Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po 30 latach wyremontują wieżę ciśnień w Lublinie (ZDJĘCIA)

Kamil Krupa
Wieża ciśnień, jeden z najważniejszych i najstarszych obiektów wodociągowych w Lublinie, jest właśnie remontowana. Na jej modernizację Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wyda 1,3 mln zł.

Dlaczego wieża ciśnień jest tak ważna? - Dzięki niej, nawet w przypadku braku prądu, który jest potrzebny do wydobycia wody, mieszkańcy w dalszym ciągu będą ją mieli w swoich mieszkaniach - tłumaczy Krzysztof Radko, główny technolog MPWiK. - W środku wieży znajduje się duży zbiornik na wodę, a urządzenia mają za zadanie utrzymać stałe ciśnienie w całej sieci wodociągowej - wyjaśnia.

Zasoby zbiornika wodnego są jednak ograniczone. Ma średnicę 14 m, wysokość 13,5 m i pojemność 2 tys. m sześc. wody. - W zależności od tego, ile osób akurat korzysta z sieci, ciśnienie może się obniżyć. Zanim jednak to się stanie, zazwyczaj wspólnie z zakładem energetycznym staramy się usunąć usterkę - tłumaczy specjalista.

Ostatnią modernizację urządzeń i zbiornika wieża ciśnień przechodziła na przełomie lat 70. i 80. W tym miesiącu MPWiK rozpoczął generalny remont całego obiektu.

- Modernizacja obejmie m.in. zbiornik, komory zasuw i wentylację mechaniczną - wylicza Paweł Chromcewicz, rzecznik prasowy miejskiej spółki.

Prace będą dotyczyły także wyglądu zewnętrznego, bo wymienione zostaną schody zewnętrzne, bramy, chodniki, place i drogi dojazdowe do obiektu.

Przeprowadzenie wszystkich prac będzie kosztowało MPWiK 1,3 mln zł. Przetarg został rozstrzygnięty jeszcze we wrześniu tego roku. W tym momencie modernizacja idzie już pełną parą.

Firma, która wygrała procedurę przetargową, ma czas na przeprowadzenie wszystkich prac remontowych do 1 października przyszłego roku.

Historia wieży ciśnień

Budowa obiektu była związana z projektem, który w latach 1925-29 realizowała w Lublinie amerykańska firma Ulen and Company.

W ramach projektu oprócz wieży ciśnień powstały też ujęcia wody i stacje pomp na Wrotkowie, zdroje uliczne oraz 36,5 km sieci wodociągowej. Wieża stanęła przy Al. Racławickich w najwyższym wówczas punkcie miasta. Takie obiekty były kluczowym elementem miejskich wo-dociągów. Druga taka wieża stała przy placu Wolności, ale została rozebrana po II wojnie światowej. To obiekt starszy od tego na Al. Racławickich, był czynny od 1899 roku.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski