Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policzyliśmy, ile w 2024 roku kosztuje pączek własnej roboty nie tylko na tłusty czwartek. Warto robić pączki w domu?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Pączki wyjmuj na ręcznik papierowy, by pozbyć się nadmiaru oleju.
Pączki wyjmuj na ręcznik papierowy, by pozbyć się nadmiaru oleju. Agata Wodzień-Nowak
Lista składników potrzebnych do zrobienia domowych pączków obejmuje 8 produktów plus olej do smażenia i nadzienie. Postanowiliśmy obliczyć, jaki jest koszt zrobienia jednego pączka. Tłusty czwartek i ostatki to niewątpliwie ten moment w roku, kiedy zjadamy najwięcej pączków i wydajemy na nie najczęściej 3-6 zł za sztukę w cukierniach, nieco mniej w marketach. Czy pączek zrobiony w domu będzie tańszy? Smakiem nie musi ustępować temu od Magdy Gessler.

Spis treści

Czy pączek zrobiony w domu jest tańszy od tego w cukierni?

Sklepy kuszą dopiskami przy pączkach o tradycyjnej recepturze i nadzieniem „jak u babci”. Robienie pączków w wielu domach rzeczywiście jest tradycją. Mieszkanie pachnie drożdżowym ciastem, a domownicy testują najlepsze konfitury z zapasów zrobionych latem poprzedniego roku.

Przeczytaj też: Jak zrobić smalec? Na wsiach to tradycja! Można klasycznie lub z dodatkami. Tłuszcz sprawdzi się do smażenia pączków i faworków

Poznaj nasze wyliczenia, ile kosztuje zrobienie pączka przy cenach z marketów obowiązujących 5 lutego. Warto wspomnieć, że cena oleju spadła i na początku 2024 roku w marketach litrowa butelka kosztuje ok. 6 zł, a nie 10, jak przed rokiem.

Przepis, z którego korzystam, pozwala zrobić ok. 30 pączków średniej wielkości, jaką spotkamy w sklepach. Ja zrobiłam jeszcze mniejsze, wyszły mi 43.

Ile trzeba wydać na pączka w sklepie?

  • W marketach na ogół ok. 3 zł, te najtańsze poniżej 90 groszy, waga ok. 65 g.
  • w cukierniach ok. 5 zł, a te z bardziej wymyślnymi dodatkami nawet 7-8 zł.

Głośno co roku jest o cenach pączków w lokalach należących do znanych postaci, jak restauratorka Magda Gessler. Za pączka z nadzieniem do wyboru: z różą, ajerkoniakiem, śliwką i czekoladą oraz maliną trzeba było zapłacić w karnawale 2023 ok.18 zł. W 2024 r. restauracja proponuje pączki za 17 zł.

U Kuby Wojewódzkiego przed rokiem pączki z limitowanej edycji miały kosztować aż 49 zł za sztukę. Czym ma się wyróżnić słodka przekąska na tłusty czwartek? Celebryta pisał, że będzie to krem pistacjowy, polewa z różowej czekolady, puder malinowy, złoto jadalne, specjalne złote pudełko.

Tyle wydaję na składniki do domowych pączków

Sięgam po przepis z zeszytu mamy. Składniki do pączków domowej roboty to:

  • 1 kilogram mąki,
  • 15 dag świeżych drożdży,
  • 4 jajka + 2 żółtka,
  • cukier waniliowy,
  • 200 g margaryny,
  • 2 niecałe szklanki mleka (ok. 450 ml),
  • 6 łyżek cukru (jedna waży ok. 13 g, czyli potrzebujemy ok. 80 g),
  • szczypta soli.

Do tego potrzebne jest nadzienie. Wykorzystałam konfiturę wiśniową domowej roboty. Koniecznie musimy jeszcze doliczyć olej do smażenia ok. 1,5 litra.

Z ciasta pączkowego wybieraj małe porcje i twórz z nich okrągłe placki.  Na środek nałóż nadzienie, uformuj kulkę, dobrze sklejając łączenie. Odłóż na
Z ciasta pączkowego wybieraj małe porcje i twórz z nich okrągłe placki. Na środek nałóż nadzienie, uformuj kulkę, dobrze sklejając łączenie. Odłóż na czystą ścieraczkę na 15 minut do ponownego wyrośnięcia. Agata Wodzień-Nowak

Ruszamy na zakupy i sprawdzamy ceny produktów, które są na liście. Kilogram mąki w promocji kosztuje 3,69 zł, jajka rozmiar L chowu ściółkowego 9,29 zł za 10 sztuk. Opakowanie cukru wanilinowego 0,95 zł, szczypta soli, którą niemal zawsze mamy w domu to wartość ok. 2 groszy, kilogram cukru 5,79 zł. Mleko 3,2% 1 l kosztuje 3,99 zł, kostka margaryny 4,29 zł, kostka drożdży to wydatek 1,69 za sztukę, potrzebujemy dwóch (jedna waży 100 g).

Na rachunku mamy 31,38 zł za produkty do ciasta pączkowego.

Do tego olej - 5,99 za butelkę (cena z lutego 2024), bierzemy dwie. Łącznie na zakupy wydajemy 43,36 zł (rok temu 51,36 zł). Nie zużyjemy jednak składników w pełni, np. cukru potrzebujemy jedynie ok. 80 g. Tak prezentuje się koszt wykorzystanych produktów:

  • jajka za 5,57 zł,
  • cukier za 47 groszy,
  • mleko za ok. 1,90 zł,
  • margarynę za ok. 3,65 zł,
  • drożdże za 3,38 zł,
  • mąka w całości 3,69 zł,
  • cały cukier wanilinowy 0,95 zł,
  • szczypta soli to ok. 2 grosze.

Pączek domowej jak u babci za... Podliczyliśmy koszty

Według naszych obliczeń do zrobienia 30 średniej wielkości pączków użyjemy produktów o wartości 19,69 zł. Do tego zużywamy 1,5 l oleju za ok. 9 zł. Jak widać, olej ma duży udział w wydatkach, jednak sporo mniejszy niż przed rokiem, jego cena spadła. Czy zrobienie pączków w domu będzie tańsze niż kupienie ich w cukierni?

Podsumujmy: Łącznie na tę część składników, która jest nam potrzebna do zrobienia pączków, wydajemy 28,63 zł (składniki ciasta + olej). Nadzieniem jest konfitura domowej roboty z własnych owoców. Koszt dużego pączka domowej roboty wielkości sklepowej w tej wersji to 0,95 zł.

Do kosztów należałoby doliczyć zużytą energię (prąd/gaz) i poświęcony czas.

Od naszych Czytelników słyszymy, że pączki sprzedawane w cukierniach są coraz mniejsze, co było zauważalne podczas tłustego czwartku 2023.

Koszt będzie nieco większy, jeśli konfiturę musimy kupić w sklepie - słoiczek konfitury z wiśni 230 g od ok. 6 zł. Chcesz bardziej poszaleć? Do pączka może trafić kawałek banana i czekolady albo powidła i czekolada. Świeże owoce pochodzą teraz głównie z importu, jednak z powodzeniem można wykorzystać takie maliny lub borówki w postaci nadzienia. Będzie pysznie jak u Magdy Gessler, a dużo taniej.

Pączki wyjmuj na ręcznik papierowy, by pozbyć się nadmiaru oleju.
Pączki wyjmuj na ręcznik papierowy, by pozbyć się nadmiaru oleju. Agata Wodzień-Nowak
od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Policzyliśmy, ile w 2024 roku kosztuje pączek własnej roboty nie tylko na tłusty czwartek. Warto robić pączki w domu? - Strefa Agro

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski