MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piotr Gawryszczak wciąż na czele lubelskiej komendy Ochotniczych Hufców Pracy. Na jego zwolnienie nie zgodzili się radni

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Jakub Hereta
Miejscy rajcowie nie wyrazili zgody na odwołanie radnego Piotra Gawryszczaka (PiS) z funkcji szefa lubelskich Ochotniczych Hufców Pracy. - Uchwałę RM Lublin zaskarżymy do sądu administracyjnego - zapowiada Jerzy Budzyn, komendant główny OHP.

Radny miejski Piotr Gawryszczak z opozycyjnego klub PiS zachował posadę lubelskiego Wojewódzkiego Komendanta Ochotniczych Hufców Pracy. Tak zdecydowali rajcowie podczas ostatniej sesji Rady Miasta Lublin. "Za" odwołaniem Gawryszczaka głosowało pięciu radnych z klubu prezydenckiego, "przeciw" 15 (12 z klubu PiS i troje z klubu Żuka: Elżbieta Dados, Jadwiga Mach i Zbigniew Jurkowski).

- Nigdy nie zagłosuję za zwolnieniem kogoś z pracy i to niezależnie od tego, jakie barwy partyjne przywdziewa - tłumaczy powody swojej decyzji radny Jurkowski.

Dziewięciu radnych wstrzymało się (wszyscy klubu prezydencki). W głosowaniu udziału nie wzięli Anna Ryfka (klub Żuka) i sam Gawryszczak. Pismo o jego odwołanie skierował do rady miasta Komendant Główny OHP Jerzy Budzyn. Taki obowiązek nakłada na niego prawo. Krok ten argumentował "koniecznością dokonania zmian kadrowych, które nie wynikają z jakichkolwiek aspektów politycznych, religijnych czy światopoglądowych"

- Spodziewałem się takiego obrotu sprawy - mówi "Kurierowi" Budzyn.

I dodaje:

- Radni odrzucili mój wniosek w imię źle rozumianej solidarności.

Jak czytamy w ustawie o samorządzie gminnym, "rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady gminy, której jest członkiem. Rada gminy odmówi zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, jeżeli podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu"

- Odwołanie pana Gawryszczaka nie ma nic wspólnego z pełnieniem przez niego mandatu - tłumaczy Budzyn.

Jakie dalsze kroki zamierza podjąć?

- Uchwałę Rady Miasta Lublin zaskarżymy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Tam już żadnej solidarności nie będzie - zapowiada Komendant Główny OHP.

Gawryszczak stanowisko szefa lubelskich Ochotniczych Hufców Pracy sprawuje od stycznia 2016 r. (z ośmiomiesięczną przerwą).

- Na dalsze rozstrzygnięcia komendanta Budzyna oczekuje ze spokojem. Jako komendant wojewódzki nadal realizuję nałożone na mnie przez ustawy zadania. Zdaje się, że wychodzi nam to w lubelskiej WK OHP całkiem dobrze, co pokazują coroczne rankingi prowadzone przez Komendę Główną. W poprzednich latach raz zostaliśmy ocenieni jako najlepsza komenda wojewódzka w kraju a w innych jako jedna z lepszych w czołówce ranku komend wojewódzkich - wskazuje Gawryszczak.

Zapytaliśmy czy wobec takiego stanowiska komendanta Budzyna zamierza zrezygnować z zajmowanej funkcji.

- Wydaje mi się, że nie mam ku temu powodów, więc raczej takiej decyzji nie podejmę. Jeśli komendant jest zdecydowany odwoływać się do WSA, no to niech sąd rozstrzygnie. Tym bardziej, że jeśli nie WSA, to pozostaje jeszcze sąd pracy, ale czy warto sobie zawracać głowę sądami - usłyszeliśmy w odpowiedzi.

Jak wynika ze złożonego przez niego oświadczenia majątkowego w 2023 r. jako lubelski komendant wojewódzki OHP zarobił 153,8 tys. zł brutto, czyli 12,8 tys. zł brutto miesięcznie.

Ochotnicze Hufce Pracy to instytucja podległa ministrowi rodziny, pracy i polityki społecznej. Do jej zadań należy m.in. aktywizacja społeczna, zawodowa i ekonomiczna młodzieży mającej trudności z nauką, realizacja zadania w zakresie kształcenia oraz wychowania ludzi młodych pozostających w trudnej sytuacji materialnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski