakończyły o godz. 14. Znamy już wyniki, kto przeszedł do III etapu. Młodzi skrzypkowie będą mieli trochę oddechu po południu, ponieważ o godz. 16 zaplanowano Panel Dyskusyjny "Polskie szkolnictwo artystyczne a wzorce unijne". Przez cały dzień będzie też można nabyć monografię Towarzystwa Muzycznego, wydaną przez Wydawnictwo Gaudium. To pierwsza książka o dziejach najstarszego stowarzyszenia muzycznego w Lublinie, które powołało do życia szkoły muzyczne i stworzyło konkursy skrzypcowe o randze światowej (w książce szczegółowo opisano kolejne edycje konkursów, przedstawiono sylwetki laureatów i jurorów).
Koncert z udziałem uczestników konkursu, który miał się dzisiaj odbyć o g. 18 w Trybunale Koronnym został odwołany.

Uczestnicy zakwalifikowani do III etapu w grupie starszej do 25 lat:
Piotr Kosarga
Mateusz Makuch
Alicja Baranowska
Stanisław Podemski
Anna Pozdiejewa
Adam Siebers
Kornelia Grądzka
Mateusz Konopelski

Uczestnicy zakwalifikowani do III etapu w grupie młodszej do 17 lat:
Ewelina Misztal (Lublin)
Dorota Duda
Weronika Dziadek
Chanell Bednarczyk
Patrycja Pojenta (Lublin)
Emilia Jarocka
Kornelia Figielska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski