MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Osiedle na górkach czechowskich. Kiedyś - hipermarket, teraz - ekodzielnica (WIZUALIZACJE)

JAXA
Osiedle na górkach czechowskich (WIZUALIZACJA)
Osiedle na górkach czechowskich (WIZUALIZACJA) materiały inwestora
Od strony ul. Poligonowej bloki i to nawet 14-kondygnacyjne, niższe budynki od strony ul. Koncertowej i Kosmowskiej, przestrzeń pomiędzy nimi zamieniona w park. W czwartek firma TBV przedstawiła projekt zagospodarowania górek czechowskich. – To wizja, która jest propozycją do dyskusji – podkreślał Stanisław Lessaer, szef Pracowni Architektonicznej Nowa.

Niezrealizowane inwestycje w Lublinie. Sprawdź, czy rozpoznasz wszystkie (QUIZ)

TBV w marcu odkupił górki czechowskie od Echo Investement. Spółka zajmuje się budownictwem mieszkaniowym. I od początku mówiła, że takie projekty chce realizować na terenie dawnego poligonu. Łącznie do zagospodarowania jest 105 hektarów terenów. – Chcemy aby powstała tu ekodzielnica. Z zachowaniem równowagi między terenami zielonymi a zabudową – mówił Lessaer.

Równowago to przeznaczenie 64,5 hektara na ogólnodostępny park z elementami rekreacyjnymi i sportowymi. – To tyle ile zajmuje łącznie wszystkie parki w Lublinie. I obszar porównywalny z warszawskimi Łazienkami oraz krakowskimi Błoniami – opisywał Wojciech Dzioba, prezes TBV Investment.

Podczas prezentacji autorzy projektu mówili głównie parku: założeniach i rozwiązaniach jakie chcą zastosować. Na terenie parku miałaby stanąć wieża oraz taras widokowy. Nad suchymi dolinami pojawiłby się dwa mostki. Pojawiłby się ścieżki do spacerowania, biegania, rowerowe.

W rejonie dawnej strzelnicy miałyby stanąć m.in. boiska sportowe. A od strony ul. Kosmowskiej „skwery użytkowane sezonowo” – latem byłby to płytkie niecki z wodą, zimą zmieniałby się w lodowiska. Kto wybuduje park? Nie wiadomo. TBV nie deklaruje jednoznacznie, że koszty weźmie na swoje barki. – Chcemy o tym rozmawiać z miastem – stwierdził Dzioba

Dużo mniej czasu poświęcono budynkom, które miałby stanąć na poligonie. Wydzielono sześć „enklaw” pod zabudowę (łącznej 41 ha): trzy po stronie ul. Poligonowej i też trzy po stronie ul. Koncertowej. - Łącznie mogłoby powstać 3-4 tysiące mieszkań – szacował Dzioba.

Budynki od strony Poligonowej mogły mieć nawet do 14 kondygnacji. - Ta koncepcja to bardzo dobra podstawa do prowadzenia dyskusji – oceniał prof. Marian Harasimuk, szef zakładu polityki przestrzennej i planowania UMCS.
TBV pod koniec lipca chce zorganizować publiczne konsultacje z mieszkańcami.

Plan do zmiany
Aby wizja TBV miała szanse spełnienia trzeba zmienić plan zagospodarowania przestrzennego górek czechowskich . Chodzi o dwa elementy: powiększenie terenu zabudowy z 30 do 40 proc. poligonu oraz dopuszczenie budownictwa wielorodzinnego.
- Procedury są na początkowym etapie. Spodziewamy się, że wyłożenie projektu planu do publicznego wglądu nastąpi z końcem roku – poinformował Joanna Bobowska z biura prasowego rausza. I dodała: - Trudno się odnieść do koncepcji TBV bo nie została nam ona jeszcze przedstawiona.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski