MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pożar pustostanu przy Al. Racławickich w Lublinie. Zginęły gołębie i ich pisklęta. Prezydent zawiadamia prokuraturę

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Kilkanaście gołębi i piskląt nie przeżyło pożaru pustostanu na Wieniawie. Chodzi o budynek stojący w sąsiedztwie szkół chemicznych na rogu ul. Poniatowskiego i Al. Racławickich. W tym tygodniu obiekt miał być rozebrany pod budowę drogi.

- Zgłoszenie o pożarze otrzymaliśmy w środę około godz. 23.30 - informuje st. kpt. Andrzej Szacoń, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. Ogień zajął poddasze i schody w pustostanie. W sumie około 30 metrów kwadratowych. Gaszenie trwało ponad godzinę.

- Budynek był niezamieszkały, nie miał doprowadzonych mediów. Prawdopodobnie było to podpalenie - przyznaje oficer prasowy straży.

Przyczyny i okoliczności zdarzenia bada policja. - Na miejscu funkcjonariusze stwierdzili kilkanaście padniętych gołębi domowych i ich piskląt. Szczątki ptaków zostały zabezpieczone do badań - mówi kom. Kamil Gołębiowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.

Funkcjonariusze zabezpieczyli ślady. Zamierzają powołać biegłego z zakresu pożarnictwa i ornitologii. - Sprawdzamy, czy nie doszło do popełnienia przestępstwa polegającego na uśmierceniu ptaków w sezonie lęgowym - dodaje Gołębiowski. Postępowanie prowadzi IV Komisariat Policji.

- Prezydent Miasta Lublin skierował do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z pożarem budynku przy skrzyżowaniu Al. Racławickich i ul. Poniatowskiego - informuje Katarzyna Duma, rzecznik prezydenta Lublin.

- Jak wstępnie ustalono, przyczyną pojawienia się ognia było najprawdopodobniej podpalenie. Z tych względów Prezydent Miasta Lublin wnosi, aby Prokuratura Rejonowa w Lublinie wszczęła stosowne postępowanie zmierzające do ustalenia wszelkich okoliczności związanych z popełnieniem wskazanego czynu zabronionego, a także osoby lub osób, które go popełniły - dodaje Duma.

Przebudowa ul. Poniatowskiego
Pożar wybuchł tuż przed planowaną rozbiórką. Zaplanowano ją na ten tydzień. Przez teren, na którym stoi budynek zaplanowano „nową” ul. Poniatowskiego.

Ruszyło przesadzanie drzew z ul. Poniatowskiego w Lublinie. ...

Nowa ul. Poniatowskiego będzie miała jedną jezdnię, ale z czterema pasami ruchu. Pojawią się na niej elementy uspokojenia ruchu m.in. w formie zawężonych pasów ruchu oraz azyli dla pieszych. Wybudowana będzie dwukierunkowa ścieżka rowerowa po stronie wschodniej ul. Poniatowskiego. Po zachodniej stronie ulicy, pomiędzy Al. Racławickimi a ul. Popiełuszki została „zaprojektowana dodatkowa jezdnia służąca obsłudze terenów przyległych wraz z chodnikiem oddzielonym od jezdni pasem zieleni”.

Z powodu pożaru prace związane z rozbiórką budynku zostały wstrzymane. - W tej chwili na wniosek wykonawcy prac, któremu przekazany został teren budowy, dochodzenie prowadzi policja. Do czasu zakończenia dochodzenia roboty nie mogą być kontynuowane. W toku jest także ubieganie się przez wykonawcę o decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Te procedury będą mogły być przeprowadzone dopiero po zakończeniu czynności policji - informuje Grzegorz Jędrek z biura prasowego ratusza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski