Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pirackie oprogramowanie w komputerach obsługujących Kartę Dużej Rodziny

Gabriela Bogaczyk
tomasz gola
Prokuratura ustala, czy komputery z nielegalnym oprogramowaniem trafiły też do lubelskich ośrodków pomocy społecznej. Ministerstwo uspokaja.

Chodzi o 2479 komputerów do obsługi programu Karta Dużej Rodziny. Trafiły one w 2015 roku z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej do gminnych ośrodków pomocy społecznej w całej Polsce. W tym również do lubelskich urzędników, aby realizowali sprawnie swoje zadania związane z Kartą Dużej Rodziny.

Zestawy komputerowe do resortu pracy dostarczyło konsorcjum firm Computex i Pidikom, które wcześniej wygrało przetarg na ponad 10 mln złotych.

Obecnie prokuratura w Zielonej Górze prowadzi śledztwo w tej sprawie, bo istnieje podejrzenie, że komputery miały nielegalne licencje oprogramowania Microsoft Windows. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że odkrył to informatyk, który pracował w jednym z urzędów gmin w Polsce.

- W toku prowadzonego postępowania ustalono, że osoba instalująca nielegalne oprogramowanie naklejała na komputerach również podrobione znaki „potwierdzające” legalność zainstalowanego oprogramowania. Postępowanie jest w toku i dotyczy całego kraju w tym znaczeniu, że komputery te faktycznie rozdysponowane zostały na terenie całej Polski - informuje Zbigniew Fąfera, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze.

Czy komputery z pirackim oprogramowaniem trafiły również do lubelskich ośrodków pomocy społecznej, tego jeszcze nie wiemy, bo śledztwo nadal trwa.

- Tak, otrzymaliśmy rok temu jeden taki zestaw komputerowy z Ministerstwa Pracy do obsługi Karty Dużej Rodziny. Nic nie wiemy, żeby posiadał on nielegalne oprogramowanie. Nic podejrzanego też nie zauważyliśmy - opowiada Anna Wronka, dyrektor GOPS w Kraśniku.

Podobne słowa słyszymy także w ośrodkach w Hrubieszowie oraz Ulhówku. - Otrzymaliśmy jeden komputer. Nic nie wiemy na temat prowadzenia takiego śledztwa. Nie dostaliśmy żadnej takiej informacji z prokuratury czy z ministerstwa - mówi Małgorzata Chowicka, dyrektor GOPS w Ulhówku.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uspokaja i wyjaśnia, że wszystkie dostarczone komputery mają już legalną licencję zakupioną od oficjalnego przedstawiciela Microsoft Polska.

- W wyniku działań podjętych w 2015 roku przez Ministerstwo Pracy, nastąpiła legalizacja oprogramowania Microsoft Windows zainstalowanego na dostarczonych komputerach - zapewnia nas biuro prasowe Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. I dodaje, że wyjaśniono wszystkie wątpliwości w tej sprawie, a legalizacja dostarczanych komputerów przez konsorcjum spółek Pidikom i Computex odbyła się w ramach dotychczasowego wynagrodzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski