MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Lubelska oraz powiat lubelski będą współpracować. Wszystko dla rozwoju naszego regionu

OPRAC.: Adrianna Romanek
Projekty naukowe, badania oraz analizy to główne obszary umowy o współpracy pomiędzy Politechniką Lubelską a powiatem lubelskim.

W środę (6 marca) Politechnika Lubelska podpisała umowę o współpracy z powiatem lubelskim. Rektor zwrócił uwagę, że współpraca na linii nauka-biznes-samorząd jest jedną z misji współczesnych szkół wyższych.

– Uczelnia dzisiaj to nie tylko dydaktyka i nauka, ale to też szeroka współpraca z otoczeniem społecznym i gospodarczym. W tym roku Politechnika Lubelska została Ambasadorem Województwa Lubelskiego. To zobowiązuje i dlatego chcemy dzielić się z naszymi partnerami rozwiązaniami, które powstają na uczelni. Współpracujemy już z powiatem łęczyńskim oraz gminą Biłgoraj. Teraz nasi naukowcy będą wspierać powiat lubelski – mówi rektor prof. Zbigniew Pater.

Starosta lubelski także podkreślał rolę współpracy z ośrodkami akademickimi, które są bardzo ważnym elementem zrównoważonego rozwoju powiatu lubelskiego.

– Często borykamy z prostymi problemami. Zatrudniamy wtedy firmy konsultingowe, a przecież Lublin dysponuje ogromnymi zasobami skupionymi na uczelniach. Aby maksymalnie i efektywnie wykorzystać wszystkie nasze możliwości będziemy posiłkować się wiedzą i doświadczeniem Politechniki Lubelskiej – zaznacza starosta Zdzisław Antoń.

Na mocy porozumienia PL będzie realizować projekty badawcze, które są istotne dla lokalnych potrzeb i wyzwań powiatu. Dzięki temu możliwe jest opracowywanie innowacyjnych rozwiązań, które mogą przyczynić się do rozwoju społeczno-gospodarczego regionu.

– Naszym celem jest przygotowanie i realizacja wspólnych projektów w ramach dostępnych instrumentów finansowych: europejskich, krajowych i regionalnych. Stworzy to nową płaszczyznę działań na rzecz innowacji i rozwoju naszego środowiska. Przyczyni się także do dalszej poprawy jakości życia społeczno-gospodarczego mieszkańców gmin powiatu lubelskiego – przekonuje starosta lubelski.

Ze strony powiatu jest zapotrzebowanie na badania i analizy dotyczące między innymi wykorzystania sztucznej inteligencji w administracji, cyberbezpieczeństwa oraz przechowywania i analizy danych.

– Wiemy, jak wyglądają procesy administracyjne. Wiemy, jak przebiega obsługa klienta w administracji. Chcemy to usprawnić. W tej chwili powszechne są usługi cyfrowe. Mieszkaniec mógłby z domu załatwić większość spraw w urzędzie, korzystając z pomocy chociażby Avatara, który będzie analizował potrzeby mieszkańca, będzie go ukierunkowywał. A będzie się to działo dzięki sztucznej inteligencji – wyjaśnia dyrektor Wydziału Rozwoju i Współpracy Starostwa Powiatowego w Lublinie Waldemar Wapiński.

I zapowiada pomoc w komercjalizacji rozwiązań powstających na uczelni.

– Mamy Powiatowe Biuro Biznes Lubelskie, w ramach którego współpracujemy z przedsiębiorcami na terenie całego powiatu i bardzo chętnie będziemy rozmawiać z nimi o poszukiwaniu inwestorów – oświadcza Wapiński.

Jak informuje dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii PL Paweł Chrapowicki, szczególny nacisk położony zostanie również na realizację projektu „Green Human Space”, który zakłada rewitalizację terenów wokół technikum pszczelarskiego w Pszczelej Woli oraz promocję nauki w Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w Bychawie.

– Wśród najważniejszych obszarów współpracy wskazaliśmy wspólnie troskę o zapewnienie efektywności energetycznej inwestycji, zrównoważony rozwój terenu wokół Technikum Pszczelarskiego oraz wykorzystanie najnowszych technologii, w tym druku i skanowania 3D w celu zaprezentowania dziedzictwa kulturalnego Lubelszczyzny – tłumaczy dyrektor Centrum.

Umowa została zawarta na czas nieokreślony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski