Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogród sensoryczny pomoże ukoić tęsknotę za domem. SOS Wioski Dziecięce w Kraśniku stawiają na zmysły. Zobacz zdjęcia

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Dzieci z ukraińskiej pieczy zastępczej prawie 2 lata temu trafiły pod opiekę SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce, nikt nie spodziewał się, że będzie to trwało tak długo. W kraśnickiej wiosce SOS obecnie przebywa 15 dzieci, w tym z Ługańska. Stowarzyszenie rozwija swoją specjalistyczną pomoc o nowo powstały ogród sensoryczny.

Ogród sensoryczny SOS Wiosek Dziecięcych w Kraśniku

Dzieci z ukraińskiej pieczy zastępczej trafiły do stowarzyszenia jeszcze przed inwazją rosyjską na Ukrainę i zaostrzeniem trwającego w Donbasie od 2014 r. konfliktu.

– Wojna zaskoczyła dzieci i ich opiekunów. Nie zdążyli nawet zabrać potrzebnych rzeczy z domu. Odebraliśmy ich spod granicy wycieńczonych, z małymi bagażami, bez podstawowych produktów i dachu nad głową. Jedyne, czego wówczas potrzebowali, to spokoju i ciepłego, bezpiecznego schronienia. Z czasem, gdy udało się zaspokoić ich podstawowe potrzeby, w tym materialne i medyczne, rozpoczęliśmy pracę psychologiczną. Tu zbawienne okazało się Centrum Specjalistyczne SOS, które zapewniło dzieciom potrzebną pomoc na terenie wioski. Dzięki mobilizacji całego stowarzyszenia i pomocy darczyńców, ich stan się polepszył, dalej jednak wiele z nich odczuwa lęk oraz silną tęsknotę za swoim domem i życiem pozostawionym w Ukrainie – opowiada Natalia Herasymenko, pracowniczka socjalna, odpowiedzialna za grupę ukraińskich beneficjentów programu SOS Kraśnik.

W czwartek (19 października) w Kraśniku do wsparcia działań z obszaru psychologicznego dołączył ogród sensoryczny. Jest on podzielony na kilka stref zmysłów i angażuje percepcję na wielu poziomach. Dla dzieci przygotowano w nim m.in. strefę dźwiękową z instrumentami oraz szumem kaskady wodnej, przestrzeń hortiterapii z grządkami do samodzielnej uprawy, ścieżkę sensoryczną z różnymi rodzajami nawierzchni czy park linowy.

- Ogród będzie uzupełnieniem działającego tuż obok Centrum Specjalistycznego SOS, gdzie na co dzień dzieci korzystają z darmowego wsparcia m.in. psychologa, logopedy, rehabilitanta czy terapii integracji sensorycznej. Nasi specjaliści wiedzą jak te pozornie zwyczajne przedmioty, które znalazły się w ogrodzie sensorycznym, wykorzystać w codziennej pracy z dziećmi, by prowadzone terapie przynosiły jeszcze lepsze efekty – mówi Dariusz Krysiak dyrektor Programu SOS Wiosek Dziecięcych w Kraśniku.

Terapia sensoryczna zyskuje coraz większe uznanie

- To sprawdzona i coraz popularniejsza na świecie metoda terapii poprzez powrót do natury i pracę na zewnątrz. Głównym założeniem ogrodu sensorycznego jest oddziaływanie na wiele zmysłów jednocześnie. Osiągnęliśmy to dzięki stworzeniu wielu stref, generujących rozmaite bodźce – im więcej z nich działa na dziecko, tym lepiej się ono rozwija. Sadzenie roślin pozwala na obcowanie z przyrodą, a obserwowanie ich cyklu życia i zbieranie plonów pozwala rozumieć otaczający nas świat. Spacerując bosą stopą po ścieżce sensorycznej, pobudzane są receptory odpowiadające m.in. za prawidłowe krążenie. Z kolei w mini parku liniowym dzieci, które mają problemy z równowagą, mogą pracować nad swoją motoryką – tłumaczy Elżbieta Jata, koordynatorka Centrum Specjalistycznego SOS oraz psycholog w SOS Wiosce Dziecięcej.

Pomoc SOS Wiosek Dziecięcych

W Kraśniku obecnie są 24 osoby z Ukrainy (15 dzieci, 9 osób dorosłych), w Biłgoraju 28 osób (23 dzieci), w Lublinie 20 osób (17 dzieci). Od lutego 2022 roku SOS Wioski Dziecięce w Polsce pomogły łącznie blisko 5 tysiącom osób z Ukrainy. Wsparcie polegało na znalezieniu mieszkań, pomocy prawnej, materialnej, materialnej i organizacji letniego wypoczynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski