Pandemiczna sesja studencka w Lublinie w formie online. Jak będzie wyglądać?

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Początek lutego to dla studentów nerwowy sezon egzaminacyjno-zaliczeniowy
Początek lutego to dla studentów nerwowy sezon egzaminacyjno-zaliczeniowy unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
Początek lutego to dla studentów nerwowy sezon egzaminacyjno-zaliczeniowy. Utrzymująca się pandemia koronawirusa spowodowała zmiany w organizacji roku akademickiego, także w czasie sesji. Jednak lubelskie uczelnie, nauczone doświadczeniem z ubiegłego roku, są na nią dobrze przygotowane. Większość zaliczeń i egzaminów odbywać się będzie w formie online, stacjonarnie tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zimowa sesja egzaminacyjna potrwa do 10 lutego, pięć dni później rozpoczną się poprawki. Studenci będą zdawać egzaminy przed komputerem - Mamy to przetrenowane, więc nie powinno być większych problemów. Pozostaje mi więc życzyć studentom, by potrafili sprzedać wiedzę podczas sesji, a sprzęt i łącza nie zawiodły, i egzaminy odbyły się bez zakłóceń - mówi prof. Krzysztof Narecki, prorektor KUL ds. studentów i doktorantów. Aby ograniczyć możliwość ściągania, preferowaną formą będą tym razem egzaminy ustne. - A podczas pisemnych będą stosowane ścisłe restrykcje, m.in. krótkiego czasu na udzielenie odpowiedzi czy braku możliwości cofnięcia się do poprzednich pytań – wymienia Monika Monika Stojowska, rzeczniczka KUL.

Na największej uczelni w mieście zbliżająca się sesja rozpocznie się dopiero w czwartek i potrwa do 17 lutego. Większość zaliczeń i egzaminów odbędzie się w z wykorzystaniem infrastruktury informatycznej.

- Generalnie, o sposobie przeprowadzenia zaliczeń końcowych i egzaminów decyduje dziekan danego wydziału, kierując się specyfiką przedmiotu prowadzonego na danym kierunku studiów – tłumaczy Aneta Adamska, rzeczniczka UMCS i dodaje że prawdopodobnie zdecydowana większość zaliczeń i egzaminów będzie jednak przeprowadzana zdalnie, zarówno te pisemne, jak i ustne.

W poniedziałek rusza sesja na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, ta podstawowa potrwa do walentynek, po niej od razu poprawkowa do 19 lutego.

Sesja przed komputerem straszna jak każda? Studencie - porcj...

- Harmonogram zaliczeń i egzaminów ustalany jest ze starostami poszczególnych lat i wykładowcami, a później przekazywany do wiadomości studentów – mówi Anna Woźniak z Centrum Dydaktyki i Spraw Studenckich UP. Całość tylko w formie online, bez wyjątków. W tradycyjnej formie będą odbywać się tylko egzaminy dyplomowe na studiach inżynierskich, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego, tak jak to było w przypadku letnich obron.

Na Politechnice Lubelskiej cała sesja wraz z poprawkową zakończy się 21 lutego. Studenci z egzaminatorami spotykają się tylko online. - Tylko zdalnie, innej możliwości nie ma – podkreśla Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka PL i dodaje, że nawet obrony prac dyplomowych odbywać się będą przede wszystkim w tej formie, a stacjonarne będą możliwe tylko w bardzo wyjątkowych sytuacjach.

- Jeżeli student nie dysponuje odpowiednim sprzętem lub ma wątpliwości czy w czasie obrony jego sprzęt zadziała i jakość połączenia będzie dobra to może skorzystać na uczelni stacjonarnie z naszych urządzeń – dodaje.

Fałszywe konta wykładowców w mediach społecznościowych. Spra...

Na Uniwersytecie Medycznym będzie jednak inaczej. Sesja wraz z częścią poprawkową potrwa łącznie do 14 lutego i wszystkie egzaminy praktyczne z przedmiotów klinicznych zostaną zrealizowane stacjonarnie w ścisłym reżimie sanitarnym. Pozostałe, te teoretyczne, odbędą się zdalnie na Zoomie lub MsTeamsie z wykorzystaniem platformy Moodle, wg określonych zasad.
Np. przed przystąpieniem do egzaminu student musi potwierdzić swoją tożsamość, zbliżając do kamery aktualny dokument tożsamości. Na egzaminie obowiązuje m.in. „schludny wygląd”, student nie może korzystać ze słuchawek ani komórki, za to musi mieć włączoną kamerę i głośniki. Przebieg całego spotkania jest rejestrowany przez egzaminatora, który w każdej chwili może poprosić o skierowanie kamery w dowolne miejsce w celu skontrolowania otoczenia. Co jeszcze? W zaliczeniu i egzaminie pisemnym student będzie miał 1 minutę na odpowiedź i nie będzie mógł powrócić do poprzednich pytań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nigdy nie patrzyliśmy tak daleko - teleskop Jamesa Webba

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie