MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pracujesz zdalnie? Nie będziesz musiał płacić wyższego podatku od rekompensat za internet i zużyty prąd

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
„Rzeczpospolita” zaznacza, że zgodnie z nowymi przepisami pracodawca musi zapewnić pracującym zdalnie odpowiednie narzędzia i materiały.
„Rzeczpospolita” zaznacza, że zgodnie z nowymi przepisami pracodawca musi zapewnić pracującym zdalnie odpowiednie narzędzia i materiały. unsplash
PIT od rekompensat za internet i prąd zużyty podczas home office – czy pracodawca musi go potrącać? Jak donosi czwartkowa „Rzeczpospolita”, zatrudniający nie będzie musiał zabierać dodatkowych pieniędzy. A wszystko to za sprawą interpretacji podatkowych fiskusa. Czy Urząd Skarbowy może kwestionować ryczałty i ekwiwalenty przyznawane pracownikom na podstawie obowiązujących od 7 kwietnia przepisów o pracy zdalnej? Czy będzie naliczać od nich podatek? Według dziennika, obawy co do tego miały polskie przedsiębiorstwa.

Spis treści

Ryczałty i ekwiwalenty za pracę zdalną. Kiedy pracodawca musi je wypłacać?

„Rzeczpospolita” zaznacza, że zgodnie z nowymi przepisami pracodawca musi zapewnić pracującym zdalnie odpowiednie narzędzia i materiały.

„Musi też pokryć koszty home office, przede wszystkim usług telekomunikacyjnych czy energii elektrycznej. Może wypłacać ryczałty odpowiadające przewidywanym kosztom. Jeśli pracownik wykorzystuje w domu własny sprzęt (np. komputer czy telefon), przysługuje mu za to pieniężny ekwiwalent” - podaje gazeta.

Jak wskazuje Kodeks Pracy w art. 67(24) § 1 – pracodawca jest zobowiązany:

  • zapewnić pracownikowi materiały i narzędzia pracy, w tym urządzenia techniczne oraz zdalną instalację, serwis, konserwację narzędzi pracy;
  • pokryć koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej;
  • pokryć inne koszty bezpośrednio związane z wykonywaniem pracy zdalnej, jeżeli zwrot takich kosztów został określony w porozumieniu lub regulaminie.

Dodatkowy podatek za pracę zdalną. Czy pracodawca musi go naliczyć?

Ustawodawca uregulował, choć w bardzo ograniczonym zakresie, zasady obliczania ryczałtu lub ekwiwalentu. Przepisy pozwalały na wypłaty wymienionych wyżej środków. Problem dotyczył tego, jak należy je opodatkować. Dotyczyło to zwłaszcza pieniędzy np. za zużyty prąd.

„Okazuje się jednak, że nie ma się czego bać. Wszystkie interpretacje są dla podatników korzystne. Fiskus nie chce podatku, liberalnie podchodzi też do dokumentowania wydatków na prąd czy internet” – czytamy w gazecie.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pracujesz zdalnie? Nie będziesz musiał płacić wyższego podatku od rekompensat za internet i zużyty prąd - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski