Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plaza Lublin: pokaz psów asystujących niepełnosprawnym

Joanna Biegalska
W sobotę w Centrum Handlowym Lublin Plaza dzięki akcji zorganizowanej przez Fundację Pomocna Łapa oraz Towarzystwo Współpracy Ludzi i Zwierząt Niewidzialna Łapa mogliśmy przekonać się na własne oczy jak wiele potrafią psy asystujące i psy terapeuci. Pokaz ich umiejętności, zorganizowano w ramach ogólnopolskiego programu "Pomóżmy razem".

Lublin: tłoczno na Nocy Rabatów w Plazie (WIDEO)

Marek Sołtys i jego biszkoptowy labrador o wdzięcznym imieniu Spajk tworzą tandem. Znają się od blisko dwóch lata - można powiedzieć, że to Spajk wybrał sobie pana, bo pokochał go od pierwszego wejrzenia. Pies asystujący, przyjaciel i opiekun niepełnosprawnego Marka wyczulony jest na każdy gest i słowo swojego pana. Potrafi iść przy wózku inwalidzkim, podać telefon komórkowy czy klucze, kiedy upadną na ziemię, otworzyć szafkę, żeby coś z niej wyjąć, a potem nawet ją za sobą zamknąć. Pies i jego pan są nierozłącznymi przyjaciółmi.

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. I nie ma w tym stwierdzeniu żadnej przesady. Organizatorzy programu "Pomóżmy razem" dzięki pokazowi umiejętności wyszkolonych psów asystujących i psów terapeutów przekonali nas, że w życiu osób niepełnosprawnych, samotnych, starszych, a nawet dzieci kompan na czterech łapach jest trudny do zastąpienia. W CHR Lublin Plaza zobaczyliśmy, co potrafią psy asystujące i terapeuci, dowiedzieliśmy się o specyfice pracy z nimi oraz o tym dlaczego jest ona tak ważna.

- Aktualnie szkolimy głównie labradory. Czas przygotowania takiego psa do pracy z człowiekiem niepełnosprawnym to dwa lata intensywnych treningów - podkreśla Sylwia Gajewska, prezes Fundacji Pomocna Łapa. - Potrzeby są dużo większe. W tej chwili na psa asystującego czeka ponad 60 osób. Problem w tym, że jest mało trenerów. Żeby być takim trenerem trzeba mieć predyspozycje. Praca ta determinuje całe życie, praktycznie nigdy się nie kończy, bo taki pies jest z nami zawsze i wszędzie. Jeśli ktoś zaprasza mnie do siebie musi się liczyć z tym, że przyjdę z psem. To samo dotyczy wszelkich miejsc publicznych.

Jest to praca w zasadzie społeczna, trzeba być fascynatem. Mamy małe szanse pozyskiwania pieniędzy z Unii Europejskiej. Zmuszeni jesteśmy szukać sponsorów, a utrzymanie i wyszkolenie jednego nawet psa jest bardzo kosztowne. W tym roku bardzo duży nacisk kładziemy na ten 1%, bo to jest dla naszej fundacji jedyna szansa na przetrwanie.

Siedziba Fundacji Pomocna Łapa mieści się w województwie mazowieckim, ale zasięg jej działania obejmuje całą Polskę i przede wszystkim Lubelszczyznę. Fundacja ma pod opieką ośrodek z dziećmi niepełnosprawnymi w Zamościu, tam prowadzą też dogoterapię. Organizacja na stałe związana z programem "Pomóżmy razem" i zajmująca się wspomaganiem rehabilitacji osób niepełnosprawnych z udziałem psów oraz pracująca na rzecz poprawy jakości życia niepełnosprawnych przy pomocy psów asystujących. W tym celu fundacja pozyskuje i szkoli psy, a następnie przekazuje je osobom niepełnosprawnym, które wcześniej zgłosiły potrzebę posiadania psa pomocnika i przeszły testy kwalifikacyjne. Zadaniem fundacji jest również propagowanie wizerunku psa jako towarzysza i pomocnika człowieka.

19 czerwca 2009 roku weszła w życie ustawa mówiąca o tym, że psy asystujące mogą wchodzić do miejsc publicznych, dotyczy to zarówno osób niepełnosprawnych, które mają takie psy i trenerów. Jeszcze jeden apel do wszystkich miłośników psów. Nie zaczepiajmy psów asystujących, łatwo je poznać, bo mają charakterystyczne kamizelki. Nie należy takiego asystenta rozpraszać, gdyż jest potrzebny wyłącznie swojemu panu.

Na swój pokaz w "Plazie" czekały też psy, które są terapeutami. Poznaliśmy między innymi dwa czekoladowe setery, które kochają dzieci. Psi terapeuci najlepiej sprawdzają się na oddziałach rehabilitacji, neurologii, pediatrii i neurochirurgi. Obcowanie ze zwierzętami, zwłaszcza z psami daje chorym nie tylko radość, ale przede wszystkim przynosi korzyści motywacyjne, edukacyjne i rekreacyjne, te natomiast podnoszą jakość życia pacjentów. Towarzystwo Współpracy Ludzi i Zwierząt "Niewidzialna łapa" pracującą na co dzień na terenie Lubelszczyzny, prowadząca zajęcia z udziałem psów o charakterze dydaktyczno - wychowawczo - terapeutycznym i angażująca się w wiele inicjatyw lokalnych.

- Aby pies mógł zostać profesjonalnym terapeutą przede wszystkim musi być psem rasowym ze sprawdzonej hodowli. Szczenię musi wykazywać rozumne posłuszeństwo. Potem musi przejść szkolenie, które rozpoczyna się bardzo wcześnie, praktycznie od pierwszych chwil życia psa i trwa bez końca. Pierwszy egzamin zdaje szczeniak w wieku 6 miesięcy do klasy adepta. Natomiast jest kolejna klasa psów doświadczonych terapeutycznych i taki pies może przystąpić do tej klasy po ukończeniu 12 miesiąca - mówi Agnieszka Kyloch, prezes Towarzystwa Współpracy Ludzi i Zwierząt Pomocna Łapa.

Edyta Popiołek, wiceprezes Towarzystwa dodaje: - Szkolenie takie prowadzą trenerzy z fundacji lub organizacji zajmujących się kynoterapią. Nasze psy są przyjazne dla każdego, można je głaskać i przytulać do woli, a one odwdzięczają się liźnięciem. Są cierpliwe i odporne na ból. Nigdy nie okazują agresji. Terapeuci na czerech łapach są bezpiecznymi psami, mają wszystkie badania, są odrobaczane regularnie, są bardzo czyste. Wszystkie mają świadectwa zdrowia. Te ważne ponieważ dzieci często leżą przytulają się do tych psów.

Więcej informacji na temat szkolenia psów asystujących i terapeutów na stronach Fundacja Pomocna Łapa (http://www.pomocnalapa.pl/) Towarzystwo Współpracy Ludzi i Zwierząt (www.dogoterapia.lublin.pl) .

O programie "Pomóżmy razem"

Program "Pomóżmy razem" realizowany jest od 2006 roku we współpracy z fundacjami i organizacjami, które pracują z labradorami na rzecz osób potrzebujących. Partnerami programu są: Fundacja na Rzecz Osób Niewidomych Labrador Pies Przewodnik, Fundacja DogIQ, Fundacja Pomocna Łapa, Fundacja DOGTOR, Fundacja Psi Ratownicy, Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP Łódź, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - Grupa Psów Ratowniczych, Dolnośląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Środowiskowe Warszawskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. W program włączyła się także marka Velvet, której ambasadorem jest mały biszkoptowy labrador. Producent marki co roku wprowadza do sprzedaży produkty oznaczone logo programu, a część funduszy uzyskanych z ich sprzedaży przekazywana jest na cele charytatywne związane z promocją labradorów jako psów pracujących. W ciągu dotychczasowej działalności program zaaranżował akcję "Miejsce przyjazne psom asystującym", zorganizował w 2009 i 2010 roku Paradę Labradorów, organizował pokazy umiejętności psów asystujących i ratowników oraz sesje dogoterapii w szpitalach dziecięcych. Program "Pomóżmy razem" stara się angażować także w inne podejmowane przez partnerów inicjatywy edukacyjne i uświadamiające rolę psów w obszarze pomocy potrzebującym. Jednym z celów programu jest edukacja społeczeństwa na temat roli labradora, jako psa do zadań specjalnych. W ramach jego realizacji organizatorzy programu powołali "Partnerstwo na rzecz propagowania roli labradora".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski