Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pełnomocnik rektora KUL ds. osób z niepełnosprawnością: diagnozujemy uniwersytet pod kątem dostępności

Monika Stojowska, Strefa KUL
Na KULu w roku akademickim 2022/2023 studiowało 187 studentów z niepełnosprawnościami
Na KULu w roku akademickim 2022/2023 studiowało 187 studentów z niepełnosprawnościami nadesłane/KUL
Rozmowa z Pawłem Robakiem - pełnomocnikiem rektora KUL ds. osób z niepełnosprawnością

Lubelski PFRON wielokrotnie podkreślał, że KUL jest uczelnią, która stwarza bardzo dobre warunki do kształcenia osobom niepełnosprawnym. Co zatem wyróżnia uniwersytet?

Paweł Robak: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest uczelnią, która studentów z niepełnosprawnościami otacza kompleksową opieką. Począwszy od wsparcia naukowego i dydaktycznego - takiego jak adaptacja materiałów dydaktycznych, indywidualne zajęcia dydaktyczne, lektorat z języka angielskiego dla studentów niesłyszących (zajęcia prowadzone w języku migowym), poprzez wsparcie socjalne - takie jak stypendium specjalne dla osób z niepełnosprawnością, pokoje w akademikach dostosowane do potrzeb studentów z niepełnosprawnością, własny samochód do transportu osób z dysfunkcją ruchu, kończąc na wsparciu administracyjnym i psychologicznym. Nowością na uniwersytecie są pokoje rekreacyjno-rehabilitacyjne przeznaczone właśnie dla studentów z niepełnosprawnościami, w których będą oni mogli integrować się ze swoimi rówieśnikami, uczyć się czy korzystać z udogodnień dla nich przewidzianych, a wszystko to w myśl szeroko rozumianej inkluzji społecznej.

Na KUL nie tylko studiują niepełnosprawni, ale również pracują. Jak przebiega ten proces?

Na KULu w roku akademickim 2022/2023 studiowało 187 studentów z niepełnosprawnościami. Wśród tych osób mamy studentów z niepełnosprawnością wzroku, słuchu, ruchu a także z niepełnosprawnością intelektualną. Wszystkie te osoby w myśl naszej dewizy czują się PEŁNOSPRAWNYMI studentami. Mogą zdobywać wiedzę oraz kształcić się bez ograniczeń. Dla mnie, jako dla Pełnomocnika Rektora KUL ds. osób z niepełnosprawnością to wielka radość pracować z tymi studentami, otaczać ich opieką oraz wsparciem ale przede wszystkim cieszyć się z ich sukcesów edukacyjnych i życiowych, które osiągają studiując tu na KUL. Mój zespół - zespół KUL CAN - to 11 osób, który pełny pasji i zaangażowania wykonuje swoją misję.

Na KUL trwa audyt zewnętrzny pod katem dostępności uczelni dla niepełnosprawnych. Oznacza to, że będą wprowadzane kolejne dostosowania?

To audyt architektoniczny oraz informacyjno-komunikacyjny, którego celem jest zdiagnozowanie problemów z którymi jeszcze boryka się uczelnia pod kątem swojej dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Idea tak szerokiego audytu pojawiła się już jakiś czas temu ale wreszcie udaje się ją zrealizować. Szacujemy, że raport wraz z załącznikami będzie liczył blisko 1000 stron. Zawarte tam będą rekomendacje i zalecenia, które systematycznie będziemy chcieli realizować aby KUL stawał się uczelnią bez barier.

28 września odbędzie się webinar, ważny z perspektywy niepełnosprawnych studentów. KUL będzie reprezentowała studentka Weronika Bardega.

To wielka radość i zaszczyt, że w webinarze organizowanym przez PFRON - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych weźmie udział nasza studentka. To także dowód na to, że KUL już dziś jest uczelnią bardzo dobrze dostosowaną i przygotowaną na studentów z niepełnosprawnościami i miejscem, w którym mogą oni kształcić się oraz realizować swoje pasje i zainteresowania. Pani Weronika opowie wszystkim jak wygląda wsparcie i pomoc świadczona przez KUL CAN - Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością i zachęci niezdecydowanych oraz kandydatów na studia do podjęcia edukacji na naszym uniwersytecie. Cieszę się, że nasze starania o to, aby KUL był uczelnią dostępną zostają zauważane w środowisku ogólnopolskim.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski