MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika jako pierwsza w Lublinie wybrała rektora. Prof. Zbigniew Pater uzyskał reelekcję

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
T. Maślona, Politechnika Lubelska
Dzisiaj (16 kwietnia) Politechnika Lubelska jako pierwsza z lubelskich uczelni wybrała rektora. Prof. Zbigniew Pater był jedynym kandydatem na rektora w kadencji 2024-2028.

Obecnego rektora prof. Zbigniewa Patera poparła zdecydowana większość głosujących. Głos „za” oddało 197 elektorów spośród 236 uprawnionych do głosowania. Liczba głosów potrzebna do wyboru rektora wynosiła 118.

Będzie to druga i zarazem ostatnia (co wynika z przepisów) kadencja prof. Zbigniewa Patera.

– Przede wszystkim dziękuję całej społeczności akademickiej za wsparcie i zaufanie. Sam nic bym nie zrobił. Liczę na dalszą współpracę, bo plany mam ambitne. Chciałbym, aby Politechnika Lubelską była miejscem, które stwarza możliwości rozwoju oraz działa sprawnie i przyjaźnie, zapewniając jednocześnie wszystkim jej członkom poczucie bezpieczeństwa. Będę szukał porozumienia i konsensusu – mówi rektor prof. Zbigniew Pater.

Wśród priorytetów na kolejne cztery lata prof. Pater wymienia uzyskanie przez PL statusu uczelni badawczej w 2026 roku. Rektor stawia też na umocnienie pozycji międzynarodowej uczelni. W tym celu powołany zostanie pełnomocnik rektora ds. umiędzynarodowienia, a docelowo także pion czwartego prorektora ds. umiędzynarodowienia.

W programie wyborczym dużo uwagi poświęcił sprawom studenckim. Zadeklarował m.in. powołanie rzecznika praw studenta czy przeprowadzenie remontu „kwadratu” między akademikami, a także zakończenie remontu akademika nr 1 i rozpoczęcie modernizacji ostatniego z czterech akademików.

Zapowiedział również utworzenie nowych kierunków studiów, takich jak wzornictwo przemysłowe, informatyka techniczna czy cyberbezpieczeństwo.

Prof. Zbigniew Pater jest związany z Politechniką Lubelską od blisko 40 lat

Jest absolwentem Wydziału Mechanicznego PL. Od 1990 r. pracuje na uczelni. Pełnił funkcję prorektora ds. nauki, był dziekanem największego na politechnice Wydziału Mechanicznego, a od 2020 r. jest rektorem uczelni.

Na swoim koncie ma 526 publikacji, 9 wypromowanych doktorów oraz 170 magistrów i inżynierów. Rektor jest w gronie 2 procent najlepszych badaczy świata.

Prof. Pater na co dzień zajmuje się tematyką obróbki plastycznej. Jego zainteresowania obejmują także zagadnienia związane z zastosowaniem nowoczesnego aparatu matematycznego z wykorzystaniem metod komputerowych w analizie procesów oraz z poszukiwaniem nowych metod kształtowania plastycznego metali.

W tym tygodniu nowych rektorów wybierze również Uniwersytet Przyrodniczy (17 kwietnia) i Uniwersytet Medyczny (18 kwietnia). Obecni rektorzy starają się o reelekcję i nie mają kontrkandydatów.

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski