Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"POLLub Matematykę", czyli Dzień Liczby Pi na Politechnice Lubelskiej

Klaudia Olender
Klaudia Olender
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne pixabay.com
Ludolfina, stała Archimedesa czy po prostu Liczba Pi. Znajdziemy ją we wzorach na pole powierzchni koła czy objętości kuli. Powstały o niej filmy, piosenki, dzieła literackie. „Korowód cyfr składających się na liczbę Pi nie zatrzymuje się na brzegu kartki” – pisała o niej polska noblistka, Wisława Szymborska. Politechnika Lubelska, świętując Dzień Liczby Pi, odkryła przed nami jej tajemniczą historię.

– W jaki sposób „złamano” Enigmę nie do złamania, jaki jest najpiękniejszy wzór matematyki, jaka jest historia niezwykłych liczb, którymi posługujemy się na co dzień, co to są liczby przestępne oraz dlaczego zero i jeden są takie niezwykłe – podają organizatorzy, zapewniając, że odpowiedzi na te pytania będzie można poznają uczestnicy wykładów online.

Dzień Liczby Pi odbędzie się w formie zdalnej za pośrednictwem platformy Teams i adresowane jest przede wszystkim do miłośników matematyki i przedmiotów ścisłych, uczniów szkół podstawowych i średnich. Organizatorami wydarzenia są Studenckie Koło Naukowe „Kwaternion” oraz Samorząd Studencki Wydziału Podstaw Techniki PL.

– To doskonała okazja do promowania matematyki i opowiadania o ciekawych aspektach jej historii. A liczba π dlatego jest tak interesująca, gdyż ważna jest nie tylko z punktu widzenia matematyki, ale także fizyki, mechaniki czy architektury – podkreśla dr hab. Anna Kuczmaszewska, opiekun Koła „Kwaternion”.

Na całym świecie to 14 marca uznaje się za święto liczby Pi. W związku z tym, że w tym roku ten dzień wypadł w niedzielę, Politechnika Lubelska przeniosła wydarzenie na 16 marca.

– Liczba „π” jest chyba najpopularniejszą spośród wszystkich niezwykłych liczb niewymiernych. Jej najbardziej znane wymierne oszacowanie to 3,14, ale 3.14 to również amerykański zapis daty 14 marca. Stąd taki wybór terminu tego święta – tłumaczy dr Ewa Łazuka, kierownik Katedry Matematyki Stosowanej oraz prodziekan ds. studenckich na Wydziale Podstaw Techniki.

Wydarzenie składa się z czterech prelekcjami dot. liczby Pi, po których bezpośrednio odbędzie się konkurs matematyczny pt. „Matematyka na wesoło – łamigłówkowe mistrzostwa”.

– Zadaniem uczestników konkursu będzie rozwiązanie zadań i zagadek matematycznych w jak najkrótszym czasie. Liczymy na zaciętą rywalizację. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody – zapewnia inż. Alicja Hołowiecka, prezes Koła „Kwaternion”.

Więcej informacji na stronie uczelni

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski