Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opole Lubelskie do dotknięcia, do zasmakowania

Wojciech Pokora
Wojciech Pokora
Po rewitalizacji. Tak z góry wygląda centrum Opola Lubelskiego.
Po rewitalizacji. Tak z góry wygląda centrum Opola Lubelskiego. Krzysztof Ryczek
Ostatnie lata były dla Opola Lubelskiego czasem realizacji wielkich inwestycji rozwojowych i społecznych. - Od początku kadencji na to stawialiśmy, by każdy obszar życia społecznego zmodernizować i doinwestować – mówił w rozmowie z „Kurierem” Sławomir Plis, burmistrz Opola Lubelskiego.

Rewitalizacja historycznego centrum i parku miejskiego

„Opole Lubelskie do dotknięcia, do zasmakowania – rewitalizacja gospodarczo-społeczna historycznego centrum Opola Lubelskiego” to projekt, którego realizacja odmieniła oblicze miasta.

W zakres projektu wchodziły m.in. działania dotyczące rewitalizacji zabytkowego centrum miasta. Wyremontowane zostały ul. Nowy Rynek, Kościuszki, Lubelska, w tym: chodniki, mała architektura, kanalizacja sanitarna, budowa monitoringu, oświetlenia, zagospodarowanie zieleni.

Ten etap projektu dofinansowany został ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

W poprzednim etapie rewitalizacji centrum, realizowanego ze środków RPO 2014-2020, działania objęły ulice Stary Rynek (w tym przebudowa skweru miejskiego i utworzenie Centrum Usług Społecznych), ul. Piekarską, Kościelną, Getta, Cichą, Ogrodową (w tym modernizacja „małego targu” i utworzenie Inkubatora Aktywności) oraz utworzenie Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Długiej.

Kwota unijnego wparcia jaką pozyskała gmina na realizację projektu rewitalizacji centrum miasta to 7,3 mln zł. Całkowita wartość projektu wyniosła 13,3 mln zł.

Natomiast w parku miejskim gmina wybudowała pumptrack do jazdy na rowerach, deskorolkach i rolkach, z nawierzchnią z masy bitumicznej. Znajdują się tam dwa tory: łatwy dla najmłodszych i tor dla zaawansowanych. Dostępne są za darmo dla wszystkich chętnych.

- Stawiamy na to, by wspierać różne dziedziny sportu, ale także stawiamy w ten sposób na młodzież i dzieci – tłumaczy potrzebę tej inwestycji burmistrz Opola Lubelskiego Sławomir Plis.

Centrum Usług Społecznych

Kolejnym wielkim przedsięwzięciem, które wyróżnia Opole Lubelskie na tle innych gmin, było utworzenie Centrum Usług Społecznych. Czym ono jest?

- Dzięki Centrum Usług Społecznych wspieramy mieszkańców w ich potrzebach – tłumaczy burmistrz Opola Lubelskiego Sławomir Plis. - W województwie lubelskim istnieją tylko trzy takie Centra, kolejne powstało już po naszym pilotażu.

Z założenia CUS jest czymś więcej, niż Gminny Ośrodek Opieki Społecznej i w swoich działaniach skupia się na większym zakresie usług dla mieszkańców. Celem działania Centrum jest podejmowanie inicjatyw na rzecz mieszkańców m.in. z następujących obszarów: polityki prorodzinnej, wspierania rodzin, pomocy społecznej, promocji i ochrony zdrowia, wspierania osób niepełnosprawnych, edukacji publicznej ale także kultury, turystyki czy pobudzania aktywności obywatelskiej.

- Wcześniej Ośrodek Pomocy realizował jedynie te zadania, które wynikały wprost z ustawy o pomocy społecznej – tłumaczy burmistrz Opola Lubelskiego. - Tutaj rozszerzamy ten obszar wsparcia mieszkańców i możemy ich wspierać na każdym etapie, niezależnie od wieku.

Wszelkie informacje o bieżącej działalności CUS w Opolu Lubelskim dostępne są na stronie internetowej.

Świetlice wiejskie

W Gminie Opole Lubelskie realizowany jest również projekt modernizacji świetlic wiejskich.

- Dzięki temu, że pozyskaliśmy środki zewnętrzne, z 18 świetlic modernizujemy obecnie 10. I to są gruntowne przebudowy, z doposażaniem w ogrzewanie centralne, węzły sanitarne, kuchenne, tak, by mieszkańcy mogli z nich korzystać przez cały rok – tłumaczy burmistrz Plis i zapewnia, że w najbliższym czasie zmodernizowane zostaną także pozostałe świetlice. - Już niewiele nam zostało, a mieszkańcy na to zasługują. Dzięki temu otwierają się na innych ludzi, a to jest bardzo ważne.

Projekt przebudowy świetlic wiejskich zakłada kompleksową termomodernizację obiektów wraz z remontem wewnętrznym, zagospodarowaniem terenu, w tym budowy dróg dojazdowych, parkingów, a nawet rozbudowę garażu dla potrzeb OSP Puszno.

Sport i rekreacja

Duże środki władze gminy inwestują w infrastrukturę sportową. Dzięki wykorzystaniu środków z programów rządowych, ministerialnych i pochodzących od samorządu województwa lubelskiego udało się przeprowadzić szereg ważnych inwestycji. Jedną z nich była budowa lodowiska z funkcją kortu tenisowego wraz z zadaszeniem i budynkiem obsługowym przy ul. Fabrycznej w Opolu Lubelskim.

Przy ul. Lipowej w Opolu Lubelskim wybudowano boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią, z którego korzystać mogą kluby sportowe, młodzież szkół średnich w tym klasy mundurowe i mieszkańcy Opola Lubelskiego.

W Skokowie kończy się budowa Sali sportowej przy tamtejszej szkole podstawowej, do której uczęszcza 170 uczniów.

- To dla nas bardzo ważna i strategiczna inwestycja, bo to szkoła wiejska, a mimo to ma duży potencjał – tłumaczy burmistrz Sławomir Plis. - Uczy się tam 170. uczniów, dlatego uznaliśmy, że warto zainwestować w ten obszar.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski