Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokojowy Nobel 2020 dla organizacji World Food Programme (WFP) za wysiłki na rzecz zwalczania głodu. W 2019 r. WFP pomogła 100 mln ludzi

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
JONATHAN NACKSTRAND/AFP/East News
Pokojowy Nobel 2020 dla organizacji World Food Programme (WFP) m.in. za za wysiłki na rzecz zwalczania głodu na świecie.

Komitet Noblowski nagrodził organizację WFP "za wysiłki na rzecz zwalczania głodu, za wkład w poprawę warunków pokoju na obszarach dotkniętych konfliktami oraz za działanie jako siła napędowa w wysiłkach na rzecz zapobiegania używaniu głodu jako broni w czasie wojny i konfliktu".

World Food Program, jak informuje Komitet Noblowski, to największa na świecie organizacja humanitarna walcząca z głodem i promująca bezpieczeństwo żywnościowe. W 2019 r. WFP udzielił pomocy blisko 100 milionom ludzi w 88 krajach.

Argumentując przyznanie Nobla Światowemu Programowi Żywnościowemu Norweski Komitet Noblowski zwraca uwagę, że pragnie on skierować oczy świata na miliony ludzi, którzy cierpią z powodu głodu lub są mu zagrożeni. Dodatkowo, jak napisali przedstawiciele Komitetu Noblowskiego, Światowy Program Żywnościowy (WFT) codziennie przyczynia się do rozwoju braterstwa narodów, o których mowa w testamencie Alfreda Nobla.

Pokojowa Nagroda Nobla została ufundowana testamentem szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamitu Alfreda Nobla. Nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Nobla. Pokojowa Nagroda Nobla jako jedyna ze wszystkich nagród Nobla przyznawana jest przez organizację norweską i jest ogłaszana w Oslo.

Zdaniem Komitetu Noblowskiego potrzeba międzynarodowej solidarności i wielostronnej współpracy jest bardziej widoczna niż kiedykolwiek. Dlatego w tym roku postanowiono nagrodzić organizację zrzeszającą tysiące bezimiennych osób zwłaszcza w dobie szalejącej pandemii, która jeszcze mocniej wpłynęła na zagrożenie głodem w wielu rejonach świata.

Światowy Program Żywnościowy (WFT) jest największą agendą działającą w ramach ONZ.

Pokojowa Nagroda Nobla jest przyznawana kandydatom (ludziom lub organizacjom), którzy wykonali największą lub najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji bądź ograniczenia stałych armii i udziału oraz promowania kongresów pokojowych.

Zgodnie z wolą fundatora laureaci nagrody wybierani są przez pięcioosobowy Norweski Komitet Noblowski.

Uroczystość wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla odbywa się 10 grudnia w Oslo, w obecności norweskiej rodziny królewskiej – na czele z monarchą panującym – i przedstawicieli rządu norweskiego, Stortingu i korpusu dyplomatycznego. Od 1990 roku uroczystość ta odbywa się w budynku ratusza w Oslo.

W 1983 roku Nobla otrzymał Lech Wałęsa za bycie „liderem związku zawodowego Solidarność”.

W 2019 r. został uhonorowany Abiy Ahmed Ali z Etiopii za "wysiłki w celu osiągnięcia pokoju i międzynarodowej współpracy, w szczególności za jego decydującą inicjatywę, by rozwiązać konflikt na granicy z sąsiadującą Erytreą.”

W 1961 r. Komitet zdecydował, że laureatem Nagrody za ten rok zostanie Dag Hammarskjöld, który zginął w katastrofie lotniczej 18 września tegoż roku. Jest to jedyny przypadek pośmiertnego wyróżnienia Pokojową Nagrodą Nobla. Od 1974 statut Fundacji Nobla zabrania wyróżniania pośmiertnego. W przypadku, gdy laureat zmarł przed wręczeniem, ale po ogłoszeniu werdyktu Komitetu, uznawany jest za wyróżnionego

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pokojowy Nobel 2020 dla organizacji World Food Programme (WFP) za wysiłki na rzecz zwalczania głodu. W 2019 r. WFP pomogła 100 mln ludzi - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski