Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Praca w czasach koronawirusa. Urzędy pracy rozdysponują miliony złotych na utrzymanie etatów.. Ale fala zwolnień dopiero przed nami

Piotr Nowak
Piotr Nowak
- Prognozujemy, że wzrost rejestracji osób, które utracą zatrudnienie, nastąpi na przełomie kwietnia i maja - mówią w Miejskim Urzędzie Pracy w Lublinie
- Prognozujemy, że wzrost rejestracji osób, które utracą zatrudnienie, nastąpi na przełomie kwietnia i maja - mówią w Miejskim Urzędzie Pracy w Lublinie Małgorzata Genca/archiwum
Przedsiębiorcy coraz mocniej odczuwają skutki epidemii. W Lublinie zwolnienia grupowe z powodu pogarszającej się sytuacji finansowej zapowiedziały trzy przedsiębiorstwa. Pracę może stracić ponad 100 osób. Pomocy firmom udzielają urzędy pracy.

W ciągu niecałych pięciu tygodni do Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie zgłosiło się blisko 460 nowych bezrobotnych. A będzie ich jeszcze więcej, bo przed świętami zamiar przeprowadzania zwolnień grupowych zgłosiły trzy lubelskie firmy. Wypowiedzenie umowy ma otrzymać ponad 100 pracowników spółki Ledrin - producenta galanterii skórzanej oraz prowadząca salony gry firma Casino i Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe. Eksperci specjalizujący się w rynku pracy przewidują, że fala zwolnień dopiero przed nami.

- Przedsiębiorcy, których firmy zostały dotknięte epidemią koronawirusa, najpierw korzystają z możliwości skierowania pracowników na urlop postojowy - mówi Monika Różycka-Górska, rzecznik Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie.

- Prognozujemy, że wzrost rejestracji osób, które utracą zatrudnienie, nastąpi na przełomie kwietnia i maja - dodaje.

Z powodu spadku sprzedaży mebli zwolnienie nawet 1900 pracowników zapowiedziała firma Black Red White z Biłgoraja. To się zmieniło pod koniec ubiegłego tygodnia. Po tym jak premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że duże firmy będą mogły się starać o kredyt w wysokości nawet 1 mld zł (z czego część środków nie będą musiały później zwracać) prezes firmy zrezygnował z tak drastycznych kroków.

- Od początku zwracaliśmy uwagę na to, że duże firmy, zatrudniające po kilka tysięcy osób, muszą zostać wsparte płynnościowo, aby ograniczyć skalę kryzysu. Cieszę się, że zostało to uwzględnione - twierdzi Dariusz Formela, prezes BRW.

Wzrost bezrobocia ma zatrzymać rządowa tarcza antykryzysowa. Wnioski o wsparcie pracodawców wpłynęły już do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie. - Mamy łącznie 132 wnioski o przyznanie świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Przedsiębiorcy z naszego regionu wystąpili dotąd łącznie o kwotę 24 614 392,75 zł, która zapewni podtrzymanie 5 188 miejsc pracy - wylicza Andrzej Pruszkowski, dyrektor WUP w Lublinie. W czwartek urząd przekazał na konta wnioskodawców ponad 2,7 mln zł. Środki mają pomóc w utrzymaniu zatrudnienia 1656 pracowników.

- Powiatowe urzędy pracy w naszym województwie otrzymały do dzisiaj zapewnienie finansowania kwotą 156,1 mln zł pożyczek dla 31 220 przedsiębiorców. Kwota będzie rosnąć w miarę zgłaszanych potrzeb - dodaje dyrektor WUP. Jak dowiedzieliśmy się w Miejskim Urzędzie Pracy w Lublinie, proces wypłaty pierwszych pożyczek już się rozpoczął.

W przypadku spadku obrotów pracodawcy z Lublina mogą się ubiegać w MUP o wsparcie w formie jednorazowych pożyczek z Funduszu Pracy. Chodzi m.in. o pokrycie części kosztów wynagrodzeń i składek pracowników, a w przypadku przedsiębiorcy niezatrudniającego pracowników, o pokrycie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Kolejne nabory mają być ogłaszane w najbliższych dniach.

Informacje można znaleźć na stronie internetowej MUP, pod numerami telefonów 81 466 52 44, 81 466 52 41, 81 466 52 24 oraz wysyłając zapytanie na adres: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski