MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Planujesz kupno mieszkania? Sprawdź, jakie programy rządowe oferują wsparcie. Kto i na jakich zasadach może z nich skorzystać?

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wsparcie finansowe na zakup mieszkania – sprawdź, z jakich ofert możesz skorzystać.
Wsparcie finansowe na zakup mieszkania – sprawdź, z jakich ofert możesz skorzystać. 123RF/Kurhan
Zakup mieszkania to jedno z najważniejszych i najdroższych przedsięwzięć finansowych w życiu. Na szczęście istnieją różnorodne programy wsparcia, które mają na celu ułatwienie tego procesu. W Polsce dostępnych jest kilka programów, które mogą pomóc przyszłym nabywcom nieruchomości. Sprawdź!

Spis treści

Program Mieszkanie na Start – kiedy ruszy?

Program Mieszkanie na Start ma wejść w życie w drugiej połowie 2024 r. Jest to inicjatywa mająca na celu zastąpienie programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. Oferuje on preferencyjne warunki kredytowe z oprocentowaniem od 0 do 1,5 proc. Kto może z niego skorzystać? Są to:

 • single poniżej 35 roku życia,

 • osoby z co najmniej jednym dzieckiem,

 • osoby nieposiadające własnego mieszkania lub domu jednorodzinnego (z wyjątkiem posiadaczy udziału nieprzekraczającego 50 proc. w prawie własności mieszkania lub spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu, uzyskanego przez dziedziczenie lub darowiznę),

 • rodziny posiadające jedno mieszkanie z co najmniej trojgiem dzieci.

Dopłaty do kredytów będą obowiązywać przez 10 lat i będą zróżnicowane w zależności od wielkości gospodarstwa domowego. Program przewiduje również wyższe limity dopłat w dużych miastach.

Zdaniem ekspertów największą niewiadomą dla rynku nieruchomości jest zapowiadany przez rząd nowy program dopłat do kredytów hipotecznych. Mimo szumnych zapowiedzi wcale nie jest pewne, czy wejdzie w życie, a tym bardziej nie wiadomo, kiedy się to stanie. Po doświadczeniach z kredytem 2 proc. ustawodawcy umieścili w nim kilka zabezpieczeń, które mają ograniczyć wzrosty cen mieszkań i domów, zwłaszcza w atrakcyjnych lokalizacjach.

Na ten moment nie wiadomo, kiedy dokładnie program ruszy i jak długo potrwa. Resort zapowiada też uruchomienie dodatkowych narzędzi wsparcia. Trzeba pamiętać, że program Mieszkanie na Start nie nakłada ograniczenia na kwotę kredytu. Niemniej jednak dopłaty będą udzielane jedynie do określonej wartości kapitału zaciągniętego zobowiązania. Limity te mogą zostać zwiększone w przypadku zakupu mieszkania w jednym z 18 największych miast w Polsce – podkreśla Artur Smoleń, dyrektor sprzedaży PROFIT Development.

Niezależni eksperci kredytowi twierdzą jednak, że w pewnych sytuacjach kredyt mieszkanie na Start może się okazać droższy niż zwykły kredyt komercyjny. Trudno w tej chwili oceniać, jaki będzie jego realny wpływ na ceny nieruchomości, ale wiele wskazuje na to, że będzie on zdecydowanie mniejszy niż kredyt 2 proc. – dodaje Wojciech Rynkowski, ekspert Extradom.pl.

Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy – co oferuje?

Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy to część programu Mieszkanie bez Wkładu Własnego, który umożliwia sfinansowanie 100 proc. wartości nieruchomości. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) udziela gwarancji wkładu własnego, co umożliwia skorzystanie z kredytu bez konieczności posiadania wkładu własnego. Warunki programu:

 • brak posiadania innej nieruchomości przez kredytobiorcę,

 • wyjątek dla rodzin z co najmniej dwójką dzieci, gdzie ustalono limity metrażowe.

Program ten oferuje również tzw. spłatę rodzinną, gdzie po narodzinach drugiego dziecka można liczyć na umorzenie 20 tys. zł, a po trzecim i kolejnym dziecku – 60 tys. zł.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – kto może liczyć na pomoc?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców (FWK) skierowany jest do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej i mają trudności ze spłatą kredytu. Program oferuje pomoc zarówno dla osób, które sprzedały swoją nieruchomość, ale uzyskana kwota nie pozwoliła na spłatę kredytu, jak i dla tych, którzy nadal są właścicielami zadłużonych nieruchomości.

Konto mieszkaniowe – jakie są zasady?

Konto Mieszkaniowe umożliwia systematyczne oszczędzanie na zakup pierwszego mieszkania, z możliwością uzyskania premii mieszkaniowej od państwa. Premia naliczana jest co roku, a jej wysokość zależy od wskaźnika inflacji lub średnich cen mieszkań. Zasady wsparcia:

 1. Konto mogą założyć osoby w wieku od 13 do 45 lat, które nie posiadały i nie posiadają mieszkania, domu jednorodzinnego ani spółdzielczego prawa do lokalu.

 2. Wyjątek stanowią osoby, które posiadały lub posiadają mieszkanie o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 50 m kw. (dla 2 dzieci), 75 m kw. (dla 3 dzieci) lub 90 m kw. (dla 4 dzieci)​

Minimalna miesięczna wpłata wynosi 500 zł, a maksymalna 2 tys. zł. W każdym roku należy dokonać co najmniej 11 wpłat, z możliwością jednego miesiąca bez wpłaty (tzw. wakacje od oszczędzania)​. Środki zgromadzone na Koncie Mieszkaniowym można przeznaczyć na zakup mieszkania, budowę domu jednorodzinnego, wkład do spółdzielni mieszkaniowej, partycypację w SIM lub TBS, a także na inne cele mieszkaniowe zgodne z ustawą​.

Czy w 2024 zanotujemy w Polsce kolejne rekordowe wzrosty cen nieruchomości?

Rok 2023 był rokiem dynamicznych wzrostów cen nieruchomości w Polsce, a perspektywy na rok 2024 wskazują, że trend ten może się utrzymać, choć w nieco wolniejszym tempie. Według ekspertów, jednym z głównych czynników wpływających na dalsze wzrosty cen będzie stabilna sytuacja ekonomiczna oraz kontynuacja rządowych programów wsparcia.

Czynniki wpływające na wzrost cen to:

 1. Koniunktura ekonomiczna: silna gospodarka sprzyja inwestycjom w nieruchomości, co napędza popyt i podnosi ceny.

 2. Rządowe programy wsparcia: programy takie jak Mieszkanie na Start czy Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy zwiększają dostępność kredytów, co może prowadzić do dalszego wzrostu cen.

 3. Koszty materiałów budowlanych: wzrost cen materiałów budowlanych i kosztów robocizny wpływa na ceny końcowe nieruchomości.

Ekspert Wojciech Rynkowski z Extradom.pl przewiduje, że w 2024 roku ceny mieszkań będą rosły powyżej poziomu inflacji, ale wyraźnie wolniej niż w 2023 r.

Moim zdaniem przyczyni się do tego zarówno ogólnie dobra koniunktura ekonomiczna, jak i wnioski z podsumowania kredytu 2 proc. Widać to po działaniach deweloperów, inwestorów indywidualnych oraz ustawodawców planujących kolejny program dopłat Mieszkanie na Start. Przypuszczam, że w skali rocznej wzrosty cen mieszkań wyniosą od 12 do około 22 proc. w zależności od regionu. Koszty budowy domów jednorodzinnych będą rosły wolniej, od 8 do 15 proc. w skali rocznej. Oczywiście, nie dotyczy to inwestycji z segmentu premium, położonych w szczególnie atrakcyjnych lokalizacjach. Te rządzą się bowiem swoimi własnymi, odrębnymi prawami – wyjaśnia.

Perspektywy na rok 2024 wskazują na dalsze wzrosty cen nieruchomości, choć w nieco wolniejszym tempie niż w 2023 r. Dzięki wsparciu państwa i stabilnej sytuacji ekonomicznej, zakup własnego mieszkania jest teraz bardziej osiągalny niż kiedykolwiek wcześniej, choć wymaga uważnego monitorowania rynku i dostępnych programów wsparcia.

Źródła: Ministerstwo Rozwoju i Technologii: Program Pierwsze Mieszkanie, Bank Gospodarstwa Krajowego: Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy, Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Planujesz kupno mieszkania? Sprawdź, jakie programy rządowe oferują wsparcie. Kto i na jakich zasadach może z nich skorzystać? - RegioDom.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski