Powstaną nowe kluby seniora i dodatkowe miejsca w DPS-ach....

  Powstaną nowe kluby seniora i dodatkowe miejsca w DPS-ach. Lublin otrzymał 30 mln zł na projekty społeczne

  Zdjęcie autora materiału

  Gabriela Bogaczyk

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Powstaną nowe kluby seniora i dodatkowe miejsca w DPS-ach. Lublin otrzymał 30 mln zł na projekty społeczne
  1/20
  przejdź do galerii

  ©Łukasz Kaczanowski

  Lublin otrzymał dodatkowe 30 mln złotych na projekty społeczne. Na wsparcie mogą liczyć osoby niepełnosprawne, seniorzy, ale i młodzi bezrobotni.
  - W środę podpisaliśmy umowę na 13 mln zł wsparcia z funduszy europejskich. Polityka senioralna jest dla nas priorytetem - zaznacza Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

  Dzięki tym środkom powstanie 8 klubów seniora dla 105 osób. Natomiast dom pomocy społecznej Kalina powiększy się o 64 miejsc stacjonarnych. - Dwa kluby seniorów powstaną przy Zespole Ośrodków Wsparcia. Będziemy chyba pierwszym miastem w Polsce, gdzie wprowadzimy metodę Montessori wśród seniorów.
  Jest to znakomita forma aktywizacji osób starszych, utrzymywania ich aktywności intelektualnej i zapobiegania przeróżnym chorobom - wyjaśnia Monika Lipińska, z-ca prezydenta Lublina ds. społecznych.

  Nowością będzie też wypożyczalnia sprzętu pielęgnacyjnego i wspomagającego w DPS przy ul. Kosmonautów. Kolejne 6 mln złotych ratusz przeznaczy na usługi opiekuńcze dla osób starszych i niepełnosprawnych w ich miejscach zamieszkania. - Ustawa nie przewiduje wsparcia nocnego i weekendowego dla osób potrzebujących. Rodziny muszą się borykać z tym problemem, jak zabezpieczyć pomoc dla najbliższych w w ciągu nocy. Teraz ta pomoc będzie bezpłatna - dodaje Lipińska.

  Osoby zainteresowane będą mogły zgaszać się do MOPR przy ul. Koryznowej 2d. Rekrutacja rozpocznie się od września.

  Osoby bezrobotne w wieku od 18 do 29 lat będą mogly liczyć na sfinansowanie szkoleń i stażów oraz stypendia ponad tysiąca złotych.

  - To wsparcie dla osób wykształconych, ale jeszcze bez doświadczenia. Chcemy wesprzeć potencjalnych pracodawców i osoby bezrobotne. Miejski Urząd Pracy będzie nadal również oferował bony na zasiedlenie wysokości 8 tys. zł. To propozycja dla 148 osób, które chciałby zmienić miejsce zamieszkania i podjąć pracę gdzieś indziej - mówi zastępca prezydenta Lublina.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  -------------------
  Maria Winiarska zabija wolny czas w mediach społecznościowych. Jak radzą sobie seniorzy w sieci?

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo