Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piotr Mazurek: Chcemy, by głos młodych ludzi był słyszany

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
- Młodzież chce mieć możliwość współtworzenia swojej przyszłości – mówi Piotr Mazurek, pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej.

25 listopada w województwie lubelskim odbędą się konsultacje Strategii na rzecz Młodego Pokolenia. Na czym będą polegały?

Konsultacje trwają od lutego, a województwo lubelskie będzie ostatnim regionem, w którym zostaną one przeprowadzone. Spotykamy się z młodymi ludźmi, żeby rozmawiać o ich problemach, potrzebach i oczekiwaniach, a następnie wspólnie wypracować rozwiązania, czyli rekomendacje dla rządu, które posłużą tworzeniu polityk publicznych dedykowanych młodzieży. To pierwsza tego typu inicjatywa w historii na tak dużą skalę.

W tych konsultacjach bierze udział ponad 20 tys. osób w całym kraju. To znaczy, że to zainteresowanie jest naprawdę duże.

Jesteśmy wdzięczni, że młodzi ludzie tak licznie odpowiadają na zaproszenie rządu. W wielu województwach zamiast jednej sesji konsultacyjnej musieliśmy ich zrobić kilka, żeby wszyscy mogli się wypowiedzieć. To pokazuje, że ten innowacyjny projekt był wyczekiwany, a młodzi ludzie chcą mieć możliwość współtworzenia swojej przyszłości.

Czym będziecie się zajmować podczas konsultacji w województwie lubelskim?

Rozmawiamy o wielu rzeczach, począwszy od edukacji, przez rynek pracy, kwestie polityki społecznej, społeczeństwa obywatelskiego i kultury, zdrowia i sportu po ekologię. Zazwyczaj w każdym z tych obszarów młodzi ludzie zgłaszają swoje propozycje, mają wiele do powiedzenia, więc widać, że w tych wszystkich dziedzinach jest dużo spraw, które dzięki młodzieży możemy.

Mówiąc młodzież, kogo ma Pan na myśli? Do kogo skierowane są te konsultacje, kto może w nich wziąć udział?

Nie mamy sztywnych granic. Generalnie zapraszamy wszystkich, którzy są na początku swojej życiowej, czy zawodowej drogi i wchodzą w dorosłość. Taki orientacyjny przedział to osoby w wieku 15-30 lat. Co ważne w konsultacjach może wziąć udział każdy, bez względu na poglądy.

Jak zamierzacie wykorzystać informacje i uwagi zebrane podczas tych konsultacji?

W ich wyniku powstanie wieloletnia strategia polskiej polityki na rzecz młodego pokolenia. Ale też na bieżąco reagujemy na postulaty, które zgłaszają młodzi ludzie.

Czyli?

Na przykład w ramach Polskiego Ładu, przygotowujemy rozwiązania związane z dostępem do kredytów mieszkaniowych, obniżką podatków, wspieraniem młodych na rynku pracy. To znaczy, że te konsultacje są realnym narzędziem wpływu na rzeczywistość.

Głos młodzieży będzie też słyszany w grudniu podczas Szczytu Cyfrowego ONZ, który odbędzie się w Katowicach. Jego częścią będzie Młodzieżowy Szczyt IGF 2021. Co to za inicjatywa?

Nasze zaangażowanie w młodzieżowy moduł Forum Zarządzania Internetem, czyli IGF, to kolejny element wparcia młodego pokolenia Polaków. Dlatego chciałbym serdecznie zaprosić w dniach 6-10 grudnia do bezpłatnego udziału w Forum Zarządzania Internetem – IGF2021, którego gospodarzem będzie Polska. Podczas wydarzenia chcemy pogłębić dyskusję na temat kluczowych tematów dotyczących zarządzania Internetem i zachęcić młodzież do aktywnego włączania się w debatę na tematy kluczowe dla przyszłości młodego pokolenia. Chcemy by ich głos był obecny także w międzynarodowych dyskusjach. Już jesteśmy po debacie, w której wzięło udział 8,5 tys. osób z całego świata dotycząca wymiaru etycznego rozwiązań technologicznych, a na grudzień szykujemy dwa panele dotyczące wolności słowa w Internecie i kwestii gamingu. Zapisy na wydarzenie na stronie gov.pl/igf2021.

Pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej i Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem to pierwsze w historii Polski organy dialogu obywatelskiego pomiędzy młodym pokoleniem, a rządem. Dlaczego dopiero teraz zauważono potrzebę funkcjonowania tego typu instytucji?

Bardzo ważne jest to, aby młodzi ludzie mieli możliwość wyrażania swoich pomysłów i postulatów. Faktycznie, bardzo długi czas tak nie było i dopiero za rządów PiS ten dialog z młodzieżą na szerszą skalę został zastosowany. Dlatego dwa lata temu powołaliśmy Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem, w której są przedstawiciele prezydenta, premiera, ministrów, samorządowców, a z drugiej strony środowisk młodzieżowych. Wdrożyliśmy też ustawę, która na wszystkich szczeblach samorządu ustanawia instytucję silnych młodzieżowych rad z zagwarantowanym katalogiem kompetencji. Te konsultacje są więc kolejnym elementem konsekwentnej polityki na rzecz wzmacniania młodych ludzi w życiu publicznym i zwiększania ich udziału w procesach decyzyjnych. Chcemy by głos młodych ludzi był słyszany i brany pod uwagę, bo przyszłość naszego kraju najmocniej dotyczy właśnie ich.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski