Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik założyciela KUL będzie odsłonięty 8 grudnia

Maciej Wijatkowski
Trwają prace na skwerze abp. Życińskiego. Pomnik ks. Idziego Radziszewskiego będzie gotowy na koniec roku 100-lecia KUL
Trwają prace na skwerze abp. Życińskiego. Pomnik ks. Idziego Radziszewskiego będzie gotowy na koniec roku 100-lecia KUL Łukasz Kaczanowski
Po początkowych problemach z wyborem projektu pomnik księdza Idziego Radziszewskiego będzie gotowy na czas. Ceremonia odsłonięcia zwieńczy uroczystości z okazji 100-lecia KUL.

Na początku 2016 roku rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński wystąpił z inicjatywą budowy pomnika założyciela uni-wersytetu, ks. Idziego Radziszewskiego. 22 czerwca władze KUL złożyły podpisy pod listem popierającym inicjatywę i rozpoczęto akcję zbierania podpisów wśród mieszkańców Lublina. Jednocześnie rozpoczęło się gromadzenie funduszy ze środków uczelni i wpłat prywatnych, bez angażowania w projekt budżetu miasta. Miasto, głosami swojej Rady, poparło wniosek KUL o lokalizację pomnika na skwerze noszącym imię abp. Józefa Życińskiego, w centrum, w pobliżu siedziby uniwersytetu i CSK.

Nieudany konkurs

Po ogłoszeniu pomysłu rozpisano konkurs na projekt pomnika. Wpłynęły 23 zgłoszenia, ostatecznie w wyznaczonym terminie złożono 11 prac. W czerwcu 2017 komisja konkursowa, składająca się m.in. z historyków sztuki i architektów, nie tylko z KUL, oceniająca pod przewodnictwem prof. Leszka Mądzika, odrzuciła wszystkie projekty. Nadesłane realizacje oceniono jako zbyt sztampowe, dosłowne, zwyczajnie nieciekawe.

KUL zaczął rozważać ponowny konkurs, tym razem zamknięty, z propozycjami adresowanymi do konkretnych twórców. Tak też zrobiono, proponując udział kilku rzeźbiarzom o uznanej renomie. Ostatecznie na placu boju pozostali prof. Jan Kucz i prof. Antoni Janusz Pastwa. Wybrano projekt tego pierwszego i zlecono jego realizację.

Pech nie przestał jednak prześladować dzieła. Jan Kucz poinformował, że ze względów zdrowotnych musi odstąpić od realizacji projektu. Jeśli pomnik miał stanąć na czas, a za najlepszy uznano 100-lecie KUL, nie było czasu na kolejne konkursy i negocjacje. Zwrócono się do prof. Jerzego Fobera, autora m.in. rzeźby Chrystusa w budynku głównym uczelni. Na początku lipca tego roku w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku prof. Fober wykonał model pomnika. Odlano go w Gliwicach, a jak się prezentuje, zobaczymy 8 grudnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski