MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Lubelska wśród najlepszych uczelni na świecie według rankingu QS World University

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
Łukasz Kaczanowski / archiwum
Politechnika Lubelska w grupie 1201-1400 najlepszych uczelni na świecie według najnowszego rankingu QS World University Rankings 2025.

Sukces Politechniki Lubelskiej

Politechnika Lubelska jako jedyna uczelni z woj. lubelskiego znalazła się w tegorocznym zestawieniu QS World University Rankings 2025. W skali kraju uczelnia zajęła 20. miejsce. W tym roku udział w rankingu wzięło około 3000 uczelni, z czego 1503 znalazło się w zestawieniu ostatecznym.

– Takie zestawienia pomagają budować i umacniać międzynarodową reputację uczelni. Obecność w nich Politechniki Lubelskiej to dowód, że nasze wysiłki przynoszą efekty. Jednocześnie wskazuje nam, w jakich obszarach możemy się doskonalić, aby osiągać jeszcze lepsze wyniki – mówi prof. Zbigniew Pater.

Czynniki, które przyniosły Politechnice Lubelskiej wysoką pozycję to:

  • liczba cytowań,
  • stosunek liczby nauczycieli akademickich do liczby studentów,
  • międzynarodowa współpraca badawcza,
  • odsetek studentów z zagranicy.

– Świadczą one o tym, że Politechnika Lubelska skutecznie dąży do zapewnienia wysokiej jakości kształcenia oraz aktywnie angażuje się w globalne projekty badawcze, co przyciąga naukowców i studentów z całego świata. Te osiągnięcia podkreślają konkurencyjność uczelni na arenie międzynarodowej oraz potwierdzają jej pozycję jako prestiżowej instytucji edukacyjnej i naukowej – dodaje Pater.

Ranking QS opiera się na pięciu głównych kryteriach. Najważniejszy wskaźnik uwzględnia oceny reputacyjne od ekspertów akademickich oraz liczbę cytowań. Następny wskaźnik jest opracowany na podstawie opinii pracodawców oraz zdolności instytucji do zapewnienia wysokiego poziomu zatrudnienia swoich absolwentów i kształcenia przyszłych liderów. Pozostałe kryteria oceny obejmują: stosunek liczby wykładowców do liczby studentów, zaangażowanie międzynarodowe, mierzone liczbą zagranicznych naukowców, studentów i uczestnictwem w międzynarodowych sieciach badawczych, oraz zaangażowanie w realizację kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem.

Ranking publikowany jest od ponad dwudziestu lat przez Quacquarelli Symonds – lidera w dostarczaniu usług analitycznych dla międzynarodowego sektora edukacji wyższej.

od 7 lat
Wideo

Najwięksi przegrani wyborów do Europarlamentu 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski