Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy ofiaromat w województwie zainstalowano w lubelskiej katedrze

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Datek na Caritas, misje lub inne cele kultu religijnego można wpłacać przy użyciu karty płatniczej. W archikatedrze lubelskiej zainstalowano pierwszy ofiaromat w województwie.

- Nie wierzę! - westchnęła pani Marta po wejściu do lubelskiej katedry. W ten emocjonalny sposób zareagowała na urządzenie, które w piątek zainstalowano w przedsionku świątyni.

Tym urządzeniem jest ofiaromat, czyli rodzaj terminala płatniczego. Jednak w odróżnieniu od podobnych urządzeń funkcjonujących w sklepach i lokalach usługowych, za jego pośrednictwem nie płacimy za zakupy i usługi, ale wpłacamy ofiary.

- Wierni coraz częściej nie noszą przy sobie gotówki, ale chcą wpłacić ofiarę. Chodzi o to, żeby im to ułatwić - wyjaśnia ks. Adam Lewandowski, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, bo takich patronów ma lubelska katedra.

Pierwszy ofiaromat w archidiecezji lubelskiej umożliwia wiernym złożenie ofiary kartą kredytowa. Wierni mają możliwość ofiarowania datku na Caritas, misje lub cele kultu religijnego. Wpłaty można dokonać zbliżeniowo lub po włożeniu karty do terminala. Pieniądze wpływają na konto parafii, a ta ma przekazywać je na określone cele.

- Ofiara jest dobrowolna - zastrzega duszpasterz. Uspokaja, że ofiaromat nie zastąpi standardowej „tacy”. Jednak nie wszystkim odpowiada to rozwiązanie.

- Kościół to miejsce na modlitwę. Nie powinno być w nim miejsca na ofiaromaty, bankomaty i pieniądze - uważa pani Marta, którą spotkaliśmy podczas zwiedzania katedry.

- Jeśli pieniądze są odprowadzane na cele charytatywne lub misje to nie widzę w tym problemu. Trzeba iść z duchem czasu – mówi pan Krzysztof, mieszkaniec Śródmieścia.

- Nowoczesne technologie mają na celu ułatwienie codziennego życia. Jeśli nie wypaczają istoty religijnego znaku, są nie tylko w Kościele mile widziane, ale też skutecznie stosowane przez duszpasterzy - mówi ks. Adam Jaszcz, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

Terminale, za pośrednictwem których można płacić kartą i smartfonem, już jakiś czas temu wprowadził do 16 tys. parafii Kościół Anglii. Podobne rozwiązania coraz częściej stosują też kościoły w innych państwach, głównie w świątyniach, które są często odwiedzane przez turystów. W Polsce na upowszechnieniu terminali sprzyja program Polska Bezgotówkowa, w ramach którego każda parafia może otrzymać bezpłatne urządzenie na 12 miesięcy, bez opłat za instalację i transakcje.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski